Bira soğutma spirali (serpantin) zararlı olabilirmi?

Merhabalar, aşağıdaki resimdeki gibi bir soğutma spiralini mayayı kovaya eklemeden önce ideal sıcaklığa bir an önce ulaşması amacı ile yapmak istiyorum ancak aklıma şu takıldı; bakır boruyu klima tamiratı yapan dükkan tarzı yerlerden alıcam ve resimdeki gibi şeklini vericem, gerekli temizliği starsan-pdw tarzı temizlik kimyasalları ile yapıp kullanıcam ancak bakır olmasının sağlığa zararı varmıdır dersiniz?

Kullandıktan sonra temizleyip üzerinde küf oluşumuna izin vermezseniz zararlı değil.
Kullanım aşmasında da starsan gerekli değil. Kaynama bitmeden son 10-15 dakikada kazana koyarsanız zaten gerekli sanitasyonu sağlamış olursunuz.

Starsan asidiktir, bakırın yüzeyini aşındırıp zarar verebilir. Sadece suyla temizleyip 10-15 dk kaynatmak yeterli.

2 Beğeni

Arkadaşım plastik kovadan bahsediyor sanırım. Kit kurulumundan bahsediyor.

Kit kurulumu için serpantin son derece gereksiz. Bir gece öncede 2 tane 5 litrelik suyu dolaba atıp şerbete eklemek bile 20 derecelere düşürür.

2 Beğeni

Sanırım kit için sorulmuş soru. Son derece gereksiz olur. @arslanturegun abinin de dediği gibi soğuk su çok daha uygun bir çözüm. Tam tahılda kaynamış mayse soğutmak için kullanılır serpantin. Kit ile yapılan biralarda hiç gerek yok. Kiti kurarkende 1-2 litreden fazla sıcak su kullanmaya gerek de yok zaten. Üzerini tamamlayacağıniz soğuk su 20 li derecelere rahatlıkla düşürecektir.

2 Beğeni

Kit için gereksiz olmakla birlikte bakırın uzun vadede paslanıp bakır oksit tabakasının oluşması da ciddi zararlı diye biliyorum.
Damıtım için bakır serpantin kullananlar düzenli bakım yapıyorlar ya da paslanmaz çelik filan kullanıyorlar diye biliyorum.

Kit için sormuştum evet. Bu gün çalışırken fikir düşüncelerine daldıktan sonra dank etti zaten; kesinlikle dediğiniz gibi suyu dolapta bekletip sonraki gün kullanmak çok daha mantıklı hem su israfıda olmaz. Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

2 Beğeni

Serpantini nasil temizliyoruz? Yukarida suyla yikamadan bahsetmissiniz. Oksitlenmemesi icin kullandiktan sonra su ile temizleyip bez ile kurutmak mi lazim detayli bilgi verebilir misiniz?

serpantinin işi bittikten hemen sonra suyla güzelce yıkayıp kuruluyorsunuz.bez ile kurulayabilirsiniz sıcak hava tabancasıyla kurulayabilirsiniz önemli olan güzelce yıkayıp üzerindeki kalıntılardan temizlemek ve ıslak kalıp oksitlenmemesi için kurutmak.Temizliği için pbw de kullanılabilir bakırda zararı yok(teflonda kullanılmamalı) inatçı kirleri güzel çıkarıyor pbw.(sitesinde bütün metallerde temas edilen süreye dikkat edilmesi uyarısı var tabi bu pbw dolu kovaya atıp 1 gün falan bekletenler için süngerle silip yıkayanlar için değil)