Bitirme tezim için yardım

Herkese merhaba ben Nişantaşı üniversitesi gastronomi bölümü son sınıf öğrencisiyim bitirme projesi olarak ev biracılığının avantajları ve dezavantajları hakkında bir tez hazırlıyorum ve bu tezin araştırma bölümünde siz tecrübeli üreticilerden yardım almak istyorum. 10 sorudan oluşan bir soru cevap bölümüm var. bu bölümdeki soruları yanıtlayıp tezimin bir parçası olursanız çok seviinirim. Sorular aşağıda mevcuttur. Cevaplarınızı da word formatı ile alihankarakose@gmail.com e-posta adresine yollayabilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşşekürler.

T.C NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ

BİTİRME PROJESİ ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ SORULARI

KONU: YENİ TRENDLERDEN OLAN EV BİRACILIĞININ SAĞLADIĞI AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

• Biranızı evde kendiniz üretmeyi neden tercih ettiniz.?
  • Evde bira üretmek için bir eğitim aldınız mı?
  • Kendi Biranızı ne zamandır üretiyorsunuz?
  • Üretimde kullandığınız yöntemleri açıklar mısınız?
  • Fabrika üretimine kıyasla farklılıkları nelerdir?
  • Üretimin size sağladığı avantaj ve dezavantajları açıklar mısınız?
  • Ev biracılığının Türkiyedeki durumu için neler söylersiniz?
  • Üretim için kullanılan malzemeleri nasıl temin ediyorsunuz?
  • Ev biracılığını işletme boyutuna taşımak istiyor musunuz? Neden?
  • Türkiye de malzemelere ulaşmak kolay mı? Her çeşit bira için malzeme bulabiliyor musunuz?
4 Likes
  • Ucuza getirmek amacıyla giriştim bu işe ama şimdi geldiğim noktada hızla hobileşmeye doğru gidiyor ve değer yargıları değişiyor.

• Buralarda ustalardan, biraseverlerden sürekli eğitim alıyoruz. Hayat boyu öğrenme…:blush:

• Bir yıldır. 6-7 kez kurdum ve kurmaya devam ediyorum. Mantığı öngörerek kurmak önem arz ediyor. Tabi bu bir yılda yeni şeyler öğrendikçe yeni yeni ekipmanlar alıyorsunuz. Galiba sonumuz tam tahıl…:blush:

• Genel bir soru olmuş ama şöyle genel bir şekilde anlatayım: Kit ve malt özü ile bira kuruyorum şu an için. 3 hafta kova 3 hafta şişede gazlandırma. Kova sürecinde 15. günde ikinci kovaya aktarırım ve tabi dipte kalan maya tortusu da maya yıkama işlemi uygulanarak dolaba alınır. 8 gün 2. kovada dinlendikten sonra şişeleme yaparım ve 1-2 gün sonra da aldığım tortuyla yeni reçete kurarım. Son 3-4 kurulumdur şot için kaynatma yöntemi kullanıyorum. Başta dediğim gibi genel bir soru olmuş…

• Yaptıkça bununla ilgili değer yargılarım sürekli değişiyor benim. Ama hiç değişmeyecek iki faktör; filtrelenmediği ve pastörize edilmediği için ticariler kadar tortusuz ve berrak olmuyor ki bunlar da çok önemli değil zaten. Şu zamana kadar yaptığım hiçbir bira öyle ticariler gibi her koşulda içilebilir olmadı. Mesela öyle ticariler gibi şişeden içebilitesi çok olmadı ama bu olmayacağı anlamına da gelmiyor. Bu anlamda şerbetçiotunun ve mayanın çok büyük rolü var. Denemelerim sürüyor…:blush:

• En önemli faktör sıcaklık kontrolü ki bunu da evde boşta duran buz dolabıyla sağlayabiyorum. Dört mevsim her tür maya ile bira yapabiliyorum. Kit ve malt özünden bira yaptığım için çok bir dezavantaj yaşamadım şimdilik. Benim için tek dezavantajı beklemek…:blush:

• Ülkemizde Daha 3-4 yıllık bir söktör ve hunharca yaygınlaşıyor. Ekonomik vaziyetler böyle giderse diziler filmler gibi her tarafta muhabbeti yapılır, yapılacak da zaten…:blush:

• internet ortamından (bb, bh, vino, hammaddeler, arma vb). Çarşı, pazar, hırdavatçı vb. :blush: Önemli olan her yerde makul fiyatlarda bulunabilmeli…

• Şimdilik öyle bir amacım yok. Zaten hem yasal prosedürler sıkıntı bir de ülkemizdeki ticari babalardan dolayı çarkları döndürmek zor olur. Bir de iddialı bir lezzet yakalamanız lazım ki babalarla güreşebilesiniz…:blush:

• 3-4 Yıldır bu işler için malzeme platformları var ki bu iş hunharca yaygınlaşıyor. Kit olsun, malt özü olsun, şerbetçiotu, maya, arpa, ekipman olsun hepsi çok rahat bulunabiliyor…

Hayırlı olsun diplomanız. Hayatta, çalışmalarınızda başarılar…:+1:

2 Likes

yanıtlarınız için çok teşekür ediyorum ve iyi dilekleriniz içinde umarım bu cevaplarla bir adım daha yaklaşırım diplomaya :smile:

1 Like

Niye çok mu kötü olmuş…:speak_no_evil::see_no_evil:

yok yok o anlamda değil cevaplarınız çok iyi sadece okul sıkıntılı :smile:

1 Like

Gönderdim, başarılar dilerim…

çok sağolun ulaştı mailiniz

1 Like

Bende gönderdim başarılar dilerim.

Nacizane tavsiyem, word ile cevap toplamak yerine, anket oluşturmak çok daha verimli ve hızlı sonuç toplamayı sağlar. Zamanı olmayanlarda hızlıca doldurabilirler.

Surveymonkey veya google forms iş görür.

2 Likes

Evet daha hızlı cevap toplama yöntemi ama tezin yöntemi olarak görüşme ve soru cevap seçildiği için bu yola başvurdum bir de anket sonuçlarının girdisini yapmak çok karışık bir iş