Biersol Kullanımı Hakkında

Fenerbahçe ve diğerleri gibi, benim için jelatin ve diğerleri evet😃
Jelatini birde kaynatma sonu deneyeceğim ama merak ediyorum bakalım ise yarayacakmi.

Irish gibi başarılı çöküş yapıyorsa kaynama sonunda biersol damlatmak çok pratik olur, sonra jelatinle falan uğraşmaya da gerek kalmaz diye düşündüm.
Ama yok denedim irish kadar başarılı olmadı diyen çıkarsa direkt irish kullanırım bundan sonra.

En iyiden kötüye sıralama yapmak gerekirse (bana göre)
Jelatin 9.5 points
Biersol 7 points
İrish Moss 6 points (FM den alınan ürün)

2 Beğeni

Bence işe yarıyor. İrishmoss kaymada şişeleme öncesi de biersol kullandım. Gayet başarılı. Kaynama sonunda kullandığımda da başarılı sonuç aldığımı düşünüyorum. Ama beni bağlar düşüncem

2 Beğeni

irishmoss ve biersol ü kaynatmada kullandım sonuçları aynı gibi geldi bana
edit:kaynama sonu dipte kalan tortu bakımından aynı geldi,şişeleme kısmında bir kıyaslama yapamadım henüz

1 Beğeni

İrishmoss almadan önce kazanda kaynama sonu biersol kullanıyordum. Farkı gözlemlemem için çok erken biralar şu anda şişede 4. günde. Yapmayı planladığım helleste adı gibi helles olsun diye kaynama sonu irishmoss ve kovada biersol kullanmayı düşünüyorum bakalım nasıl olacak zaman gösterir

1 Beğeni

Her ikisini kullanmak mantıksız bence.
Yani mesela tek başına biersol veya irish yeterli oluyorsa başka bişi kullanmak istemem.
Sizin şu tazeler en az 3 hafta olsun da bakalım :slight_smile:

1 Beğeni

Kesinlikle haklısın, bira bu su gibi berrak olmasına gerek yok. Her ikisine örnek foto koyayım.
Bu biersol;

Bu da irish moss

3 Beğeni

Biersol olan kaynatma sonu mu kullanıldı yoksa haricen mi?

şişelemeden 24 saat önce

1 Beğeni

şu bilgi şurada dursun belki benim gibi ilk başlarken biersol almak isteyen arkadaşlar olur yeni bir tam tahılcı olmakla birlikte 5 kaynatma yaparak elimdeki veriler bana biersol’ün çokta gerekli olmadığını gösterdi.Kaynatmada irish moss ve şişelemeden 48 saat önce ayrı bir kovaya aktarıp dip tortusundan arındırdığım ve biersol kullandığım k-97 li şişeler 1-2 ay sonra berraklaştı.Sadece kaynatmada irish moss kullandığım ve ikinci kovaya aktarma bile yapmadan direk şişelediğim us-05 mayalı biralarım 4.günündeydi dedim bir bakayım çökelmesine bira pırıl pırıl cam gibi duruyor şişede yani çökelme birşey kullansakta kullanmasakta belli bir zamanda oluyor biersoldan ziyade mayanın etkisi daha büyük.

2 Beğeni

Son kaynatmamın son 10 dakikasında 23 lt.ye 9 ml. biersol ekledim.
Kovaya alırken gayet berraktı.
Kesin sonucu görmek için fermantasyon bitimini iple çekiyorum.

3 Kafadar Bira’nın videolarında görüyorum jelatin bazlı bir tablet atıyorlar adını bilen var mı acaba?

Whirlfloc tablet, irish moss bazlı. Biraburada da vardı bir ara şuanda stok yok sanırım.

Teşekkürler nerede bulabilirim acaba?

Şuanda yurt içinde yok gibi. Irish moss (deniz kadayıfı diye de geçiyor) kullanabilirsiniz. N11’den alanlar vardı. Forumdan arayın ama birkaç farklı versiyonu var, doğrusunu alın.

Merhabalar, aranıza yeni katılmış hatta tam tahıl bira yapımında yeni başlamış biri olarak biersol ile ilgili bir sorum olucak.

Fermantasyon bittiğine emin olmak için aldığım numuneyi hidrometreyle ölçümden sonra bir petşişe koyup yaklaşık 10 litreye 5ml oranında birkaç damla biersol damlatıp karıştırıp buzdolabına koydum. Ve 2 gün sonra çıkardım daha sonrasında kapağı açıp yarımda kesme şeker atıp tekrar kapattım. (Amacım berraklık aşamasını görmek) Oda sıcaklığında 1 hafta beklettim. Görüntü soldaki gibi resimde daha da bulanık gözüksede arkasına koyulan yazıyı okunacak derecede berrak. En azından beni tatmin edicek derecede.
Gelelim asıl kısma. Fermantasyon bittikden sonra kovadan sifonlayıp cam damacanaya aldım. Yine aynı oranda 10 litre 5 ml olacak şekilde biersol atıp karıştırdım. Damacanayı buzdolabına koyma şansım olmadığı için balkona koyup 3 gün bekledim. Balkan sıcaklığıda gün içerisinde 3-10 derece aralarındaydı. Damacanadaki sıcaklık 10 derece altındaydı.
Ancak 3 gün sonunda görüntü istediğim gibi değildi. Şişelere aktarıp kapattım bende. 1 hafta oda sıcaklığında bekleme sonucunda görüntü resimdeki sağdaki gibiydi.
Sizce sorun neyden kaynaklı olabilir ?

Sorunuzun cevabını bilemiyorum ama berraklık için bende bir ara biersol kullandım ve memnun kalmadım. Jelatin tavsiye ederim, forumda konusu mevcut bir göz atın isterseniz. Bana göre biersoldan çok çok daha iyi bir berraklık sağlıyor.

1 Beğeni

biersolü bende deneyip memnun kalmadım kücük bardakta yaptığım denemede oda sıcaklğında ekleyip karıştırdıktan yarım saat sonra bira berraklaştı ama kovada hiçbir etki göremedim eğer varsa da benim farkedebileceğim düzeyde değildi ama o biralar bekledikçe berraklaşıyor eğer düşük çökelmeli maya kullandıysanız biraz uzun sürebilir hepsi o mesela k-97 denemelerimde berraklaşması 1-2 ayı bulabiliyor us-05 ise şişeledikten 3-4 gün sonra gayet berrak bir hal alıyor şu ana kadar tt bu iki mayayı denedim sadece jelatin kullanmadım ama kullanan arkadaşlar en etkili berraklık yöntemi olduğunu düşünüyorlar

Edit:belki soğuk bulanıklığına çözüm olabilir mesela 1-2 ay beklemiş k-97 lilerde soğuk bulanıklığı gözlemlemezken 10 günlük us-05 te soguk bulanıklığı gözlemledim.Bunu bir sonraki us-05 imde biersol ekleyerek deneyeceğim.

hem kaynatmada hem şişelemede biersol eklenmiş k-97 mayalı bira 10.gününde

sadece kaynatmada irish moss eklenmiş us-05 li bira 10.gününde

bu da o ilk attığım k-97 li biranın şişede 1-2 ay beklemiş hali

5 Beğeni

Sizinde küçük bardakdaki sonuçda sonuç alıp kovada sonuç alamamanız ilginç. En azından sorun benlik değilmiş diyebilirim :slight_smile: Cevabınız için teşekkür ederim. Acaba kovaya atmak yerine direk şişeleme şekeriyle birlikte her şişeye ayrı ayrı atsak nasıl olur ? En azından elimdeki biersol bitene kadar kullanıp daha sonrasında jelatin kullanabilirim. Maya olarak bilinen bir siteden aldığım tam tahıl malt kitindeki belçika mayasını kullanıyorum. Çökelme ile ilgili uzun vadeli tecrübe etme şansım olmadı.

1 Beğeni