Başarısızlık Hikâyeleriniz

Tüm kurulumlarımda her zaman 65C idi.

post apokaliptik bir ortamda kalırsak nasıl bira yaparız düşüncesiyle, 4 kez yemlik arpa ve buğdayla+ eski kit mayasından kalan tortuyla 6 sıralı dandik 1 er kg. arpa ile denemeler yaptım.

sonuç: lahana tadı ve kokusu+ yanık lastik kokusu ile içilmeyecek sınıra yakın biralar.

tahminler:
1-ultra acemi çağlarımdı (şimdi acemiliğe terfi ettiğimi düşünüyorum) mayayı dolapta yanlış saklayıp üretimde otolize neden olduğumu sanıyorum.
2- şartlar çok olumsuzdu, arpaya hunharca davrandım, verimi artırma hevesiyle şuursuzca sıktım, ısı kontrolum çok zayıftı, bunlardan da olabilir.
3-belki de 6 sıralı üstelik zayıf taneli at yemiyle ancak bu olabilirdi,.

hala o yanık lastik tadı ve kokusunun neden olduğunu tam olarak bilmiyorum.
bilen birilerinin fikir ve tahminlerini duymak iyi olurdu.

1 Beğeni

Lütfen arpayı direk kullandığını söyleme. Önce malt yaptın değil mi?:blush:

çimlendirdim elbette, daha sonra öğüttüm, hedeflenen sıcaklıklarda kaynattım, kurutma biraz sakattı, genelde normal prosedürü uyguladım.
işin o kısmında sıkıntı yok.

Lahana: DMS, 90 dakika veya daha uzun kaynatma yararlı olabilir.
Yanık lastik: Sülfit. Çok büyük olasılıkla kit mayası tortusu kaynaklı.
İkisi de giderilebilir hatalar gibi görünüyor.

4 Beğeni

Ne bileyim direk arpa yazınca :grin:
@ers Ersoy abinin bahsettiği DMS’yi malt aşamasında da yok edebilirsin. Bunun için iyi bir kurutma ve fırınlama ile maltın modifiye edilmesi gerekiyor. İyi hazırlanmış maltlarda bu durum kendiliğinden kayboluyor. Malt yapımı hakkında detaylı bilgiler için ;
Buzdolabında malt yapımı
Evde malt yapımı

Konularına bakabilirsin…

3 Beğeni

Abi arpayı aşırı sıktım diyor arkadaş, mayseye geçen aşırı miktarda tanen nedeniyle olmasın o koku?

Nukleizasyon un önüne nasıl gececez? Yanardağ patlamasi gibi açılıyor şişeler :cry: @Durul @ers @alpinist

İşişelendikten sonra biraz her şey için geç oluyor,ama 3-4 gün buzdolabında bekletmek ve dolabın ısısını biraz daha düşürmek işe yarar biraz olsun,yalnız yanardağ gibi olmaz pek nükleasyonda o biraz enfeksiyonu andırıyor sanki,bir video çekip koyabilir misin baştan sona kadar

Abi kesinlikle nukleizasyon. Açtıktan sonra 2 saniye kadar geçtikten sonra köpürür enfekte şişeler. Bu şampanya dan daha fazla ses çıkaran patlamayla açılıp açılır açılmaz nerdeyse yarım metre fışkırıyor. Şişenin dibinde kalan kısımı içiyorum tadi gayet güzel.

Bu tarif enfeksiyon sanki,enfeksiyonun tadı her zmn kötü olacak diye bi durum da yok ayrıca,bilemedim hangisi

Abi siseleyeli 3 gün oldu. Bunu denemek için açmıştım… tortusu az olan bir şişeyi dolaba koyup açarken videosunu çekip koyayım

1 Beğeni

Neyse buda acemilere ibret olsun. Şerbetçi otunu kesinlikle biraya karistirmasinlar. Tülbent düğümünün çözülmesiyle biraya boca olan şerbetçi otunu ayıklamak imkansız. Bu şekilde siseleyince nur topu gibi 44 şişe yanardağiniz oluyor. :pensive:

2 Beğeni

Haa bu o muuuu,e tmm o zmn miktar da abartı fazla olduğu için taşma daha da şiddetli oluyor olabilir

Maalesef abi. Vallahi icim gidiyor. Yz pale ale kitinin otları. Ayrı olaraktan satılmıyor Türkiye’de. O aromaları ağız tadıyla alamayacağım için kahroldum :persevere:

1 Beğeni

Heh iste benimkiler de 2 geceden önce iflah olmuyorlardi lanet biralar. Sonra babam damitti onlari. Nasiplensin azicik adamcagiz,biralarimi sevmiyor,alkolünü sevsin :joy:

Yok hocam,belirtilen kokular tannenle ilgili degil

Burada torbayi sikmanin o kadar etkisi olmadigi gosteriliyor. Sikmadan en fazla olusacak sey buguluktur

Aşırı sıkmanın önemli bir etkisi olmaz. Ben de sıkıyorum sıkabildiğim kadar. Tüm okuduklarım da aynı yönde. Bu kritik değil. Tanen geçmesi için ise; mayşe suyunun aşırı sıcak olması durumu hariç, hiç önemli değil.

5 Beğeni

Doğru Sparge yapıldığında zaten geride şeker kalmıyor. Bunu kalan arpalara eliniz sürerek bile anlayabilirsiniz.@ers in dediği gibi bazı şehir efsaneleri var. Burada odaklanılması gereken konular

• Maltın doğru kırılması
  • Mayse suyunun doğru oranlanması
  • Mayşe suyunu sıcaklılğı
  • Mayşeleme boyunca sıcaklığın korunması
  • Mash out
    -Vorlauf
  • Sparge suyunun doğru sıcaklığının korunması
  • Sparge yaparken tanelerde kalan şekerlerin alınabilmesi
  • Bunları yaparken motoru, musluğu tıkamadan akışın sağlanması
  • Acele edilmemesi
    -vb
    gibi gibi pek çok konu var…