Bira Yapımı ve Bira Kültürü Hakkında Takip Ettiğiniz Bloglar, Forumlar, Video Kanalları vs

Bira yapmaktan veya içmekten keyif alan insanların “beğendiğiniz” paylaşımlarını bu başlıkta toplayabiliriz.

Benim severek takip ettiğim bloglardan biri “birasever”. Bira içmeyi seven, bira tarihi ve kültürünü araştıran sporcu bir arkadaşımız.
Birasever

Benim gibi malt yapımıyla kafayı bozmuş Francois Dyment’in blogu da gayet iyi. Epey bir yol almış hatta kitabı bile var.

Brewing Beer The Hard Way

Benden şimdilik bu kadar eminin sizin de beğenerek takip ettiğiniz sayfalar, kanallar vs. vardır.

Son olarak konu dışı olan “evde peynir yapımı” için Gavin Webber’in youtube kanalını da takip ediyorum.

Evde Peynir Yapımı

4 Likes

@Antinkuntin önder abi önermişti bu kanalı

https://www.youtube.com/user/basicbrewing

4 Likes

Forum olarak Homebrewers association ve home brew talk takip ediyorum.
Blog olarak biraseverin yaninda http://birasevdasi.net/

4 Likes

İlave edeyim
3 Kafadar
https://www.youtube.com/channel/UCb-oTjyiHSsK0ayzeCby_Tw

8 Likes

Basic Brewing çok keyifli hakikatten. Eğer el emeği gerektiren ama çok dikkat gerektirmeyen bir iş yapiyorsaniz Basic Brewing radioda var. Bunda ise röportaj, deneme ve tadim olarak gidiyorlar daha çok. Çok şey öğrendim bu radio kismindan da.

Groennfell Meadery Youtube kanali. Bir mead maker in soru- cevap şeklinde yaptiği kisa kisa videolar. İşin ilginç yani, bu arkadaş da brewing işine basic brewing dinleyerek-takip ederek amatör olarak başlamiş ve ordan yürümüş. Berebar yaptiklari bir iki iş daha var hatta çok keyifli.

Selçuker Selçuk Bu ise internetten seyettiğim ilk yerli bira yapma içeriği. İçeriği tartişilir fakat ilk seyrettiğimde “Woaaaaw bira oldu lağğğn” diyerek seyrettiğim için aklimi almişti :smile: :smile:

İnternet sitesi olarak ise favorim kesinlikle brulosophy. Bu işin medya ayaği olarak en iyi işi çikardiklarini düşünüyorum çünkü “ben yaptim oldu”, hatta “ben yaptim böyle oldu” demek yerine şunu şunu yaptik, şu kadar insan tatti, genel kani şu yönde ama bilimsel geçerlilik dereceside şu diyebiliyorlar. Canlarim benim.

9 Likes
1 Like

Bu kültüre değer katan iki tane daha hesap ekleyeyim buraya. Kaliteli ve özgün ürünler üreterek bu hobiye destek oluyorlar. Ayrıca ikisi de forum üyemiz :blush:

7 Likes

Bira yapımı konusunda kaynaklarımı ben de aşağıdaki gibi derledim. Umarım faydası dokunur.

“How to Brew” bu işin gerçekten kutsal bilgi kaynağı, ama bazen “yok ya Palmer burada fazla kasmış” dediğimde Brülosophy devreye giriyor. Örneğin “Lager mayayı ale sıcaklığında zorlasak ne olur?” sorusu aklıma düştüğünde bunu ilk olarak Brülosophy içinde aratıyorum.

Takip ettiğim YouTube kanallarını da aşağıda listeledim.

Basic Brewing benim de favorim. Özellikle sağdaki amcanın "mmm…"ları beni bitiriyor. :smiley:

Bu arkadaş daha az tecrübeli ama yaparken öğreniyor olması bana da öğretiyor. Vahşi maya, antik bira tarifleri üzerine ilginç deneyleri var.

Birbirine bakmadan konuşan iki arkadaşın vlog tadında kanalı. Kör tadım yaptıkları ve aynı tarifi ufak farklılıklarla yapıp karşılaştırdıkları bölümleri sevmiştim.

Bu aşağıdaki iki kanal aslında ekipman satan görece küçük dükkanların kanalları, ama ekipman ve bira yapımı konusunda faydalı bilgiler bulabiliyorsunuz.

Elektrikli tam tahıl ekipmanlarına dair bir kanal.

Özellikle bira yapımından ziyade genel bira kültürü üzerine güzel bir kanal. (örneğin farmhouse, sour, lambic, spontaneous, wild beer’ın farkları nedir?)

6 Likes