Bira Yapımı İçin Gelecek Planlarınız

Hepimiz bu hobiye bir yerden başladık ama bunun sonu nereye doğru gidiyor, belli bir hedef var mı veya bazılarımız için mevcut durum yeterli mi diye merak ediyorum. Ara sıra mesajlarda görüyorum; kit biracılığından tam tahıla geçmek isteyen, tam tahılda otomatik makine ile devam etmek isteyen veya ham maddelerini kendi üretmek isteyen derken herkesin bir gelecek planı var gibi. Tatmin duygusu kişiden kişiye değişse de bu hobinin sınırı yok. Bira yapımı çok farklı kategori ve kalite yelpazesine sahip olduğu için, bu kadarı benim için yeterli diyebilen çok az kişi vardır diye düşünüyorum. Çoğumuz bir sonraki adımı heyecanla bekliyoruz.

Kendi adıma gelecek planları arasında bira üretimini apartman dairesinden bir bağ evine taşımak. Hem daha fazla hacimle rahat bir ortamda bira yapmak hemde bazı ham maddeleri kendim üretmek istiyorum. Bunların başında;
-Mini bir malt evi (tam otomatik makine ile) geliyor. Hem kendi maltımı üretmek istiyorum hem de ihtiyaç fazlası maltları gerekli izinler vs. aldıktan sonra yerli üreticilere satmak. Malt için şöyle kapalı sistemler mevcut :

• Şerbetçiotu yetiştiriciliği yapmak.
  • Maltlık arpa yetiştiriciliği yapmak.
  • Tam tahıl yapım aletlerini büyütmek ve otomatik sisteme geçmek.
  • Maya avcılığı yapmak.
  • Ulusal ve Uluslararası tadım ve yarışmalara katılmak vs.
    Şimdilik planlar böyle bakalım ne kadarını yapabileceğim :slight_smile:

Sizlerde paylaşırsanız sevinirim…

17 Beğeni

Ben geçen yıl fermantasyon için buzdolabı planımı gerçekleştirdim. Bulunduğum yer çok sıcak olduğundan benim için en büyük sorun olan soğutmayı aştım. Şimdi sırada elektrikli ve tam otomatik bir sisteme geçmek var. Kademeli mayşeleme yapabilen bir sistem yapacağım. Sorunsuz, temiz ve derli toplu bir sistem en büyük hayalim. Elimde herşey için yeterli alet, edavat ve teknik imkan var. Elimden az buçuk iş de geliyor. Kafa yormayı seviyorum.
Ve sonrasında malt. Asıl hayalim güzel ve standart bir malt üretmek.
Tabi bu sistemleri yapıp geliştirebilmek kesintisiz uzun zaman istiyor.

7 Beğeni

Kendimle ilgili olarak farkına vardım ki herhangi bir şey “hobi” olmaktan çıkıp rutine girdiğinde sıkılıyorum. Sırf bu nedenle örneğin düğün fotoğrafçılığına yaklaşmıyorum, bale fotoğraflarını sadece amatör olarak çekiyorum.
Bira için de aynı şeyi söyleyebilirim. Şu anki halimden memnunum. Balkonumda da bir tane İzmir Magnumu var. Belki ileride başka bir tür de edinir onunla da uğraşırım.

7 Beğeni

Benim çok iddialı planlarım yok.

bu iş için ayırabileceğim çok güzel bir yer var ama iki senedir zemine beton dökmeyi beceremedim, beceremediğim gibi bu işi yapmak için bir araba parası istemeyen birini de bulamadım. Neyse ki @ers ben yaparım dedi. Havalar biraz daha ısınınca şap betonu atmak ilk hedefim.

Sonra bu odaya taşınıp bütün malzemeyi iki kat arasında taşımama gerek olmayacak bir düzen kurup makine almak istiyorum. Aranızda para toplayıp sürpriz yapmak istiyorsanız doğrum günüm 19 Temmuz. :slight_smile:

Bu odaya geçmeyi başardığımda, kedi tacizine maruz kalmadan malt yapmak istiyorum.

Şerbetçiotlarım iki kök ama bu baharda onları keseceğim hiç acımadan ve en azından dört kök olacaklar.

Buzdolabında maya bankası oluşturma çabalarım devam ediyor. Hâlihazırda St. Bernardus, S-04, US-05 ve M44 depolamış durumdayım. İlk etapta K-97 eklemek ve mümkün olursa sıvı maya da çoğaltıp depolamak istiyorum.

Eh, şimdi fark ediyorum ki bütün bunları yaparken bir de buzdolabı lazım bana. Hakan diye bir arkadaşımda hiç kullanmadığı bir Bomonti dolabı var. Şimdi düşündüm de, bana vermesini sadece 2 yıldır söylüyorum. Bu konudaki çabalarımı artırmam lazım.

Bir diğer hedef de, hacim sıkıntısından kurtulunca, fermentöre alırken su ekleme huyundan vazgeçmek ve daha lezzetli biralar yapmak.

Özetle, çok iş var çok.

11 Beğeni

Mesela açıkta bir yere bıraksın, sen geçerken alıver :wink:

2 Beğeni

Yok ya… adamın barı var, kullanmadan bir köşede tutuyor öylece.
Mekan ODTÜ’nün içinde, istersen kendi içkini götürüyorsun ama o satamıyor. Tutturmuş ben buna müşterilerin getirdiği içkileri koyuyorum diye ama hikaye. Daha bir kez görmedim kullandığını.
İyice üşüşmem lazım kafasına…

2 Beğeni

Ahan da tadım mekanı

1 Beğeni

Çok müsait bir yer ama ODTÜ’nün içinde. Zaten içki satamıyor ve bu koşullar altında duyuru yapmamız mümkün değil… Uzun zamandır aklımda, hatta söyledim herife ama maales.

Benim işler biraz değişti, hafta içi eskisi kadar zaman ayıramam. Hıyar bir amirim var, sıkıldım. Yükselmeye karar verdim yani tembelliğe son. Hatta çalışmalarım beni farklı yerlere götürürse, giderim.

Bunun yanında, bu iş apartmanda olmuyor. Yani apartmanda kaldığım sürece gelecek için bir plan yok.

Haftaya sıvı malt özünden bira yapacam yani ufak tefek demelere devam ama tam tahıl adımına geçemem.

3 Beğeni

Şimdiki hedefim sadece, kit veya malt özleri ile içtiğim ticarilerin şot ve malt etkilerine ulaşabilmek. Ona ulaştıktan sonra ilerler miyim bilmiyorum…:blush:

1 Beğeni

1 yılı aşkın süre kit yaptıktan sonra forumdaki siz diğer değerli üstatların paylaşımları sayesinde tam tahıla geçiş yaptım. Şu An 3 tam tahıl kaynattım ve yarın 4. Tarifi kaynatıcam. Evdeki sistemim 36 lt lik su ısıtıcısı, pid, çelik malt süzgeci, serpantin, pompa. Malt kırıcı da aldım. Aslında bazen keşke bu kadar uğraşmayıp direkt Jet 30 gib hazır bir makine alsaydim diyorum ama orası ayrı bir konu.

Malt konusunda, sizin evde malt yapımı konunuzdan çok şey öğrendim ve uygulamaya çalışıyorum. Bu konuda yine aynı konuda geçen “malt merdanesi” aletini ilerde yapmayı istiyorum. Özellikle çelik süzgeci ve bisiklet jantı tasarımı bana mantıklı geldi. Böylece içine ısıtıcı ve su püskürtme yapılabilir.

Yine malt yapımı, fermantasyon süreci ve maya saklama/çoğalma sürecinde kullanmak için bir buzdolabı edinmek niyetindeyim.

Gelecek yıl için planım ise fıçılama sistemine geçmek.

Birde bunlara sorun yaratmayacak bir ev ortamı planım var ama o konu biraz şeyyyy😂

5 Beğeni

Hocam evde hanımların gönlünü almadan bu iş olmuyor bilesin. :wink:

5 Beğeni

Kesinlikle onlar mutlu olmazsa bize cihanda nefes yok. Bira hiiiç yook😄

1 Beğeni

Tam tahıl bira yapayım kendim ve sevdiklerim içsin yeter :slight_smile: fazla bir beklentim yok bu konuda:)

1 Beğeni

Konuyu açalı bir yıl olmuş, planlarımda pek bir değişiklik yok ama hedeflerimi biraz daha arttırdım. Sanırım bira ustası olmak istiyorum. Ama bu iş bildiğiniz üzere hiç kolay değil. Öğrenmeniz gereken bir dünya bilgi ve bu bilgileri uygulayıp sonuçlarını gözlemlemek için çok uzun bir süreye ihtiyaç var. Bunun yanı sıra bütün hammaddeleri çok iyi tanımanız ve bunları çok farklı şekilde kullanabilmek gerekiyor ki bu da uzun bir zaman alacak. Hatta Ülkemizde hammaddeye ulaşımda çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Örneğin her mayaya ulaşamıyoruz, yakın muadilleri kullanıyoruz. (K-97 ile kolsch yapmak gibi). Şerbetçiotları da aynı şekilde. Neyse ki evde malt yapabiliyorum artık o sorunu biraz giderdim ve satışta olan malt çeşitleri de fena değil iş görüyor.
Ama hepsinden önemlisi gelişim göstermek için uzun zamana ihtiyaç var. Çünkü bir birayı değerlendirip sonuç çıkarabilmek için stiline göre en az 1-3 ay arası zaman lazım ki çıkan sonuca göre eksikleri görüp yeniden uygulanabilsin. Bu durumda bir bira stilinin tam hakkını vermek için birkaç deneme yapılsa 1 yılı buluyor. Biraz zaman biraz çaba ile olmayacak iş değil…

6 Beğeni

Selam, bahsettiğiniz yer UpTown mı? Artık içki de getirilemiyor diye biliyorum. Eskiden götürürdük yanımızda.

Evet, oradan bahsediyorum.
Ben hâlâ götürüyorum. :slight_smile:

Ben de kendi planlarımdan ve hangilerini gerçekleştirip hangilerini gerçekleştiremediğimden bahsedeyim.

1. Kit birası yapabilecek kadar bira yapımını öğrenmek. :white_check_mark:
  2. Tam tahıl biraya geçmek :white_check_mark:
  3. Keezer yapmak :white_check_mark: Bakınız
  4. Fıçılamayı öğrenmek ve eve bar yapmak :white_check_mark:
  5. Tüm bilgi birikimimi paylaşacağım bir siteyi hayata geçirmek :white_check_mark: - evdebirayap
  6. Kokteyl konusunda kendimi geliştirmek (devam ediyor) Bakınız
  7. Water treatment işini öğrenip kalite yükseltmek(bu konu hiç bir zaman bitti denecek bir konu değil sanırım)
  8. Yarışmalara katılmak :x:
  9. Hacim büyüterek min 100L üretebilmek :x:
  10. Ankara’da bir lokal brewpub ya da en azından bir brewery açmak :x:
  11. Türkiye’de bira üreten herkesin bir araya gelebileceği bir platform oluşturmak :x:

Sanırım daha da gider bu liste ama bakalım ne kadarını gerçekleştirebileceğim :slight_smile:

11 Beğeni

10 numara üzerine şimdiden su için.
Mevcut düzenlemelerle ülkemizde imkansız olan bir mevzu.
Ha birayı başka yerde üretip satışı başka yerde yapabilirsiniz, ona da ne kadar prewpub denirse artık…

2 Beğeni

Ben bu fikrinize katılmıyorum. İstanbul’da örnekleri var, Ankara’da da olabilir. Zaten bizimki gibi ülkelerde her zaman regülasyonlar işletmelerin dürtüklemesiyle düzeltiliyor. Bu en ufağından en büyük şirketlere kadar böyle. İşi kuruyorsunuz, sonra regülasyonların düzenlenmesi için lobi yapıyorsunuz. Regülasyonların bu işi yapmaya uygun hale gelmesini beklersek hiç bir zaman yapamayız zaten. Zaten bunlar da benim 2 aylık planlarım değil :slight_smile: Umarım ilerde bu bahsettiğim şeyleri yapabileceğim ortam gelişir. Kaldı ki ekonomiyi destekleyen her şeyin yasa koyucular tarafından desteklenmesi gerek. Son 10 yıldır turizm sektörü kan ağlıyor. Çünkü insanlar dışarı çıkamaz hale geldi. Bunun terör, hayat pahalılığı gibi bir çok nedeni var. Bu sorunlar elbet bir noktada çözülecek ve insanları tekrar dışarı çekmek için bir şeyler yapmak gerekliliği doğacak. O noktada bu tarz yeni işletmelerin çok katkısı olacaktır diye düşünüyorum. Sadece hayal olarak kalsa bile, bir amaç için çabalamak, amaçsız çabalamaktan daha yararlı oluyor diye düşünüyorum naçizane. Herkese güzel hayaller dilerim :slight_smile:

4 Beğeni