Birada Jelatin Kullanımı ve Cold Crash

Durultma amacıyla biralarında jelatin kullanan ya da cold crash yapan arkadaşlar nasıl bir yöntem izlediklerini, deneyimlerini ya da önerilerini paylaşabilirler mi?

Soğuk biraya eklendiğinde çok daha iyi sonuç verdiği için hiç denemedim bugüne kadar jelatin. Berrak olmasını istediğim biraların kaynama sonunda ve şişeleme öncesinde biersol ekliyorum. Şişede yeterince bekleyen bira genelde berraklaşıyo zaten.

Sıcaklıla ilgili bi deney için: https://www.homebrewtalk.com/gelatin-fining-cold-versus-warm.html

2 Likes

Jelatini tek başına kullanmadım. Okuduğum kaynakların çoğunda ve izlediğim videolarda, jelatinin en iyi etkiyi göstermesi için şerbetin önceden soğutulmuş (cold crash) olması gerektiği anlatılıyor.
Benim izlediğim yöntem şöyle…

• Şerbeti en fazla 10°C sıcaklığa (ideali 1-4°C arası) kadar indirip 24 saat bekletiyorum.
  • 24 saat sonunda, jelatini ekliyorum.
  • En az 3 gün (daha fazla denemedim sabır meselesi) daha şerbeti soğukta bekletiyorum (cold crash).
4 Likes

İrish mossu tek başına denedim şimdi jelatini tek başına deniyorum,0-1 derecede 1-2 gün cold crash yaptığım biraya 35 derece suda erittiğim jelatini ekleyip 1-2 gün daha bekleyip şişeleme yapıyorum

2 Likes

Peki ne kadar jelatin ve nereden?
Fark gözlemliyor musun?

1 Like

şişeleme öncesinde ekledikten sonra ne kadar bekliyorsunuz şişeleme için ?

Bir de şöyle bir ilave 5 litre başına 1 gr jelatin kullanılıyor
@Heisenberg ben ekledikten sonra(1-2 gün cold crash sonrası)1-2 gün bekleyorum

Ekleyip hafiften bi karıştırıp şişeliyorum genelde, jelatin gibi bir kaç günlük bir bekleme yapmıyorum

1 Like

Ben bu yöntemleri jelatin cold crash düşündüm ancak bunlar ev biracılığının maliyetini arttırıyor ve benim tecrübeme göre duru bira elde etmek için başka yöntem var:

Tam tahılda 65 ve 72 C şekerleşme kademeleri yeterince uzun örneğin
65 C 60 dk
72 C 45 dk

Tutulursa fg değeri iyice düşecektir. Mayaya göre değişse de 1010 altı kesin diyebilirim.

Bu da oldukça duru bir bira demek. Reçete Tam tahıl olduğu için lezzet gövde zaten yeterli.

2 Likes

Yalnız jelatin ucuz bir şey ,omit edilebilir, @alpinist yöntemi var bir de,her gün kvaya tıklayarak titreşim oluşturuyor ve aslı kalan partiküller dibe çöküyormuş

1 Like

Bi kavram karmaşası olmuş sanırım duru biradan kasıt burda berrak bir bira, fgsi düşük bir bira değil. Fg tamamen bu konunun dışında.

1 Like

Şerbetin içindeki sindirilebilir madde miktarı arttıkça maya daha iyi temizlik yapıyor.

Mayşeleme sonrası da zaten şerbet daha duru oluyor.

Dolayısı ile Bira da daha duru oluyor.

Yani benim denemelerime göre bu doğru.
Çünkü kullandığım maya aynı olmasına rağmen (us 05) bahsettiğim kademeler 30 dk civarı tutarsam fg 1014 lerde kalıyordu.
Dolayısı ile fg yüksek kalıyordu.

Kendim denemedim ama, FG düştükçe bira daha sek bir hal almıyor mu? Yani istenilen bira tarzından sapma olur.
Diyelim ki imperial stout yapıyoruz, FG 1.010’a kadar indi. E bu durumda o bira stilden çıkıyor.

2 Likes

Doğru. Zaten her bira stilinin malum reçetesi farklıdır.
Reçete derken eklenen maltlar, mayşeleme adımları, maya hepsini kastediyorum.

Yani stout yapıyorsak o stile sadık kalmak lazım.

Benim kastım daha çok lager pilsner tarzı içindi.
Burada Fg pek yüksek olmuyor. Ben pilsnerde 1008 lagerde 1006 gibi rakamlara ulaştım.

Ancak tam tahıl yaparken yazdığım şekerleşme kademeleri kısa tutulunca kitaplarda yazan tariflere uymuş olsam da (yani tarifte süreler kısa) fg 1014 lerden aşağı inemiyordum.

Maya aynı, mayşeleme reçetesi bu iki süre hariç aynı.

1 Like

Tecrübenizden hareketle ilginc bir tespit olmus… Ama ben yine de fg ile berraklık arasında baglanti kurmakta zorlaniyorum. Ben french saison mayayla yaptigim belgian strong alede fg 1004 gordum, irish moss da kullandim. Hatta 1saat 15dk kademeli mayseleme yaptim. Bu bira hala bulaniiik…:thinking:

1 Like

Benim reçeteyi paylaşayım:
Denemenizi tavsiye ederim.
2 kg pale 4 kg pilsner malt.
Değirmen merdane aralığı 1.3 mm
Ekipman: grainfather connect.
21 lt mayşeleme 15 lt yağmurlama suyu.
48 c 20 dk
55 c 10 dk
65 c 60 dk
72 c 45 dk
77 c 20 dk mash out.

Bu işlemler sonunda renk koyu şerbet rengi ve çok duru idi. ( içinde hiç malt posası yok ve sırf şerbet)
Benim grainfather connect videolarından izlediğim renk gibi idi.

Bu kurulumu iki farklı coopers kit için (draught ve lager) Malt özü olarak kullandım.
Her iki kova og 1050 ve 23,5 lt oldu.:blush:

1 Like

Benim saison da bayağı berrak olmuştu, FG 1000… Berraklık çok faktöre bağlı bence… Görünüm konusuna takılmadığım için ilave bir şey yapmıyorum, sadece irish moss kullanıyorum…

1 Like

Duru kavramı yanlış kullanılıyor burda, berrak !== duru. Jelatinin amacı birayı berraklaştırmak, pozitif yüklü bir çökeltici olarak biradaki negatif yüklü parçacıklara tutunarak ağırlaşmalarını sağlar ve çökelmeyi hızlandırır. Tutunduğu negatif yüklü parçacıklar çoğunlukla maya ve proteinler olduğu için FG ile bağımsızdır. (Ufak bir araştırma yaparak konuşuyorum, daha detaylı incelenebilir tutunduğu parçacıklar kısmı)

Mayşelemeyle de şöyle alakalıdır, kademelerle veya sıcaklıklarla değil teknikle alakalıdır. Kalın öğütme aralıklarıyla, biab yapıp torbayı sıkmak yerine eski usül malt yatağından süzmeyle vs. daha berrak şerbet elde etmek mümkün ama bu da fermantasyon süresinde bulanıklaşacaktır, fermantasyon artıklarının ve çoğalan mayanın da çökelmesi gerekir. 0.35-0.45 arası bi öğütme aralığıyla torbayı aşırı sıkarak yaptığım biraların bile cam gibi olduğu oldu.

Tercih meselesidir ama günümüzün yeterince modifiye olmuş maltlarında (buğday ve belçika biralarını dışarda tutarak) 2.5 saat kadar mayşeleme yapmak benim tercih edeceğim bir şey değil, çok etkisi olacağını da düşünmyorum hem brülosophydeki elemanlar short&shoddy serisinde 2.5 saatte kovaya bira alıyo.

2 Likes

Ben renk veya berraklığa takılmıyorum,ben de efficiecy ye takılıyorum

1 Like