Balkabak Karma Pale Ale (BaKPA)

Bu tarifi neden paylaştım, hep verimlilik konuşuyorduk ya!
Açıkçası ilk kez reçete hazırladığım ne kadar doğru olacağı konusunda tereddütlerim oldukça fazlaydı, hattta haızrlamak için kafalarını patlattığım @BoBo , @BlackRoad, @magunay ve en sonunda pes diyen :smiley: @taxym den özür diliyorum!
400 gr kahverengi şeker yok aslında, 1 gün öncesinde üzerine şeker serpip karamelize ederek kaynamaya ilave ettiğim kabağın şekeri, nasıl ilave edeceğimi bilemeyince ve ölçüm aldıktan sonra 1080 og ye tamamlamak için oraya ekledim. aslında kabak tatlısı için 300 gr kadar şeker kullanmıştım. arkadaşlar da sıkıntı olmadığını söyleyince reçete bu haliyle görücüye çıktı.

içeriği biraz açıklayayım :
amerikan pale ale (evde yaptığım malt)
german vienna (HM den aldığım malt)
cara amber (evde yaptığım kristal malt)
munih dark (BM den aldığım Thracian Munich maltı)
balkabağı (marketten alıp ayıklanmış halde tarttığım)
12 litre kadar fermantere girdi.
maya m42

bunu yaparken ilk kez forumdaki hiç bir dostumu rahatsız etmedim, çünkü tlf nun şarjı yoktu. :wink:
ortalama %70 verimlilik çıktı, artık doğru yanlış bilmiyorum ama ev yapımı maltlar da demek ki verimli oldu, hm ninkiler de. bana göre yeterince iyi den çok daha iyi.
kokular şahaneydi, hatta beklemeyip içsek diye düşündük. bu arada kaynama başında ufak iki dilim zencefil, son 5 dk da yarım çubuk tarçın, 5-6 adet karanfil ve yarım çay kaşığı vanilya tozu eklendi.

iyi çıkarsa biraları dostlarımla paylaşırım :beers:

1 Beğeni

Öncelikle kafa şişirme konusunda haklı olmadığını söylemem lazım. Elimden gelen ne varsa her zaman yardıma hazırım, ki bu reçete için pek bir yardımım da olmadı sanki.

Hem zeytin meselesi var biliyorsun. Kim kimin kafasını şişiriyor, onu yakında anlarız.

Şmyle bakınca fotoğraflara, benim de gaza gelesim geliyor ama yok, bu hafta için pils rezervasyonum var kendime.

Çok güzel olacak, şimdiden afiyet olsun.

1 Beğeni

teşekkürler, zaten sizlerin sabrı ile olacak ancak, yoksa çok hata yapardım, hiç kesin ve keskin çizgiler çekmediniz ve hep destek buldum.
bu arada zeytin ile ilgili soru sorduğunu hatırlamıyorum, kırma çıkarma falan değil, net.
ben uğraşamam çizerim dedin :slight_smile:

1 Beğeni

Bence çok güzel bir bira çıkacak.kokusu buraya kadar geldi.dryhop düşünüyormusun?Bu arada sana nacizane bilgimle ufacık katkım olduysa ne mutlu bana. Asla böyle birşey düşünme.:beers::beers:

1 Beğeni

bol baharatlı aslında (şotlar değil) o yüzden emin olamadım ama damacana dan kovaya alırken tadına bakarım ve duruma göre karar veririm sanırım.
önerilere de açığım :wink: :beers:

Ben de sonucu merakla bekliyorum. Bir Romen crafter’ın iki balkabağı birasını içmiştim. Biri baharatlı, diğeri baharatsızdı. Baharatsızı daha ilginç bulmuştum. Aslında Amerikan yapımı pumpkin ale’lerin çoğunda hiç kabak yok. Sadece baharatlarla yapıyorlar. Bu baharatlı gibi olmaya daha yakın sanki. Kuruhoplatmanın anlamı olacağını sanmıyorum.

3 Beğeni

size de ayırdım o zaman üstadım.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Umarım birlikte tatma imkanı buluruz.

2 Beğeni

Kafa patlama ve biranın kötü olabileceği konusuna katılmıyorum ben de…
İlk elin günahı olmaz, first cut is the deepest gibi sözler sıralayabilirim…
Sevgiler :slight_smile:

2 Beğeni

çok hakkın geçti üstadım, çok teşekkürler. senin yardımınla yaptığım saklı olmak üzere diğer iki taneyi bekliyor gönderilmek için.

2 Beğeni

Ben beğendim.
Az önce kendisine de yazdım, burada da ifade edebilirim.
@menegin’in biralarında bana çok cazip gelen bi tatlılık var.
Genellikle ilk yudumda sevmiyor, ikinci yudumdan itibaren hastası olmaya başlıyor ve bittiğinde de içmiş olduğum için kendime lanet ediyor oluyorum.
Bunu da çok sevdim, yüksek alkolü biraları sevmiyor olmama rağmen.
Ers’inki de bende… Göndermedi desem yutturabilir miyim acaba?
Eline sağlık özetle.

5 Beğeni

Bizimki kargoda helak oldu ellaam ? Veya çok dalga geçtim diye göndermemis de olabilir bana :stuck_out_tongue_winking_eye: Kabaklı birami olur ya, tahinli cevizli tatlısı neyinize yetmiyor arkadaş :beers:

1 Beğeni

Afiyetle…:beers:
O ilk yudumdaki acılık bende de oluyor, diğer biralarda olmuyor mu? O yüzden bardağa doldurup 15 20 sn beklettikten sonra içiyorum her birayı. CO2 acılığı sanıyordum ben onu.

İstemedin ki, çok az kaldı bitmeden ayırayım sana. Bir kaç senin sevdiğin stillerden de ekleyip yollarım.

Erken içmeyin bekletin biraz birayı yav…

2 Beğeni

Toplam da 22 şişe civarındaydı zaten. Yani içmekten ziyade paylaşım.

2 Beğeni

Gida beklemez…

2 Beğeni

Eyvallah yollarsin yollamasina da, bana asıl tohum lazım. Biber, domates, kabak, yerli ne varsa😜

1 Beğeni

Tohum lazım ise ben göndreyim elimde ekim yapamayacağım kabak biber ve domates var.Yerli.

1 Beğeni

Görseli varmı sebze vermiş haliyle? @menegin in yolladiklari anam babam cins, öyle bir cinsse alabilirim.

1 Beğeni