Bira fıçısından mash tun ve kettle projesi

Herkese merhaba

Uzun süredir aradığım bira fıçısını sonunda buldum :smiling_face_with_three_hearts:

Fıçıyı bulduk ama bunu nasıl kesicez?:grin: Spril kesici ile kessek kenarlarda cok pay kaliyor başka bir yolunu bulmamız lazımdı. Sonunda arkadasım bir fikir verdi tornaya bağlatıp kesmek.

36 cm çapında harika bir kesim oldu.

Gelelim diğer sorunlara

1- Musluk bağlantısı nereye ve nasıl olmalı.
2- False bottom mı ? Sepet mi?
3- İleride elektrikli yapmak istiyorum rezistansı nereye takmalıyım.

@Pobeda hocam seninde deneyimini almak isterim

3 Beğeni

Rez alalım şimdiden kolay gelsin

1 Beğeni

Halit selam,
Mash Tun ve kaynatma kazanı olarak birlikte kullanamazsın. Öncelikle ne yapacağına karar vermen gerekir. Ona göre yönlendirme yapabilirim. Sabit bir rezistans kullanmayacak isen daldırma ile kaynatma kazanı da yapabilirsin.

1 Beğeni

şimdiden hayırlı olsun hocam, fıçıyı ne kadar yemin ettiniz acaba?

1 Beğeni

1- 3 kafadarın videosu vardı normal tencere için bir yükseklik ayarlıyorlardı kolayca.

2- Jet30 gibi bir sistem yapmak istediğin varsayımından yola çıkacak olursam tabii ki sepet veya torba. Burada dikkat edilmesi gereken konu ileride rezistan takacaksan sepet ayaklarının yüksekliğini ona göre ayarlamak.

3- Sabit rezistans da (bence) kazanın dibinde olmalı.

1 Beğeni

Aslinda jet 30 gibi bir sistem var aklimda all in one cünkü yer sorunum var. Yani tek tencerede herseyi halletmek istiyorum.

Tencere gibi zemini duz degil ficinin bazoka filtere takarsam sifon takamam sifon takmak icinde uzun bir boru gerekli sanirim.

Evet jet 30 gibi bir sistem yapmak istiyorum ama duan elektrik sistemine para ayirmama tuplu olacakta kullanicam

1 Beğeni

Ücret vermedim arkadaş çevresi sagolsun fıçıyıda kesmesinide halletiler

İZEVBİR’den Orkun Tülü ile bir görüş bence. Yanılmıyorsam kendine fıçıdan sistem yapmıştı. Hatta birkaç kişiye daha yardımcı oldu.
facebook kullanıcı adı yukarıda yazdığım gibi, instagramda da https://www.instagram.com/bira_muhendisi/ diye bulursun.

Bu tip fıçılar tüplü kaynatma sistemlerinde kullanılmıyor. öncelikli olarak tabanlı değil ve dibini tutturursun.

Fıçıdan yapacaksan elektrikli nerede ise olmazsa olmaz gibi.

Jet 30 tarzı yapacak isen zaten false bottom olmaz. minimum 3.500 w bir rezistansa ve pompaya ihtiyacın var. Malt sepeti, musluk bağlantısı vs derken astarı yüzünden pahalıya gelecek. 2. el bir jet 30 yada boldogbrew bulursan al uğraşma derim.

Yok ağa ben yapacam dersen yardımcı olurum ama sepetli olmak zorunda bilgin olsun.

Pobeda’da yazmış. Fıçıların et kalınlığı tüplü ocağa uygun değil diye biliyorum.

Ben de 2 adet fıçıdan kettle rims projesi yapmaya çalışıyorum. Fıçının birini spiral ile kestirdik ama dediğiniz gibi çok çıkıntı kaldı. Torna önerdiler ama altına parça kaynatmaları gerekiyor ve balans sorunu olur dediler nasıl bir işlem yapılıyor tornada? fıçının bi ucundan öteki ucuna false bottom istiyorum o yüzden çıkıntısız olmalı ki içine girebilsin bildiğim kadarıyla ortadan katlanan false bottom üreten yok Türkiye’de.

Orkun bey ile yaptırdığı sepeti görüşmüştüm sepetin çıkıntıları fıçının çıkıntısına oturuyor böylece sepete ayak yapmaya gerek kalmıyor ancak kendisi beklediği verimi alamamış. Sonradan altına rezistans takmış bunu düşünebilirsiniz.

Ben bağlantılar için kaynaksız yöntem ile conta düşünmüştüm ancak conta bulmak kolay olmuyor ne yazık ki. Yabancı forumlarda silver soldering denen kurşunsuz gümüş içerikli lehim ile yapacağım fakat maliyeti arttırıyor tabii. Isıtıcıları conta ve kontra somun ile düşünüyorum.

Mash tunda da bottom drain düşünüyorum.

Neden rims merak ettim. Mayşeyi yine resiztansa temas ettirerek ısıtacaksınız.

önce e-biab olarak yola çıktım torba veya sepet ile uğraşmak istemedim sonradan. E-herms’i de daha fazla pid, pompa, kazan ve paslanmaz maliyeti nedeniyle eledim. En büyük nedeni ise yer problemi. Elimde Brutus 20 projesi rims kaldı. Bir kazan pompa ile bir kazan yer çekimi ile çalışıyor. 1 pid yetiyor 2. pid opsiyonel. İleride bir hlt kazanıyla herms’e çevirme kolaylığı da var. Gönül ister herms yapalım. 3kafadar bir videosunda göstermişti onun gibi olacak.

Burada çalışmak istediğiniz litre de önemli bu arada. Şayet aliexpressten pompa alacak iseniz onların dakikadaki aktarımı 10 litre. 35-40 litreleri hedefliyor iseniz bu pompa yeterli gelmez. Bu sistemlerin kritik noktası iyi bir falsebottom ( minimum kalınlığı 2 mm olmalı) ve pompa. Hatta en önemlisi pompa. Olmazsa olmazı.

Pompayı aliexpressten aldım etiketinde dakikada 19 litre diyor ama denemediğim için birşey diyemiyorum. Kimi zaman 20 kimi zaman 40 litre için çalışacak 2x2400w element takmayı düşünüyorum kaynatma kazanına. Mayşe rezistans ile temas edecek demişsiniz gözden kaçırdığım birşey mi var diye tekrar baktım ancak rezistans sadece kaynatma kazanında olacak rezistans ile temas yok yanılıyor muyum?

İyi bir false bottom alabileceğim/yaptırabileceğim ve düşündüğüm sistemle ilgili tavsiyeniz varsa duymak isterim.

O etikette hertz hızına bağlı 2 değer var. 1/2 çıkışla max 10 litre alırsanız.

Mayşeyi rezistansa değirmeden nasıl ısı kontrolü yapacaksınız. Mayşe mashtundan süzülüp pompaya gidecek ( yüksek ihtimalle 2 fıçının üstünden vereceksiniz) pompadan hem hem rims görevi gören hemde kaynama kazanı olacak olan ulaşacak. Buradan ısı kontrolü gerçekleşip, altta yer alan musluktan yeniden mashtuna dönecek. Döngü bu şekilde. Mayşe ( süzülen sıvı) rezistans ile temas edecek. Max uzunlukta rezistans kullanır iseniz cm ye düşrn watt miktarı düşer.

Ek bilgi 40 litrede kademeli yapamazsınız. Pompa yetersiz geliyor.

mayşenin, rezistans ile temas etmesi yanma olasılığından mı acaba?

Ben mayşeyi dar anlamda maltın olduğu bölüm olarak düşündüm haklısınız. Bilgiler için teşekkür ederim konu biraz farklı yerlere gitti konu sahibi kusura bakmasın lütfen.