Bb Pils Og-Fg Sorunsalı

Merhaba arkadaşlar. Bu kiti 15 gün önce us-05 maya ve 1kg kit güçlendirici ile kurdum. Og 1040 vermişti. Kit güçlendirici bildiğiniz gibi dekstroz ve maltodekstrin karşımı bir bira katkı maddesi. Og olarak pek şaşırmayıp normal karşılasam da fg değeri biraz canımı sıktı (1012) ve hayal kırıklığı oldu çünkü bir çok başka birada çok daha yüksek og li biralarda kullanmışlığım vardır bu mayayı işini iyi yapan bir mayadır. Çok rahat 1010 altı beklerken böyle bitti :frowning: Sizce bu durum normal mi?

Not: Kovada kaçak vs yoktu. Son derece temiz bir bira olmuş. Kova tortusu azdı. İlk ölçümden iki gün sonra da yani bu gün aynı değeri verince şişeye aldım. Teoride %3.6 abv elde etmiş oldum.

Mayaların yiyemediği bir şeker olduğundan fg’nin yüksek kalmasında payı vardır diye tahmin ediyorum.

Ben de bir paket kuru malt özü ve yarım kilo şekerle kurmuştum. Og 1042 fg 1010 la bitti

1 Beğeni

Onu da hesaba katarak ben yinede en az fg 1010 veya biraz daha altı bekliyordum. Tamam şeker gibi hepsini sindiremiyor ancak bu değer de sizce yüksek değil mi? yada total og zaten düşük olduğu için maltoz da işin içine girince bu değer normal mi karşılamamız lazım onu da bilemedim aklımı karıştırdı.

Kit mayası mı kullandınız? yoksa başka bir maya mı?

FG yüksekten çok OG düşük geldi bana. Eski kitleri şekerle kurunca 1040-1045, güçlendici, dme-lme ile kurunca 1050-1055 alıyorduk. O yüzden çok emin olamıyorum.

Ne kadar kaldı kovada?

Kit mayası kullandım

Tam 15 gün kaldı kovada da 21-22 derecede. Bu gün de şişeye girdi işte… Hani diyeceğim og yi mi yanlış aldım onu da 22 derece ölçmüştüm. Hadi +1,2 yanılma payı olsa 1042 desek yinede ilginç geldi bana daha doğrusu beni fg üzdü daha düşük bekliyordum da neyse sorun yoksa içerim biter :slight_smile: hafif keyifli yaz birası olmuş olur… Fotoğraf atarım buradan sonuçları paylaşırım.

bir hafta daha bekleseydin olmadı diyecektim. Şişelemişsin artık, yapılmış olmuştur yazlık bira olur dediğin gibi

1 Beğeni

US-05 ile böyle olması enteresan,
Brewer’s pilsner vardı bende yaptığım en son kitti. Kendi mayası ve 1 kg. Şot lu Kuru malt özü ile kurmuştum ve 1042 OG çıkmıştı. Ben daha yüksek bekliyordum. 1012’ye takılıp kalmıştı bende de. Şişelemek için tezgahın üstüne alınca çözünen gaz çıkıyor diye düşündüm birkaç gün ama bayağı bayağı bir hafta fokurdamaya devam etti. Tezgah üstüne alınca kova sıcaklığı 25’li derecelere kadar çıkmıştı. Maya tekrar aktif oldu diye düşünmüştüm, gerçekten de 1008 ile şişeledim.

1 Beğeni

US-05 ile tam tahılda OG 1040 FG 1010 alıyorum genelde yani şeker sindirimi %75 abv %4 e yakın oluyor, bir kaç defa FG 1005 e düştüğü de oldu ama çok fazla karşılaşmıyorum. Ama biranın gövdesi yüksek köpük stabilitesi iyi oluyor. Şişeledikten üç gün sonra bile içilebilir kıvama geliyor. Bir daha ki tam tahıl denememde 150 gr dekstroz eklemeyi düşünüyorum bakalım etkisi olacak mı

Mayalar bazen böyle garip işler yapıp bizi şaşırtıyor veya uğraştırıyorlar… Veya tam tersi işlerini 3,4 gün bir haftada bitirdikleri de… Ben 4 yıldır kit kuruyorum ve bir çok şey yaşadım olumlu olumsuz ancak sizin yaşadığınız gibi bir durum yaşamadım mesela ama. Bazı ilave mayalar var ki m44 gibi m54 gibi bunlar çok geç başlayıp uzun süre çalışırlar ama işlerini de güzel yapıp bitirirler gerçi m54 kullanmayı bırakmıştım. Var yani hepsinin özellikleri çalışma sitilleri farklı oluyor. Ancak bu maya en çok kullandığım mayaların başında gelir ilk defa böyle bir durum oldu. Neyse sorun olmazsa benim için sorun yok demektir. Varsın alkolü biraz düşük olsun… Tek endişem şişede tekrar harekete geçmesi olur ki hiç yaşamak istemem daha önce bir kere bunu yaşamıştım. Tüm emeklerin heba oluyor. Ancak ölçüme güvendiğim için ilk fg alımı ile ikinci fg alımının arasından 2 gün geçtiği halde aynı olduğu için içim biraz rahat. Bakalım bu saatten sonra beklemekten başka çaremiz yok.

1 Beğeni

Tam tahılda us05 ile 1010 altı aldığımı hatırlamıyorum. Hatta bu zamana kadar saison dışında kit dahil 1010 altına inen tek bir biram oldu. 1010 kötü bir nokta değil

1 Beğeni

Benimde bir şekilde elime geçmişti. Kurulumu us-05 ile 750 gr şeker ve 500gr dme kullanarak yapmıştım.
Og 1042 çıktı.
Normal şartlarda her kurulumu en az 19 20 gün kovada bekletirim ama bu kit 11 günde 1002 gördü bir kaç gün sonra 1001 ile şişeledim. Kitte Us-05 in 1010 altına düşmemesine şaşırdım doğrusu.
Isı genellikle 20 dereceydi.

İki kere M-44 denedim ikisi de 1005 e kadar geldi. İkincide 33 Lt fermentörde 23 lt yapmama rağmen maya hava kilidinden taştı, şişeledikten sonra tadı gayet iyiydi. Bence de tadı iyiyse 1010 fena değer değil 3 tane yerine 4 tane içersin aynı etkiyi gösteriyor.

Taşma olayı tamamen m44 ile alakalı ben 2 defa kullandım bu mayayı ikisinde de 3-4 defa taştı temizle temizle gına gelmişti.

1 Beğeni

Yanlışık olmasın arkadaşlar fg 1010 değil 1012 de bitti! O benim “en azından” beklediğim bir değerdi! Şişede 1 hafta olunca biliyorum çok erken ama test amaçlı açacağım bakalım normal mi duracak yoksa gerisini biliyorsunuz zaten :slight_smile: (umarım olmaz tabii ki) Normal durursa tamamdır 1 ay unutur sonra kendisi ile haşır neşir olurum :slight_smile:

Bu gün denemek amaçlı bir şişe açtım sonuç son derece başarılı. Her hangi bir sorun da yok. Tam bir hafif yaz birası olmuş.

6 Beğeni