Bira fıçısından fermenter

Merhaba,

Fermenter yapmak isteyenlere fikir vermesi açısından başlık olarak bulunabilir. 20 psi basınca dayanıklıdır.

Fermenter kapağı ve 20 cm probe, mini fıçı bağlantı aparatı aliexpressten.

Kapağa öncelikle tornada uygun diş açılmalı.

Kaynak ise paslanmaz argon kaynak.

7 Likes

Abi elinize saglik cidden muhtesem, aliexpress linklerini de rica edebilir miyiz neler lazimmis bi gorelim benim baya yatiyo aklima. Bi de bosu kac kilo geliyo?

1 Like

Mert selam.

TRY 20.17 21%OFF | 30-200mm Thermowell Stainless Steel 304 1/2" BSP G Thread for Temperature Sensor JUN16 dropship

TRY 142.75 | 5" Tri Clamp x 127mm Pipe OD Stainless Sanitary 1 PC SS304 Weld Ferrules + 1 PC SS304 Clamp + 1 PC Silicon Gasket + 1 PC End Cap

https://ficibira.com/magaza/page/5/

Boşunu tartmadım ama dolusu epey bi ağır oluyor :blush::grin::grin:

Biraz dusununce temizligi gozumu korkuttu, cold crashte ve ficiya aktarmadaki basinca dayanacak bi yemek tasima kabinin agzina ayni fici baglantisindan yapabilirim belki

50 TL civarına alacağım gibi görmek için gideceğim

O zaman doğru adres contalı öztiryakiler Mert.

Firmayı ararsan direk fabrikadan sipariş veriyorlar yaptırabilirsen en az 2 kelepçe daha yaptır. 8 kelepçe olsa dadindan yinmez :heart_eyes:

Yemek taşımada üstteki fıçı bağlantısına gerek yok. 1 tane gaz çıkışı bir thermowell. Aşağıdan mini küresel vana ile musluk deliği…

Sen yemek taşıma alırsan kalan malzemeleri toparlarız.

Ben bu linkte 3 kelepce var ama resim mi yanlis acaba?

Mert 3 idi doğru, biz 6 yaptırmıştık. Min 6 kelepçe şart. İdeali 8 :wink:

Gerçi burada yapılmışı var :stuck_out_tongue:

https://www.instagram.com/p/Bu8ZTIPA_6p/

1 Like

Aslan Bey, bence bu doğru malzeme değil maalesef. Benzer yemek taşıma kabından kullandık. Bira fermantasyonu için uygun değil ( oksijensiz şişeleme - fıçılama için ve cold crush için) . Tencere ucu 45 derece eğimli. İçerisindeki contaya sadece tencere et kalınlığı yüzey alanı temas ediyor. Basınca dayanıklı değil. Cold crushda iç basınç düştüğünden dolap içi havayı biranın içine alma riski var. Ek olarak 4 klips yeterli değil. Hem tencerenin mevcut yapısı değiişir, contası değişir ve klips sayısı artarsa olur. Yoksa tamamen tecrübeye binaen bu ürün hatalı planlama…

Ek bilgi, tamtahıl ekipmanın ürününü denemedim. Birebir benzer bir yemek taşıma kabı denedim.

1 Like

Bu arada yukarda yaptırdığımla tamtahılekipmanın farklı klasman, emeğe saygı :yum::wink:

Sizin yaptırdığınıza binaen dememiştim. Öztiryakiler linkindeki için konuştum.

Ondan da var :rofl::rofl:

3 Likes

co2 ile transferin kesin olarak tada bir etki ettiğini soyleyebilir misiniz acaba ? bu arada çiğ kofte tepsisi detayı çok iyiymiş.

Bilimsel bir ölçümleme yapadığım için kesin bir bilgi diyemem, ancak tecrübemi paylaşırım. Oksidasyonu minimuma indiriyorsunuz. Fermantasyon kovasından fıçıya girene kadar oksijen teması yok. Bu da oksijenden gelen etkiyi minimize ediyor. Tada etkisi bence %90 var. Karton tadı yok :rofl:

1 Like

Öztiryakiler 90 derece tencere bitişine sahip. Conta üstüne tam oturuyor ve kapağın her tarafına temasta. 2 üründe aynı klasman değil :sunglasses:

Abi bence ipalar disinda cok da kritik degil ortalama bi teknik ile karton tadi almak zaten cok zor ama ipalari arsa cikariyo cidden diger biralari da muhakkak iyilestiriyodur ama en azindan benim sistemimde one cikmiyo

Mert,

Belçikada çok önemli. Nihayetinde şişede-fıçıda bekletilen ürün. Apada önemli. Hatta bence dryhop olan tüm türlerde önemli. Bitter, barley wine…

Misal saison. Tamamen maya birası. Maya karakterinin önüne geçecek bir oksidasyon, tüm birayı berbat eder…

Bence o derecede oksidasyon icin teknikte yanlislar olmasi lazim siseledigim donemde bekledigimden uzun dayanan ipalar maya karakterini uzun sure koruyan bugdaylar yapmistim.

Tabi ki artisi oluyo ve her zaman birada en iyiyi amacladigimiz icin atilmasi gereken bi adim sadece okuyanlarda bunlar olmadan guzel bira olmaz algisi olussun istemiyorum. Amerikada fici olmadan closed transfer olmadan guzel bira olmaz diyebilen ekstemist bi tarikat var, bizde de boyle gelissin istemiyorum :smiley:

2 Likes