Biz Neden Böyle Olduk!?

Ülkede neredeyse herkeste bir sinir bir asabiyet bir hoşgörüsüzlük almış başını gitmiş. Okuduğumuz gördüğümüz haberlerden zaten tolumun bir yansımasını görüyoruz. Ayrıca kendini beğenmişlik bir ukelalıkta hat safhaya çıkmış vaziyette… İşim gereği ben bunu toplumda çok rahat gözlemleyebiliyorum ve bu durum beni açıkçası üzüyor toluma bakma açımı yaklaşım tarzımı da olumsuz anlamda etkiliyor… Keşke eski günlere dönebilsek yada bu tutum ve davranışlar değişse biraz.

Buraya yazmam da ki sebep biraz önce yaşamış olduğum tatsız,sorunlu bir iletişimden kaynaklıdır. İsim ve firma adı vermek istemiyorum ancak gerçekten üzüldüğüm için içimi burada dökmek istedim neden biz her alanda böylesine geri gidiyoruz ben gerçekten anlamış değilim. Saygısızlık hoş görüşüzlük sürekli sinir hali kaba davranma empatiden uzak bir hal almış başını gitmiş… yalan ve dolandırıcılığı da saymıyorum bile…

Malum evde bira yapan insanlarız (tamamen hobi amaçlı) yaşadığımız bu konuda ki sorunlar belli anlatmaya gerek yok. Bende bu sorunların başında gelen pahalılıktan ötürü kova ihtiyacım olduğu için kova bakınıyordum malum sitelerde fiyatlar zaten her şeyde olduğu gibi uçmuş gitmiş… acaba nerede daha uygun bulurum diyerek gezinirken tartışma yaşadığım firmanın sitesine denk geldim aklımda ürünle ilgili bir kaç soru vardı dedim arayım konuşayım da ona göre alayım dedim. Aramaz olaydım diyalog aynen şu şekilde geçiyor "bilsem böyle olacağını ses kaydını alır vallahi de buraya koyardım yani o derece diyebilirim… Neyse yazı ile aktarmaya çalışayım.

Ben: Alo merhaba ben şu kova hakkında bilgi almak istiyordum da?

x: Buyrun

Ben: Bu kovanızın musluk kısmını iki çeşit belirtmişsiniz benim elimde bb den aldığın dolum çubuğu varda ona uyar mı bu acaba?

x: Ben bb kimdir nedir bilmiyorummmmmmmm bu nasıl soru böyle? bu ne abesle iştigal bir sorudur böyle!!! soru böyle mi olur? başka “firmanın” ürünü siz bana nasıl sorabilirsiniz? (firmayı bilmiyordu birden hatırladı) bağırıyor ama nasıl bağırıyor böyle anlatamam…

Ben: Abi tamam biraz sakin ol!!! benimi döveceksin yaa!? neden böyle bağırıp çağırıyorsun sattığın ürün ile ilgili merak ettiğim bir soruyu sordum sana sadece ürünü almak istiyorum çünkü

x:Ben bb kimdir nedir bilmiyorummmmmmmm

Ben: Beyfendi tamam sağırda değilim salakta!!! anladık bilmiyorsan bilmiyorsun tamam anladım sürekli bunu tekrarlamana gerek yok ki. Ben sizi yanlış zamanda falan mı aradım acaba?

x: Yooo estafurullah

Ben: Tamam da o zaman sürekli aynı şeyi tekrar ederek bana neden sürekli bağıyorsunuz ki?

x: Ben bağırmıyorum size tamam mı… tamam (görüşmeyi sonlandırmak istiyor) o şekilde bir tamam

Ben: Yaa kardeşim bir soru sorduk düzgün ve kısa cevap vermek yerine bana bağırdın sürekli orada olsam döveceksin herhalde nasıl esnaflık yapıyorsunuz böyle anlamıyorum ki müşteriye böyle bağırmak kızmak da nedir!

x: Ben size ne bağırdım nede kızdım ama bana böyle bir soru soramazsınız ki!!!

Ben: tamam beyefendi tamam siz gerçekten bir değişik hal içindesiniz (gerçekten de telefonda şaştım kaldım sinirimi zıplattı ama ben onun gibi bu haller içine girmeyerek karşılık vermedim)

x: Bir off puff biraz sessizlik daha sakin bir ses tonu ile evet sizi dinliyorum???

Ben: Diyorum ki böyle bir ekipman var elimde bununla uyar mı uymaz mı yoksa aktarım pompası falan mı almak gerekecek onu sormuştum ben!?

x: Ne için kullanacaksınız bunu?

Ben: Bira yapıyorum ben evde de

x: Bir nasıl yapılır nereden alınır ben bilmiyorum ki (konumuz ile ne akalası varsa artık)

Ben: Siz bu kovayı ne için satıyorsunuz peki?

x: Genelde şarap için alınır bizden biracılara fazla malımız da yok zaten!!!

Ben: Tamam teşekkür ederim ve kapanış.

2 Beğeni

arma market gibi geldi bana ama bilemedim

2 Beğeni

Zamanında bb forumlarından banlanmıştır belki :smiley:

Hahaha iyi güldüm valla :slight_smile:

Geçen Yalın Alpay bir programında, Türkiye’de girişimcilik oranının oldukça yüksek olduğunu fakat bunun asıl sebebinin insanların doğru bir şekilde girişimcilikte bulunmasından ziyade memuriyet vb. işlerde yeterli istihdam olmadığında mecburen girişimciliğe yönelmesi olduğunu söylemişti. Bu insanların da çoğu tabii ne esnaflıktan, ne serbest piyasadan ne de marka değerinden haberdar.

Tabi bu agresiflik, müşteriyle doğru bir iletişim kuramama maalesef doğru ve uygun yerlerde eğitim almış, nispeten kültürlü denilebilecek kişilerde, kurumlarda dahi çokça rastlanır bir durum.

Bu arada, geçen mail ile tanıtımı gelmişti. BiraBurada bira kiti + fermenter kovasından oluşan 200 TL’lik bir paket oluşturmuş. 150 TL’lik kit fiyatı düşüldüğünde 50 TL kova için gayet uygun geldi bana.

Doğru bir tespit yapmış. Kardeşim ilk defa alış veriş yapacağım bir yer sattığı bir ürünü hakkında almadan önce soru sormak en doğal hakkım diye düşünüyorum. Konuşma metninden de gözüktüğü gibi abuk subuk saçma sapan bir soru da sormadım ki gayet mantıklı bir soru sordum çünkü boşuna para vermek yada sonradan uğraşmak istemiyorum. Elimde bir firmanın ekipman parçası var senin ürünün ile uyar mı? soru bu! sende bilmiyorum kardeşim dersin olur biter bu kadar basit. Karşında ki kişiye çocuk gibi bağırmak kızmak azarlamak nasıl bir seviyedir anlamış değilim. Neyse işte herkes esnaf olamıyor maalesef. Azıcık parası olan dükkanı açan kendini bir şey zannediyor bizim ülkede.

2 Beğeni