Birayı İçmeden Önce Güneşte Bekletmenin Önemi…

Birkaç gün önce yabancı forumlarda Becks bira klonu araştırırken o güzel koku ve tatları almak için yeşil şişe ve güneşte bekletmenin mutlaka gerekli olduğunu okudum. Bende denedim. Sadece birkaç tane yeşil şişem var. Diğer şişelerle de oluyor. İçmeden önce yeşil şişeleri 1-2 saat öbür şişeleri 3-4 saat güneşte beklettim. Arasında dağlar kadar fark var ben çok beğendim. Şişedeki fermentasyon da bittikten sonra içmeden önceki günlerde şişeyi güneşte birkaç saat bekletip sonra buzdolabında soğutup içmek o biraya sınıf atlatıyor ve piyasa biralarında aşina olduğumuz tat ve kokuları epeyce yakalamamızı sağlıyor. Dile damağa burna daha çok hitap ediyor. Kahverengi yada yeşil şişe olsun, ale yada lager maya ile yaptıklarım olsun, hepsini dahada beğenerek içiyorum artık. Hatta 3. nesil bozulmuş maya ile kurduğum ve kötü mayanın tat ve kokusundan dolayı dökmeyi düşündüğüm bira bile içilebilir seviyeye geldi.
Sanırım yabancıların Skunky (Hafif Vuruş) (Kokarlığın kokusu ve aroması) dedikleri-. Biranın güneş ışığına doğrudan maruz kalması nedeniyle oluşan koku ve tat bu oluyor.

Ayrıca okuduğum yabancı forumda fermantasyon bitip şişelemeden önce kovayı da 1-2 saat güneşte bekletmek gerekli filan yazıyordu onu henüz denemedim.
3-4 yıldır bira kuran biri olarak bunu yeni keşfettim paylaşmak istedim. Büyük ihtimal önceden bilip yapanlar da vardır forumda. Umarım paylaşımım faydalı olur. Deneyip beğenenler de yorum yazarsa sevinirim…

13 Beğeni

Aslında bu bir çeşit off flavor.

Lightstruck (3-methyl-2-butene-1-thiol)
Lightstruck Beer: The Most Common Off-Flavor That Ruins Your Beer
Perceived As:
Skunky, sunstruck, sulfury. Can be much the same perception as mercaptan but usually does not get to the same offensiveness.
Approx. Flavor Threshold:
4ng/l
Importance:
This only occurs in finished beer and is always an off flavor. For consumer’s it has become part of the flavor profile of several well-known imported beers because of the beers’ continued poor handling, shipping, and storage.
Effect of Aging:
Generally will increase slowly with aging. It will happen with increased speed if beer is not stored in darkness.
Caused By:
Lightstruck is caused by a chemical reaction between daylight or artificial light, riboflavin in the beer, and hop alpha acids. Some commercial breweries use chemically modified hop alpha acids which do not react with riboflavin, allowing them to continue to use their signature green or clear bottles.
How To Avoid/Control:
Buy commercial beer in cans or brown bottles. If you buy clear or green bottled beer, be very careful about storing them in darkness.
When drinking a beer keep your bottle or glass out of direct sunlight especially if it’s heavy on the hops. It takes a very short time to start the reaction and once started there’s no way to stop it.
Keep homebrew away from light, whether fermenting or packaged.
Package your homebrew in kegs or brown bottles. These bottles only let in 5-30% of light through, while green glass allows 50-80%, and clear glass allows a whopping 90% through.
Use fewer hops.
How To Practice:
You can easily practice spotting lightstruck by simply grabbing a couple bottles of the same beer, pour them both into a glass, put one in direct sunlight, and the other keep in relative darkness. After a few minutes see if you can tell the difference. If not let it go a little longer in the sun and try again. You can also do the same thing by placing a bottle of beer in the sun for a day or two.
Commercial Example: Corona and Heineken are two commercial beers that have the lightstruck signature, which many consumers assume is part of their profile

Kaynak

Hiç denemedim ama heinekende o skunky tad çok hoşuma gidiyor. Yapacağım lagerde deneyeceğim mutlaka.

6 Beğeni

ben birayı ufacık bi foton parçasından korumak için önlemler alayım, fermantasyon esnasında bile kovaya siyah örtüler çekeyim olana bak :face_with_raised_eyebrow: denemek lazım

1 Beğeni

bu belkide damak tadıyla ilgilidir mesela kimisi ekşi yoğurdu sever halbuki yoğurdun ekşimesi istenmeyen birşeydir .

Yine de bu şekilde bir tecrübe varsa merak giderme amaçlı 1 şişe ile karşılaştırmalı denenebilir.

2 Beğeni

O tat veya kokunun tam olarak terimi nedir bilmiyorum ancak ne yalan söyleyeyim bende seviyorum :slight_smile: böyle yanık süt mısırı gibi böyle haşlanmış mısır gibi falan bir tat koku onu seviyorum ben :slight_smile: efes özel seri de vardır ayrıca bu durum :slight_smile: ilginç geldi biz biralarımızı hem şişe hem fermantasyon sürcedinde batman muamelesi yapıyoruz bu resmen vampirin gün ışığı görmesi gibi bir şey tavsiye ediyor. Denemek lazım merak ettim.

2 Beğeni

Herhalde mayaların daha aktif ve yüksek sıcaklıklardan kaynaklı farklı tatlar oluşturmasından kaynaklı. Ben kveikle yaptığım şişeleri deneyim bakayım, hem yüksek sıcaklıkta çalışan bir maya olduğundan sıkıntı olmaz.

1 Beğeni

Yok hocam, ışık ve şerbetçi otlarının alfaasiti tepkimeye girdiğinde oluşuyor bu tad.

2 Beğeni

Namı diğer skunky beer, kokarcalı bira :grinning:

2 Beğeni

Adam hislerimi anlatmış: “This is disgusting” :slight_smile:

1 Beğeni