Bira house fermantasyon kovasi hk

Herkese merhaba bu kovayı kullanan var mı ?
Kalitesi vs hakkında bilgi verebilir mi?

Musluksuz olanını kullanıyorum, kalitesi gayet iyi. Özellikle hava kilidi contası çok sağlam ne kapaktan ne de hava kilidinden sızdırma yapmıyor.

1 Like

Hem 32 hem de 23 lük var bende. Özellikle 23 olanın kapağı zor açılıp zor kapanıyor ve bana daha fazla güven veriyor. Hava kilidi lastikleri bence başarısız. Erken deforme oluyor

1 Like

Ben de kullanıyorum. Kapağın zor açılması dışında bir sorun yaşamadım. Yalnız hava kilidini kapaktan çıkarınca conta ile birlikte çıkıyor. Sızdırmazlık açısından iyi bir durum tabi :slight_smile:

1 Like

kırmızı musluklu al adam.

1 Like

Kova geldi bugün sitede belirtildiği gibi avrupada üretilmemiş. Bknz: www.jokey.com

Ama hava kilidi contası çok başarılı.

1 Like

Taş gibi o contalar dostum.

1 Like

Musluksuz olsaydı iyiydi. Musluk bir halta yaramadığı gibi bir de üzerine sızdırma yapabiliyor. Sonra kolunuzu komple starsanlayıp iç contayı sıkmayla mı uğraşırsınız, musluğu folyoyla sarıp sonrasında oluşan küfü temizlemeyle mi uğraşırsınız bir ton aksiyona giriyorsunuz yani. Bence en uygun kullanımı şişeleme yaparken ama aktarma çubuğuyla da yapılabildiği için gerek yok…:slight_smile:

Musluğa haksızlık olmuş, izninizle araya girmek isterim.

Öncelikle musluğu contalarına hasar vermeden, gerektiği şekilde ve oranda sıkıştırdığınızda kaçak yapması imkansızdır.

Ayrıca aktarım çubuğuna göre dolum çubuğu en az 3 katı kolay dolum sağlar.

Muslukta küf oluşuyorsa ortamınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Streç yerine alüminyum folyo ile kapatılabilir. Ortalık steril ise, küf falan oluşmaz.

2 Likes

bb kitinden çıkan conta, kova kapağı kabardıkça habire hava kilidiyle birlikte yerinden çıkıp durunca bh dan conta aldım ve sonrasında böyle bir sorun yaşamadım. Conta hava kilidini çok sıkı kavrıyor.

Fermentasyon gidişatını kontrol için musluk çok yararlı. Ne zaman kapak açıp numune alsam 3 gün içinde yeniden açtığımda yüzeyde sirkemsi kokuyla karşılaştım. Musluk bence ölçüm numunesi için faydalı. Soğuk şotlama yerine sıcak demlemeyi tercih ettiğimden mümkün olabilecek en hermetik, steril fermantasyon süreci için kapak hiç açılmamalı görüşündeyim. Özellikle musluksuz tercih ettiğim fermantasyon kovalarımı bu tecrübe ışığında muslukladım. Dolum için aktarma kovası kullanmaya devam ediyorum.

Kapağı açmadan iki parçalı hava kilidinden akvaryum hava hortumu sokup daldırılarak numune alınabiliyor. Bunun için musluğa gerek yok. Aslında musluğa hiç gerek yok. Şahsen musluk sızıntısına tahammülüm de yok…:blush:

Musluk bence tek ise yarıyor, birayı mayalamadan musluğun arka kısmına guzel bir filtre takılırsa (ben yaptım oldu), bol şerbetçiotlu dry hop yaptığınız biraları, siselemek kolay oluyor.