Biraz Da Ruhumuza // Günün Kitabı

Değerli arkadaşlar, Film,şarkı, tarif derken kitapları da unutmayalım…
Herkes kendisini etkileyen, şiir, roman, hikaye kitaplarını satın alınabilecek yeri de belirten bir link ile paylaşsın bu başlıkta. Kitap hakkında iki kelime ederseniz de tadından yenmez…

7 Beğeni

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Ayfer Tunç

https://canyayinlari.com/Kitaplar/roman/18288/bir-deliler-evinin-yalan-yanlis-anlatilan-kisa-tarihi

Ben böyle bir kitabı daha önce okumadım. Anlatılan karakterlerin sayısı belli değil, takip etmeye kalkmayın zaten ama hepsi birbiri ile ilişkili. Romanın ana süresi 1 günden kısa olmasına rağmen 200 senelik bir süreçte “gerçekten” pek çok karakter devreye giriyor. Romanda bölüm falan yok. Nefesiniz yetene kadar okuyun.
Tren gibi,durmadan ritm kaybetmeden, viraj döndükçe manzarası değişen bir roman…
500 küsür sayfa, hadi biraz daha hadi biraz daha demekten uykularınız kaçabilir…

5 Beğeni

Daha bugün geçmişti aklımdan, çok yaşa @Antinkuntin

Meslek ve meslek hastalıkları nedeniyle okuyamıyorum ben. Şöyle keyif alarak bir şey okuyamayalı herhalde bir 10 yıl kadar oldu. Yakınlarda emekli olup da bir şömine başında konyak yudumlayacağım günler gelirse yine okumak istiyorum tabii ki…

Güzel yazan Türk yazarlarını çok severdim ben. Özellikle de 70’lerin sonlarındaki sol eğilimli gençler ve solcu çevreleri kendine konu edinen, insana gerçek gelen portreler çizen ve bu portreler içerisine çok hoş detaylar, ince çelişkiler serpiştiren bir ustayı tavsiye edeceğim: Vedat Türkali.

Özellikle de Güven, Bir Gün Tek Başına ve Tek Kişilik Ölüm çok sevdiğim kitaplarıdır. Kayıp Romanlar da çok güzeldir.

3 Beğeni

Vecihi hürkuşun hayatını konu alan bir roman. Kesinlikle tavsiye ederim.

5 Beğeni

Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien’in yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi’ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. Herhalde bir 15-20 yıl oldu bu paragrafı okuyali. Okuyanlar bölümünde yerimi aldim. Abartip Tolkien ne yazdıysa okumusumdur. Hatta çakması şişkoyuda okudum (game of thrones). Benim tavsiyelerim klasikleşmiş eserler oldu ama kitap konusunda bir başlık varsa Tolkien orda olmalı diye düşündüm. Bu başlık son yıllarda pek okumadıgimi farkettirdi belki tavsiyelerle yeniden bir kitaba başlarım. Güzel düşünce tebrik ediyorum :clap::clap::clap:

5 Beğeni

Ahmet Şerif İzgören’in “Avucunuzdaki Kelebek”ve “Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır” ,iki tane;küçük hikayelerle bezenmiş kişiyi sıkmayan kişisel gelişim kitabı,su gibi akıyor,Nirvana’nın parladığı “Smells Like Teen Spirit” kaseti gibi en çok aldığım ,verdiğim kişilerden asla gelmeyen kitaplar,
Ayrıca,
Sezgin Kaymaz’ın. Her biri film olabilecek romanlar,”Geber Anne” ve “Kaptanın Teknesi”gibi
Trevanian’ın “Shibumi”si
Amin Maalouf’un “Semerkant’ı ve “Yüzüncü Ad”ı
Willbury Smith’in tüm kitapları
Adançm Faver’ın “Olasılıksız”ı
Buket Uzuner “Uzun Beyaz Bulut Gelibolu”ve “Maci Ada Kumral Tuna”
Aklıma ilk gelenler

4 Beğeni

Teker teker gelin yahu:))))))

98 veya 99 yıllarıydı “Hobbit”le başlayıp 3. Kitapla biten ,Tolkien’in 18 yılda bitiremeyip oğlunun tamamladığı söylenen serileri okuduğum yıllar. Sting’e isim babasıdır aynı zamanda

3 Beğeni

Aşağı yukarı aynı yıllar bende de. Hey gidi gençlik…

1 Beğeni

https://www.idefix.com/Kitap/Puslu-Kitalar-Atlasi/Ihsan-Oktay-Anar/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0000000061857
Pek çoğunuzun okuduğuna emin olduğum Türk Edebiyatının incilerinden biri.
Dili, konusu, anlatımı, ah o kurgusu…
Tamamen yeni, daha önce okumadığınız bir dil, bir anlatım göreceksiniz. Eğer okumadıysanız bir saniye bile kaybetmeyin
İstanbul’un eski zamanlarını, inanılmaz bir kurgu ile birleştirmiş bir yazar. Bu kitaptan sonra İhsan Oktay Anar’ın bütün kitaplarını almak isteyeceksiniz…
“Kostantiniye, uyuyan bir devin gölgesi gibi mehtabın altına uzanmıştı. Şehrin uykuda olduğu o anda bile, düşlerin görülüp kâbusların gerçekleştiği, şehzadelerin boğdurulup rüşvetlerin hesaplandığı, gizli ittifakların imzalanıp şerbetlere binbir çeşit zehirin katıldığı o anda bile, sarayda kutsal emanetlerin bulunduğu o odada yanık sesli bir hafız, kendisinden öncekilerin yüz altmış yıldır aralıksız kıraat ettiği Kuran’ı, vecd içinde gözlerini kapayarak kimbilir kaçıncı defa okuyordu.”

4 Beğeni

Uzun ìhsan Efendinin düşleri…:heart_eyes: mutlaka okunalasi

2 Beğeni

1950’lerin klasiklerinden sayılan John Wyndham’ın Krizalitler romanı, birkaç bin yıl sonrasının dünyasında geçen ve nükleer bir felaket sonrası yaşanan genetik bir mutasyon hikâyesini anlatıyor. Normallik, anormallik, öteki gibi kavramları ele alan Krizalitler, tahammülsüz insanların ırklarının saflığını korumak için ne kadar ileri gidebileceklerini gösteriyor.

3 Beğeni

Yoldayken okumuştum. Yazarına aşina değildim, iki öykü kitabı daha var, ben ikincisine geçtim. Tesadüfen kendisiyle yapılan bir söyleşiyi okurken biraz etkilenip koşa koşa gittim aldım. Şöyleşinin linkini aşağıda paylaşacağım. Ama önce sabırsızlar için kitabın tanıtım metnine bir göz atalım :slight_smile:

"Mekânın hunharca talan edildiği, bir yere ait olmanın zorlaştığı, hususi ya da kolektif belleğimizin sıfırlandığı zamanlarda, yerleşmenin, kendine bir ev icat etmenin ve kök salmanın insaniyeti üzerine öyküler…

Melisa Kesmez üçüncü kitabı Nohut Oda’da insanın bitmek bilmeyen yuva arayışına bir güzelleme yaparken, içimizde büyüttüğümüz, bazen kadim bir yara gibi sürekli sızlayan, bazen de eski şiddetini yitiren öfke ve hesaplaşmaların hemen yanı başında aşkın ve inceliklerin filizlendiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Her şeye rağmen kendi kozasını örmekten vazgeçmeyenlere…"

Buraya da yazar ile yapılan söyleşinin linkini bırakıyorum.

2 Beğeni

Uzun zamandır bekliyordu geç bile kaldı 2-3-4 de sırasıyla gelecek umarım :+1:t2:

5 Beğeni

Tolkien Tolkien kesinlikle fantastik edebiyat seven sevmeyen herkes okumalı. Beni en çok sirmarillion yormustu.

1 Beğeni

Ne tavsiye edersin hobbit ve lord of the rings’ ten sonra.

bu kitap 16 ciltlik bir seri. detaylı karakterleri, olağanüstü gelişmiş hayalgücü. Bu kitabın bir sorunu var, hayır uzun olması değil. gece gündüz demeden okuyor bitiriyorsunuz ancak bu kitaptan sonra yeni bir kitaba başlamak çok yorucu. Bu kitaptan sonra başka kitap okuyamayanlar kulübün olduğunu duymuştum…

1 Beğeni

Bitmemiş öyküler güzeldi deneyebilirsiniz bence ama bahsettiğiniz iki seriden biraz farklı tabi

1 Beğeni

Dünyayla ilgili köklü bilgiler edinmek istersen Silmarillion okunmalı, ama lotr üçlemesi gibi rijit bir kitap bekleme.

Fantastik kitapları seviyorsan Kara Elf Üçlemesi’ni öneririm. 3 günde okumuştum üçlemeyi ve gram sıkılmamıştım.

2 Beğeni

Kara Elf… Ayyy… Eski günler…
Ben tercüme ettim o üçlemeyi.
İhihihihihihi…

5 Beğeni