Bilecik brewers gold

Bilecik li şerbetçi otu yetiştiren arkadaşlar 20 kilo otu 1000 liraya veriyormus. Acaba diyorum forum ahalisi olarak birleşsek ve 20 kilo olarak çuvalda satılan bu otlardan Ağustos ayındaki hasattan sonra alıp birer veya ikişer kilo olarak bolussek nasıl olur? Bunun sebebine bir buluşma bile düzenlenebilir…

1 Beğeni

Merhaba,

bu sene aroma şerbetçiotunun kilogramını yaklaşık 70 TL’ ye sattılar. yani kg’ mı 50 tl değil.

Ağustos bile değil eylül ayında satışa çıkıyor tahlillerdne sonra.

1 Beğeni

Ağustosta üreticiden yaş kilosunu tarladan 9 liraya aldık. Kuru kozalak fiyatı 40-45 liraya geliyor. Aroma veya brewers gold fiyatları aynı. Ağustos başında hasat yapıyorlar.

1 Beğeni

Bu işe girince yaş almak daha mantıklı zaten. Valla gaza geldim ben, Ahh ah Kütahya’da iken düşecektim bu işin peşine, illa bulurdum birilerini…

1 Beğeni

Yaş alınca çok hızlı kurutmak lazım ve kilosunun o fiyat olduğuna bakmayın yaş hoplardan pelletlere göre 6da 1 civarı verim alınıyo. En temizi pelletlendikten sonra almak

1 Beğeni

Pellet olsa daha iyi ama bulamadık maalesef, kooperatif başkanına da ulaşamadık. İki günde kurudu zaten kozalaklar, hem ağustos sıcağı, hem de yerim havadar olunca rahat oldu. Sararmaması için gölgede kurutmak gerekiyor, bilginiz olsun.

2 Beğeni

Bir sonrakine ben de gelmek istiyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Bu sene de niyetimiz var, umarım gidebiliriz. Mutlaka haberleşiriz…

6 Beğeni

O zaman kesinlikle Eylül’ de gidin. Çünkü bize tahlil öncesinde satmadılar.

Kooperatiften mi aldınız? Onların biraz keyfi hareket ettiğini duydum. O anki psikolojik durumlarına göre istediklerine verip istemediklerine vermiyorlarmış.
Biz gittiğimizde alımlar devam ediyordu, hatta aroma otu daha tam başlamamıştı.
Pellet için dediğiniz gibi eylülü beklemekte fayda var ama ben tarladan toplanalı daha birkaç saat olmuş kozalakları alıp kurutmayı, o kokuyu, ortamı yaşamayı da çok seviyorum.
Şunu da belirtmeden geçmeyeyim, doğa harikası bir yer Pazaryeri. Özellikle Küçükelmalı tabiat parkı ve çömlekçiliğin önemli noktalarından olan Kınık köyü, geziniz şerbetçiotu amaçlı olsun olmasın mutlaka görülmesi gereken yerler.

11 Beğeni

Valla @magunay ın verdiği brewers goldu ben çok beğendim,hem acılık hem de aroma için(genelde aroma için tercih edilmese de) ben seve uça kullanırım,yaş olması aromaya daha fazla katkı verir mi acaba,bir de @mertkosova pelletle leaf arasında %10 fark var diye biliyorum

Pelletle leaf arasında evet ama bu leaf hop olmuyo taze hasat edildiği için wet hop oluyo. Googlea wet hop use rate yazınca karşıma ilk çıkan yazı “Wet Hops Are Wet. Wet hops contain about 80 percent water, so you’ll need to use more than you would when using dry hops. In general, four to six times as many wet hops are needed by weight as dry hops.”

2 Beğeni

Ewet yaa leaf -wet hop farkı,düşünemedim bunu

aynen kooperatiften aldık. Biz pellet aldığımız için o keyfi bekledik :slight_smile:

1 Beğeni

Eğer o taraflara bir etkinlik veya buluşma olursa kesinlikle gelmeyi düşünüyorum. Hem merak ediyorum hem de brewers gold ve aroma ilk kullandığım ve sevdiğim şotlar.

1 Beğeni

Kurban bayramı için (sanıyorum temmuz sonu) memlekete gittiğimde bı konuşmaya çalışacağım kooperatifle, hem hasat zamanı hem de fiyatlarla ilgili.
Mutlaka bir gezi düzenleyip gitmeliyiz. İsteyenler birlesip kooperatiften pellet alır isteyenler direkt tarladan köylüden alabilir hatta kendi toplayabilir, günü ufak bir tadım ve mangal ile Küçükelmalı köyünde bitirebiliriz :slight_smile:

5 Beğeni

Bugun bir abimiz rizom olarak serbetci otlarini almis. Tanidik vasitasiyla para vermeden almis. Ben de aldigi kisinin telefon numarasini aldim,gorustum. Kayinvalidesi bu isleri yapiyormus. Rizom sordum,ugrasma bos ver onlarla dedi. Tohum olayini sorarim dedi ben. Sorup geri dondu bana. Demirleme ekim gibi ekilebildigini soyledi. Yazin pazaryerinde satiliyormus. Fiyatlari da arpa bugday usulu,tuccarlar belirliyormus. 7 ila 10 lira arasi oldugunu soyledi. Sanirim yaza bi 50 kilo civari alicam. 50 kilodan 15 kilo kadar hop elimde kalir. Bu da yeter sanirim bana. Kullananlarin tecrubelerini sormak istiyorum,alfa asit oraninin tahliller yapilmadan bilinmeyecegini biliyorum,pellet olarak almis olanlar ya da tahlili yapilmis olarak alanlar,kacti alfa asit oraniniz?

1 Beğeni

50 kilodan 15 kilo çıkmaz, 10 kilo falan alırsınız en fazla…
Alfa asit her yılın hasadına göre değişiyor ama 7,5-8 arası genellikle. Aroma veya gold fark etmiyor.

1 Beğeni

Hesabi ben suna gore yaptim,%80 nem olsa,toplamini kurutmuyoruz zaten,%10 kalacak sekilde biraksak,15 kilo yapmaz mi? Bilmiyorum tabi nem orani nedir,nasil yapilir.
O zaman bayagi gider 50 kilosu bana ya,aromasi nasil peki? Hangi aromalar aliniyor?

10 kilo kuru ot bile oldukça ciddi bir miktar, sonuçta,100 gram koysan 100 parti bira yapar…
Aroması için tanımlama yeteneğim yok ama, hafif çiçeksi, biraz kendine has bir kokusu var. Kesinlikle güzel bir ot, ipa için falan olmaz ama hafif pale ale, lager, buğday gibi biralara gayet iyi gider. Ben pale ale yaptım, gayet ferah bir bira oldu.
Her ne kadar brewers gold acılık için denilse de aroması da gayet güzel…

4 Beğeni