Bira ile ilgili kitaplar

Tam bi aydinlanma gelecek tam odaklaniyorum :cry::cry::cry:… bu kitabin Turkce cevirisi var mi acaba?

4 Beğeni

Beni bildiğim Türkçe tek bira pişirme (brewing) kitabı Sertaç Akar’ın ki. Çevirileriyle yaptığı katkılara saygı duysam da ilk olmasının da getirisiyle epey eksiği-güncel olmayan kısmı var.

Tabi varsa başka yerli/Türkçe kaynak bende öğrenmek isterim.

2 Beğeni

Türkçe çevirisini Sertaç AKAR yapıp geçen sene paylaşmıştı. Ben de var ama foruma direk yüklenmiyor sanırım. Yol gösterirseniz paylaşayım, sanırım başka bir yere yükleyip link vermem gerekiyor…

2 Beğeni

@alpinist cok guzel haber bu… sevgili moderatorlerimiz bir yol bulurlar insallah… yoksa bana mail olarak atarsaniz cok seviniriim

Şimdilik mail alayım daha sonra “bira kitapları” hakkında bir arşiv çalışması yapabiliriz forumda.

2 Beğeni

Nasil güzel bir platformdur burasi…

3 Beğeni

Bende how to brew 2017 son baskısı var pdf olarak, adam aşmış kendini… link atarım ama haftaya :slight_smile:

3 Beğeni

Hangi formatta @alpinist

Ülkemiz ev biracılığına yaptığı katkı kesinlikle saygıyı hak ediyor. Gerek yaptığı çeviriler gerekse temel düzeyde hazırladığı web sitesi ve kitabı yeni başlayanlar için çok iyi kaynak. Özellikle Türkçe kaynak olarak değerlendirildiğinde. Elbette eksikleri - güncel olmayan kısımları var ama zaten kendisi de bunu kabul edip gerekli değişiklikleri yapıyor zaman zaman. Ülkede bu konuda yeterli bilginin olmadığı bir zamanda çıkıp paylaşımlarda bulunmak bence önemli adım. Şimdilerde bir çok grup ve platform var ama doğru düzgün paylaşım yapan yok. Çok bilgili ve çok iyi bira yapanlar var ama paylaşım olmadıkça bir anlam ifade etmiyor. Bize faydası olmayan kilisenin papazı misali. Evde bira yapımına katkı sağlayacak paylaşım yapan herkese ayrı bir saygım var. Bilgi ve tecrübelerini kendine saklayan bizden değildir :grinning:

5 Beğeni

Tabiki öyle, eleştiriden çok durum belirtmekti amacım. Yoksa bilgi paylaşımının ticari firmaların elinde kaldığında yaşanan olayları en iyi biz biliyoruz :slight_smile:

Edit: Bu arada piyasada bulunabilen Türkçe içerikli kitapları bulabildiğimizde ücreti mukabilinde satın alınmasını tavsiye ediyorum. Bulamadıklarımızı paylaşalım, bulduklarımızı satın alalım :slight_smile:

2 Beğeni

Bununla bağlantılı olarak forumda yapılan paylaşımları kaynak vererek yapmak yerinde olacak sanırım. Kopyala yapıştır bazı paylaşımlar telif hakkına girebilir diye düşünüyorum. Gerçi bunun yasal işleyişi, yolu yordamı nedir bilmiyorum ama en azından yazar ismi vs. belirtilebilir. Bu konuları editörümüz @BoBo daha iyi bilir belki önerileri olabilir. :blush:

1 Beğeni

Biz Türkler içerik geliştirme konusunda çok kötüyüz ve her şeyde olduğu gibi bu konuda da işin kolayına kaçıp başkaların ürettikleri içeriği kopyala yapıştır yöntemiyle paylaşmayı tercih ediyoruz. Bu aslında problem yaratması beklenebilecek bir mevzu ama Türkiye’nin yasadışı paylaşımlar hakkındaki yerini ve bu paylaşımlarla ilgili uygulamalarını düşünecek olursak herhangi bir sorun yaşanacağını sanmıyorum.

Yanlış anlamayın, güzel bir içerikle karşılaştığımda ben de zaman zaman benzer şekilde hareket ediyorum. Bu forum ve kullanıcıları bu tür paylaşımlar konusunda çok duyarlı gibi görünüyor bana ve bu yüzden de kendimi şanslı hissediyorum. Bilginin paylaşımı esas ve bu tür alıntılarla ilgili kaynak belirtmek de duyarlı bir uygulama olur ve bize de bu yakışır diye düşünüyorum.

Kitaplar konusunda da benzer bir durum var. Bir kitabın paylaşımı suçtur ve bu konuda takibe uğrayıp ceza da alabilirsiniz. Öte yandan, bu da Türkiye’de pek takibi olan bir konu değil.

Şu an Yayıncılar Birliği’nin ilkokul da dahil olmak üzere tüm eğitim kurumlarında çekilen fotokopilerden telif hakkı alınması hakkında devam eden bir çalışması bile var. Yani aslında, bırakın tüm kitabın paylaşılmasını, içinden bir miktar paylaşım yapılması bile sıkıntı.

Ne yazık ki / neyse ki şu an için bunun detaylı bir şekilde takibi yapılamıyor ama bu tür paylaşımları yapmamakta ya da forumda bu konuyu aleni bir şekilde paylaşmamakta fayda var.

3 Beğeni

Aynan katılıyorum, kaynak verilmeli mutlaka. Etik açıdan da bu kitapların korsan baskılarının paylaşıma açılmasının doğru olmadığını da düşündüm sonradan. Elimde bol miktarda kitap var, bunları yorumlayıp bizlere faydalı olacak şekilde elimden geldiğince çevirerek paylaşmak, püf noktaları ve reçeteleri bize uyarlamak en mantıklısı.

5 Beğeni

Neyse ben girdiyi sildim arkadaşlar. En güzeli bir şekilde bu kitapları edinin okuyun. Aman yanlış anlaşılmadan arşivimi de alıp başlıktan tüyeyim :blush:

4 Beğeni

Su kitabi satın alabileceğim bir yer biliyor musunuz forumdaslar… var midir yardimci olabilecek?

2 Beğeni

Kitabın yurtdışı fiyatı bile 170 euro imiş…

“brewing microbiology pdf” olarak aratınca benzer bilgilere ulaşılabiliyor gibi duruyor. Bir incelemenizi öneririm.

1 Beğeni

D&r da e kitabi 1069tl imis :confounded::confounded::confounded:

2 Beğeni

Hem de e-kitabı ha… Bi de millet niye okumuyo diyolar…

1 Beğeni

adı varsa kitap gruplarından pdf sine bakayım belli olmaz belki buluruz

how to brew ve tasting beer’in cevirilerine girismistim ama kolay is degilmis, duzgun bir sekilde yapmasi full time birkac ayi alacak bir olay, ceviriyi meslek edinmis kisilerin yapmasi daha dogru olacaktir, yapilmasi sart ama. talep var gibi. sertac akar how to brew’un eski versiyonunu cevirdigini ama haklari alip basacak kimseyi bulamadigini soyluyordu sanki, kendi kitabi da cogunlukla oradan alinti zaten. en nihayetinde ingilizce bilmeden kitaplar araciligiyla biracilikta mesafe katedebilmek yakin zamanda pek mumkun degil.

2 Beğeni