BoBo's Ginger Whitipa

Temmuz ayındaki Ankara buğday birası tadımı için…

Daha önce tadıp beğendiğim Ersoy Abi’s Ginger Fueled Ale’den esinlenerek zencefil içeren bir Buğday IPA planladım. Aslında buğday maltını daha yüksek kullanmayı düşünmüştüm ancak @ers abimle konuşunca bunun o kadar da iyi bir fikir olmadığına ikna olup %65’lere düşürdüm.

Zencefil, limon ve kişniş eklemelerim var. Aslında ilk başta 1 kilo civarı bir zencefilden bahsetmiştik Ers abimle ama çok abarttığıma dair endişelerimin etkisiyle 600 grama düşürdüm. Hem kuruhoplatarak da ekleyebilirim nasılsa.

Herhangi bir stile sadık kalarak hazırlıyor değilim. Alkol ve renk açısından Weissbier, IBU değeri açısından da American IPA’e yakın bir şey düşündüm. İlk başta daha çeşitli bir ot profili düşünmüştüm ancak zencefil, limon ve ikinci fermentasyonda ekleyebileceğim meyveleri (ya da grains of paradise’ı) düşünerek iki çeşit ot kullanmaya karar verdim. Ortaya karışık bir şey oluyor yani.

Hacimleri düzgün şekilde toparlayamadım hâlâ. Temel olarak 24 litre ile başlıyorum, 10 -12 litre ile yağmurlama yapıyorum diyebilirim.

Zaten fırça yiye yiye x oldum, her türlü görüş, öneri ve yoruma açığım.

4 Beğeni

@BoBo kademeli mayşelemeyi nasıl bir teknikle yapıyorsun?

Özel bir teknik kullanmıyorum hocam. Bendeki Jet30 50 derecenin altına ayarlanmadıgı için 50 derece üzerini programlıyorum ve ısı yükselirken gözlemleyip uygun aşamalarda programı duraklatıyorum. Decoction falan yapmıyorum yani; yaptığım ocağın altını açıp kapatmaktan ibaret.

1 Beğeni

Tamamdır daha önce çay kazanıyla yapıyordun diye kalmış aklımda

Yok, daha önce garibanfather olarak da bildiğimiz tencerelerden kullanıyordum.

:joy::joy::joy::joy: garinbanfather’ın yeri ayrı

1 Beğeni

A post was merged into an existing topic: Yeni başlayan bizlere yardım

Grains of paradise nerden aldınız, tremors denemesi yapmayı planlıyorum ama bir türlü bulamadım

Aslında bende de yok henüz. Sevgili @ers verecek ama o nerden buldu bilmiyorum korkarım.

Tremors? Delirium Tremens’i mi kastediyorsunuz? Bildiğim tek tremors Amerikan yapımı ve buradan öyle kolay erişilebilen birşey değil.

Delirium Tremens’i kastettim.

Grains of paradise burada bulunmuyor. Bende var hala, standart bir D. Tremens denemesi (19lt) için gereken miktar 4 gr civarı, benden alabilirsiniz.

1 Beğeni

Jet30’da 33 lt kaynatmada problem yaşadınız mı?

33 fazla oluyor. 30 civarı ideal. İki gün önce 32 yaptım ama hot break sırasında zorlandım epey.