Biersol Kullanımı Hakkında

Tekrar merhabalar, şu an fermantasyon aşamasındaki oranje bock, continental pilsner ve apple cider’da kullanmak üzere Biersol eklemeyi düşünüyorum kovalara. Cider’ın fermantasyonu bittiği için ilk ona ekleyeceğim ancak etrafta net bir bilgi göremediğim için sorma gereği duydum, umarım Biersol kullanmayı düşünen diğer arkadaşlarada faydası olan bir konu olarak kalır.

Şimdi fermantasyonu biten birayı başka bir kovaya aktarıp her 10 litre için 4-5 ml arası ekleyeceğim, eklemeyi yaptıktan sonra ufaktan karıştırıp 48 saat bekletmem yeterlimidir yoksa gereğinden uzun bir süremidir?

Diğer bir sorum bazı kullanıcılar Biersol’ün birayı daha gövdesizleştirdiğini, kimileri gazlanmanın geç kimilerininse şişedeki gazlanma süresinin Biersol kullanımından sonra daha kısaldığını belirtmiş. Sizin görüşleriniz, öğütleriniz nelerdir?

1 Like

48 sat bekletmek caizdir. :stuck_out_tongue:

Gövde konusunda ahkam kesemem ama mantıken zaten olmuş birayı berraklaştırmak için kullanılan bir madde gövdeye etki etmeyecektir
Yine mantık yürütecek olursak birayı berraklaştırmak için yapacağınız her eklenti bir kısım mayayı dibe çökeltip şişelediğiniz biraya girmesine engel olacağı için normalden geç gazlanma olması beklenebilir.
Biersol veya çökeltici başka bir madde kullanıp da birası erken gazlanan arkadaşlar belki de bu işlemi yaparken cold crashing uygulamış olabilirler. Bu durumda eğer biranın sıcaklığını göz ardı edip 20’li derecelere göre şeker ekleyip 20’li derecelerde şişeyi beklettilerse, erken gazlanma değil, fazla gazlanma olmuş olabilir.

2 Likes

Yanıtınız için teşekkür ederim. Şöyle bir soru ekleyebilirmiyim peki, Biersol eklendikten sonra gaz çıkışının çok yavaşta olsa tekrar başladığını söyleyenlerde mevcut. Biersol eklenip 48 saatlik bekleme sürecine girdikten sonra hava kilidini takmak bu durumda zorunlu bir hareket mi olacaktır?

Selamlar,
Orange bock a biersol eklemenizin çok bir anlamayı olmayacaktır. Şişeleme günü kullanabildiğiniz gibi isterseniz 2 gün öncede kullanılabilir. Hali hazırda tekrar hava çıkışı hafif karıştırmanızdan kaynaklanıyor büyük ihtimal. Onun haricinde biranın gövdesine ve tadına herhangi bir etkisi olmuyor hiç bir şekilde.

1 Like

Başlığı takibe devam.

Ben de aynı fikirdeyim.

1 Like

Ben hiç karıştırmadım. Ama gene gaz çıkışı oldu.
Hafif karıştırma iyi fikir, ben de yapayım.:slight_smile:

Vinomarketten satın aldığım Cider’ı az önce farklı bir damacanaya aktarırken şişe yarıya kadar geldikten sonra tarifte önerildiği gibi elma özütü ekledim, ek olarakta yine şişe yarıdayken 9 ml Biersol’de ekleyip (biraz fazla oldu galiba, ah matematik ah) hava kilidi ile beraber beklemeye aldım bakalım sonuç nasıl olacak.

@mustehcenbiralar haklısınız aslında koyu renkli bira türlerine Biersol eklemenin pek bir anlamı olmayacaktır belkide ama ben yinede denemek istedim, bakalım nasıl olacak.

Asıl sonucun Continental Pilsner’da nasıl olacağını özellikle merak ediyorum, fermantasyon bitsin şişeleyip az bekliyeyim sonuçları resimli olarak konu altında paylaşıcam :slight_smile: Gaz çıkışı ile ilgili ne olacak onuda merak ediyorum, gün sonu başlar sanırım gaz çıkışı eğer olacağı varsa

Bira kitlerine zaten üretirken berraklaştırıcı ürün katıyorlar diye düşünüyorum. Kit biralarında dip tortusu genelde kova dibine yapışık oluyor. Tam tahıl ama berraklaştırıcı kullanmadan bir bira yapın ve arada ne kadar fark olduğunu kendiniz de göreceksiniz.

1 Like

Ne demişler;
Biersol hikâye, jelatin şahane :wink:

3 Likes

Bu berraklığı nasıl yakaladın üstad bunu bana anlatabilir misin.? :open_mouth: bayağı berrak olmuş gerçekten

4 Likes

Bahsettiğim Biersol eklenen Cider berraklık açısından tam olarak şu durumda. Gerçekten berraklığının bukadar iyileşeceğini tahmin etmemiştim, Biersol eklemeden önce tabiki bulanıktı. Şişede bekledikçede berraklığın bir miktar daha iyileşeceğini düşünüyorum. Tad olarakta şunu söyleyebilirim dayanamayıp daha şimdiden bardağın yarısı kadarını buzluğa atıp biraz soğutup tükettim, bence mükemmel. 1 hafta kadar sonra ilk tadımı yaparken berraklığı gösterebilmek açısından tekrar görsel paylaşıcam, şimdiki hedef Continental Pilsner’daki etkisini görebilmek :slight_smile:

1 Like