Bira Yapımı İçin Gelecek Planlarınız

Merhaba Emre, 10. maddeniz bir çoğumuzun ortak hayali sanırım.

1 Beğeni

En kötü kooperatif kurup zorlayabiliriz o halde :slight_smile: Şaka bir yana, toplu hareket çok önemli. Amerika’da da şu anki gibi değildi craft biracılık. Çabalamak lazım bişeylerin olması için, moral bozmak yok :slight_smile:

Zamanında her türlü alkol üretmek yasaktı şimdi adamların garajı microbrewery. Aslında bi ortak üretim tesisi olsa gerekli izinleri alınmış. Üretim ve satış pazarlama işine girmek isteyen girişimciler orda üretim şişeleme yapıp dağıtımını yapsa. Aslında bu sistemin örnekleri var. Contract brewing ya da gpsy brewing deniliyor. 3 kafadar ilk Graf biralarını bu şekilde yurtdışında üretti diye hatırlıyorum. Ülkemizde böyle bi sistem olsa piyasada craft bira çeşidi ne kadar artar düşünsenize. Arttıkça da regülasyonlar buna paralel değişir.

1 Beğeni

Hayır yok. Hepsi üretimlerini başka yere taşıdı.
Ve maalesef ülkenizi ve demografik yapısını çözememişsiniz :slight_smile:
Sadece 5 vakit namaz kılıyor diye oy veren insan kitlesine karşın, alkollü düzenleme lobisi…
Hadi inş. :grinning:

1 Beğeni

En son ekim ayında İstanbul’da iken ziyaret etmiştim bir tanesini, aktif olarak bira yaptıklarına şahit olmadım ancak ekipman müşterilerin görebileceği şekilde konumlandırılmıştı. Dekor için bile olsa benim hoşuma gitti.

Bence burdaki konu benim ülkeyi çözememem değil, o fikre nasıl kapıldınız bilmiyorum ama, kuralları oy verenler koymaz. Siyasetçiler koyar. Cebinin eskisinden daha kabarık olacağını düşünen her yasa koyucu da bu yolun önünü açar, din falan umurlarında olmaz.

Ayrıca, en azından bazı şeylerin daha iyiye gideceğini ümit etmeliyiz. Eğer zamanın sonuna dek Ankara’da bir brewpub’ın olamayacağına inanıyorsanız, siz umudunuzu kaybetmişsiniz demektir. Ve bu üzücü. Hiç bir durum umudumuzu kaybetmemize sebep olacak kadar kötü olamaz.

Kimseyi kırmak için yazmıyorum, yanlış anlaşılıyorsam şimdiden özür dilerim. Ancak sadece bir hayalden bahsediyoruz, sisteme olan tepkimiz yüzünden hayallerimizden vazgeçmemeliyiz diye düşünüyorum.

7 Beğeni

Konuyu uzatmak için yazmıyorum ama, öncelikle evet gördükleriniz eskiden faal olan ama artık dekor olan ekipmanlar. :slight_smile:

Kuralları tabi ki oy verenler koymaz ama bizde siyasetçiler oy verenlere göre kural koyar demek istedim. Muhalefet bile camide yasin okur, seçilir makamında kuran okutur vs. vs. ile o şekilde oy arttırır. O yüzden alkol hep yüksek vergilendirilerek üzerinden para akışı sağlanacak bir enstrümandır.

Keşke dediğiniz gibi ufku geniş insanlar tarafından yönetilebilsekte biradır, şaraptır, rakıdır bunların aslında dünyada ne geniş bir kitlesi olduğu anlaşılabilse, üretilip satılabilse, turist çekse, mekanlar açılsa, bizlerde iştirakta bulunsak…

İnşallah hayallerinizi bir gün başarırsınız, bizde gelip afiyetle yudumlarız.

10 Beğeni

Birçok hobim var. Bira yapmak sadece bunlardan biri. Malt yapmak , başarımı görmek, bahçemde diktigim Brewers goldlarin büyümesini izlemek.
Beersmith3 programı ile denemeler yapıp tadına bakmak .
Bira kaynatmak bana büyük zevk veriyor. Birgün hiç içemeyecek kadar rahatsız olsaydım bile, yine de bira kaynatıp, sevdiklerime ikram ederdim .
Su an Istanbul 'da mahsur durumdayım. Ne büyüyen brewers goldlarimi görebiliyorum, ne malt yapabiliyorum, ne de bira kaynayabiliyorum.
Takip ettiğim sadece burası, utubede balık yakalamak ve yacht sailing videoları izlemek. :persevere::persevere::persevere:

4 Beğeni