Bayatlamış Maltları Nasıl Değerlendirebiliriz?

Çok sık başımıza gelmese de bir sebepten maltlarımız bayatlamış olabilir. Yanlış paketleme, bölünmüş paketlerden arta kalan maltın uygun koşullarda saklanamaması, üretici firma hataları, ülkemizdeki hammadde teminindeki düzensizlik yüzünden yapılan stokçuluk vs. yüzünden maltlarımız bayatlayabilir. Maltımız iyi paketlenmiş ancak son kullanım tarihi geçmişse yine çok fazla zarar görmez ama havayla temas etmişse bu durumda tadı ve dokusu epey değişir. Peki elimizde böyle maltlar varsa nasıl değerlendirebiliriz?

• Eğer çok hassas bir damağınız varsa hiç kullanmayıp, güvercinlere verebilirsiniz. Çünkü bu maltlardan yapacağınız biralarda bayatlamanın şiddetine göre bayat ekmekte aldığınız o buruk tat ve koku gelecektir.

• Benim damağım o kadar hassas değil, bir de o kadar para verdik ben bunu kullanırım diyorsanız neler yapabiliriz bir bakalım.

1. Eğer bayatlamış maltınız bir ana maltsa bunun bir kısımını diğer türlere dönüştürerek tadını biraz kurtabilirsiniz. Mesela maltları belli bir nem seviyesine getirip onu kristal maltlara dönüştürebilir veya farklı ısı ve süreklerde fırınlayarak, fırınlamış malt çeşitleri yapabilirsiniz. Hatta yüksek oranda kavurursanız “carafa” tarzında maltlarınız olur. Böylece bayat tatlar dönüşüm sayesinde bir nebze giderilebilir.

2. Yok ben maltları dönüştürmekle uğraşamam direk mayşelemek istiyorum derseniz, Yüksek IBU’lu IPA veya porter stout gibi koyu biralar yapın ki bayat malt tadını ya şerbetçiotuyla yada kavruk maltlar sayesinde bastırabilirsiniz. Bayatlamış maltları mayşelerken nem oranına dikkat edip ona göre reçete hazırlayın. Mesela 5 kg maltınız nemlenip bayatladı diyelim. % 5 nemden % 15 çıkarsa ağırlık farkı yüzünden verim hesabınız tutmaz. Eğer bayatlayan miktarı biliyorsanız mayşlemeden önce tartıp ne kadar nemlendiğini tespit edin.

12 Beğeni