Bira tortusundan ekmek yapımı 🍞

Itiraf ediyorum, bira yapımından ve tortusuyla ekmek yapmaktan birayı içmekten bir tık daha fazla keyif alıyorum. Şimdi vereceğim tarif öyle bereketli ki 5 aileyi doyurdu. Dağıt dağıt bitmedi. Şimdiki aklım olsa atarım dondurucuya kimseye vermem :sweat_smile::sweat_smile:

1 su bardağı bira mayası (kovanın dibinde kalan maya tortusu)
· 3 su bardağı su
· 4 su tam buğday unu
· 5 su bardağı buğday unu (evde ne unu varsa 9 bardağa tamamlayabilirsiniz)
· 3 yemek kaşığı zeytinyağı
· 1 yemek kaşığı tuz
· 1 yemek kaşığı toz şeker

Gerisi hayal gücünüz. Ben hamuru bölüp 2 ekmek çıkardım. Birinin içine siyah zeytin kattım efsane oldu. Ister ceviz ister kabak çekirdeği veya çiğdem (çiğdem, evet) ister chia veya keten tohumu; katıp karıştırın ve iyice kabarana kadar mayalamaya bırakın. Yani şöyle:

Şekil verip bir 15 20 dk kadar daha bekleyin ve kızgın fırına verin. 250 derecede 10 dk, 220 derecede 20-25 dk daha pişecek. Fırından fırına değişiklik gösterir pişim durumu o yüzden kontrollü olmanızı tavsiye ederim. Sonuç mu? İşte burda:

Bu da özet niteliğinden time lapse. Dikkatli bir şirin olursanız siz de videodaki yaramaz pisiyi görebilirsiniz :cat2:

15 Beğeni

Efsane olmuş… Elinize sağlık.
Canı çekiyor insanın ama… :frowning:

1 Beğeni

Görüntüleri de çok iyi. Gavurların artisan bakery dediklerine daha yakın bu hobinin bu kolu hatta sadece ekmek yapmaktan. IPA tortusundan yapılmasını tavsiye etmiyorum sadece :yum: Sofradaki herkesin gözü yaşardı valla :smile:

2 Beğeni

Tarifi ulaştıran @Cem beye teşekkürlerimle :slight_smile: üzerinde biraz oynadım kendime uyarladım.

Framboos Mayalı Paskalya Çöreği

Malzemeler:
Alabildiği kadar un (ölçemedim ama tahmini 6-7 bardak koymuşumdur)
125 gram toz şeker
100 ml sıvı yağ
100 ml süt
1 tatlı kaşığı toz mahlep
1/2 çay kaşığı damla sakızı
-1 su bardağı cranberry

Mayası İçin
1 su bardağı framboose veya kriek kova tortusu
2 çay kaşığı toz şeker

Üzeri İçin
1 yumurta sarısı
Fındık kırığı
Tarçın
Şeker

Yapılışı:
-Cam bir kasede 80 ml ılık suyun içinde 1 su bardağı tortuyu, 1 çay kaşığı şeker biraz un ve bir tutam tuzu karıştırın, Maya kabarana kadar en az 10 dakika bekletin.
-Derince bir kaba 4 su bardağı unu dökün.
-Unun ortasını çukurlaştırıp önce toz şeker, dövülmüş sakız ve mahlepi ekleyin.
-Kabaran mayayı da ilave edin, sonra sıvı yağı ve sütü ekleyip yoğurmaya başlayın.
-Un miktarını yoğururken arttırmanız gerekebilir, hamur elinize yapışıyorsa biraz un ilave edin.
-İyice yoğurup ele yapışmayan kulak memesi kıvamda bir hamur hazırlayın.
-Kabın ağzını streçleyip mayalanmaya bırakın.
-En az yarım saat hamurun mayalanmasını bekleyin.
-Paskalya çöreğinizin hangi büyüklükte olmasını istiyorsanız ona göre bezelere ayırın. Ben 4’e böldüm.
-Her çörek için 3 beze gerekir, bezeleri yuvarlayarak aynı boyda ve kalınlıkta rulo şeklinde açın.
-3 parça ruloyu alın ucunu bitiştirip saç örgüsü gibi örün, örerken hamurun her iki ucunu sıkıştırın.
-Bir fırın tepsisinin içine yağlı kağıt yayın ve örülmüş hamurları aralarında boşluk bırakarak yerleştirin. Boşluk olması önemlidir çünkü tepside mayalanma devam edecek ve daha geniş yer kaplayacak.
-Üzerine yumurta sarısını sürün, toz şeker tarçı ve fındık kırıklarınızı ekleyin.
-En az yarım saat mayalanması için tepside ılık bir yerde bekletin.
-Örgü hamur mayalanıp iyice kabarınca, önceden 170 derece ısıtılmış fırının 2. rafına yerleştirin,
-Üzeri kızarana kadar pişirin. (Benim fırınımda 40 45 dk sürdü)

Sonuç bütün ev mis gibi koktu ödülümüzse bu;

7 Beğeni

bizim bir ara, coluk combalak, ailece buluşmamız ve bu forumda yazdığımız herşeyi “atolye” tarzında yapmamız lazım…bu işi ben ciddi düşünüyorum ve önümüzdeki günlerde fikirlerinize sunacağım…
yetti gari bu ayrılık…

9 Beğeni

Çok güzel görünüyorlar, elinize sağlık.

1 Beğeni

buda benim us05 mayalı export pilsner ekmeğim. Sona doğru hafif bir acılık vardı ama ayıla bayıla yenildi.

5 Beğeni

Güzel tarifi elinize sağlık :))

1 Beğeni

Bu pembik çöreklerden dondurucuda hala var… Bi tadıma götürürüm diye sakladım duruyorlar öyle :slight_smile:

1 Beğeni

Evde ekmek makinesi var ve yarın sabah için ekmek yapacaktım ama maya kalmamış. Bira mayası kullansam mı diye düşündüm ama cesaret edemedim.

Google amcaya danıştım, bira mayası ile yapılan hamur sanırım daha yavaş kabarıyormuş, makinenin programı ile uyumlu olmaz diye kullanmadım.

Export pilsner + us-05 + extra açık dme den ayırdığım canlı kalan mayalarla. Mis gibi oldu, hele ilk iki gün keşke daha çok yapsaydık diye pişman olduk.

3 Beğeni

Tortuyu ayırdık ama aynı gün yapamayacaksak tortuyu dolapta mı bekletiyoruz?
ext.dark dme ve us-05 li bock tortusu ile nasıl olur?

Evet buzdolabında muhafaza edin mutlaka. Bock hiç denemedim malesef, aromalı bir ekmek olabilir :slight_smile:

1 Beğeni

Coopers pilsnerden yıkadığım maya ile denedim. 5 saat civarinda durdu hiç kabarmadı. Dayanamadım üzerine normal maya ekledim.

Çörek çok hoş görünüyor. Keşke tarifi ulaştıran arkadaş bir de kimden aldığına dair bir iki kelime yazsaydı :slight_smile:
Tarifin sevilmesine sevindim. Fındık kırığı yerine file badem paskalya için daha doğru olur

Tarifi ben ulastirdim. BB forumdan banlanmadan once begendigim tarifleri , yazilari bir text dosyasina kaydediyordum.tabii ki bir forumdan banlanacagimi hic dusunmemistim. O yuzden isimleri yazmiyordum. Tarifi paylasirken de sizin oldugunuzu hatirlayamadim :slight_smile:

2 Beğeni

Sadece kendi cümlelerimi gördüğüme şaşırdım. Yoksa paylaşılsın artsın elbette :slight_smile:

3 Beğeni

2015 te kova tortusundan ekmek yapmak aklıma ilk geldiğinde google a baktım bir benzeri yoktu,tortu kullanılarak yapılan bir deneme yoktu, ev biracılığı kitabı yazan birine danışayım dedim. Olmaz öyle ekmek demişti. Denedik paylaştık sonra onlarca versiyonu yapıldı. Çok da mutlu etti. Olmaz o ekmek diyene de selam olsun :slight_smile:

8 Beğeni

Zamanı gelmedi mi abi @Antinkuntin

1 Beğeni

Zamanı geldi de mevsim itibarıyla biraz daha sabretmek lazım. Yoksa bir craftbiratr pikniği çok fiyakalı olur. Kombuchası turşusu, birası peyniri derken efsane olacağına zerre kadar şüphem yok.

1 Beğeni