Apple cider/ Elma birasi

Apple cider’in bildiğim kadar tam bir Türkçe çevirisi yok. Elma şarabi değil, elma birasi da değil. Fakat benim yaptiğim şaraba oranla daha az alkollü olduğundan en yakin ad olarak elma birasi diye çevirmeyi uygun gördüm. @ers Ersoy abinin elma-bira kirmasiyla kariştirmamakta fayda var. Neyse gelelim içeceğimize.

Öncelikle birkaç cider denemem oldu. İlki inmate wine denilen türden, hamur mayasi ve meyve suyuyla hazirladim. Bundan çok umutlu değildim açikçasi, benim için fermantasyon sürecini takip etmek, temizliğe dikkat etmek ve acemiliği atmak için yaptiğim bir kobay oldu diyebilirim hatta. Ortaya vasat alti bir içecek çikti fakat mayve sulariyla kariştirip tükettik.

İkinci denememde ise youtube de seyrettiğim bir abinin videosundaki öneriyle şampanya mayasi kullandm. Tam olarak;

bioferm champ 7gr.
9 adet mis %100 elma suyu
500 gr şeker
yarim avuç kuru üzüm (star sanda bekledi)
10 adet çubuk tarçin

Bu damacanadan çikan son ürünün alkol orani iyi oldu. İçilebilir bir içecekti fakat elma aromasindan eser yoktu. Oldukça berrak, tarçinli alkollü şekersiz gazoz olmuştu. Yine tatmin etmedi.

Son olarak ise vinomarketteki elma birasi kitiyle yaptiğim. Bu kite ek olarak fermantasyon marketteki fermentis safcider mayayi kullandim. Baştan söyleyeyim, kitle beraber elma özütü adi altinda kimyasal tatlandirici geliyor. Bunu ekleyip eklememek sizin elinizte tabiki, ben ekledim. İçerken de farkettim iyiki eklemişim. Fermantasyon yine bütün elmalari alip götürüyormuş yoksa. Hafif ekşi/hafif tatli (100gram fermante edilemeyen şeker ekledim kitten çikan) keyifli içimi olan bir içecek çikti ortaya. Yemek sonrasi soda yerine bile içilir.

10 Likes

Jucy elma suyu ve elde kalmış kit mayası kurulum yapıp, fermantasyonun bitmesini bekleyip şişelemiştim. Şişelerken şeker yerine şişenin 1/4 kadar jucy meyve suyu kullandım. Gazlanmasını bekleyip bulaşık makinesinde mayaları öldürdüm. Şişe patlaması vs yaşamadım ama korkmadım da değil :slight_smile: sonuç olarak elmalı, gazlı, alkolü çok hissedilmeyen bir içecek oldu

3 Likes

Fermentis SafCider ile kurduğum şişede ikinci ayini geçmiş. Birinci ayindan sonra çok ilerleme kaydettiğini söyleyemem. Çook hafif tatli, biraz ekşi, fena olmayan bir bira alternatifi oldu benim için fakat kesinlikle bira yerini alacak bir içecek değil. Özellikle kalori hesabi yaptiğiniz zamanlar tüketmek isteyebilirsiniz, hem hafif hem biraya göre daha az şekerli fakat alkol orani ve etkisi güzel.

Bir daha kurar miyim… Belki yazin, maya 30 dereceye kadar dayanim veriyor diyor. İnanirim, 18-20 derecede fermantasyon cooook yavaş gerçekleşti. Sanirim cider a özel bir strainden çok zor koşullarda çalişabilen bir ale mayasindan devşirmişler. Tahmin tabi, hobinin güzel taraflarindan :slight_smile:

Kit yapılan cider ne durumda? İyiye gitme, yada kötüleşme oldu mu?

Benim 20.01 tarihinde hazırladığım ciderdan 4 şişe kaldı.
Bir ara midemi yakıyordu ve epey bir keskin tadı vardı ancak geçen hafta sonu bir şişe içtim çok güzel geldi. O keskin tadlar epey bir törpülenmişti ve keyifle içtim.
Yine de bir daha yapar mıyım emin değilim. :slight_smile:

Sizin vinomarketteki yorumunuzu okudum, marketteki elma suyuyla uğraşılmaz, kit çok güzel gibi birşey yazmışsınız. Oradan da gaza geldim biraz :slight_smile: bu kitle gazlı, tatlı ve elma aromalı bir içecek yapılabiliyor mu? Fermente olmayan katkılar kit içeriğinde var galiba, sitede detay göremedim

Kitin içeriğinde katkılar var, doğru.
Ben sevdim ve ikinci kez de aldım.
Daha önceki cider denemelerimden beğendiğim bir şey elde edememiştim.
Bununla gelen elma suyu çok güzeldi, buram buram kokuyordu.
Yapması kolaydı.
Gazlı, alkollü ve elma kokusunun geldiği bir içecek yapılabiliyor, evet.
Biraz ekşimtrak olmakla birlikte dediğiniz türden bir şey elde edilebiliyor.

Bir şişe göndereyim isterseniz diyeceğim ama patlar mı ya da kargosu ne kadar tutar (anlaşması olmayan biz zavallılara uyguladıkları fiyatları çok abarttılar son zamanlarda) bilemiyorum.

1 Like

Sağolun hocam, göndermiş kadar oldunuz :slight_smile: “elma suyu mu içiyorum? alkol mu alıyorum?hay Allah ne oluyorum?” tarzında bir içecek istiyorum:) kitteki katkılarla elma suyu gibi tatlı yapılabilirse deneyeyim

1 Like

Epey gazlı oluyor, alkollü bir şey içtiğinizi de hissettiriyor.
İlk kez deneyenlerde beğeni oranı 4 / 10 civarı sanırım.
Ben genellikle keyif alarak içiyorum, özellikle de buz gibi olunca.

1 Like

“Elmalı soda mi içiyorum, yemekten sonra da iyi oluyorum.” oldu benimki. Elma tadı yapay katkı ile sağlanıyor, içindeki elma suyu tamamen ekşiyor. Fiyat göz önüne alınınca iyi, özellikle cider mayası kullanmak çok şart değil sanki, cider mayası yüksek sıcaklık dayanımı ve çok yüksek çökelme oranıyla öne çıkıyor tattan cok. 1 ayda içilecek hale geliyor, 3 ayda oturuyor.

En son halit içti benimkinden, ona da bir danışın ayrı fikir olsun. @wildtrak

Ankara-Bursa arası nakliye hizmeti verilir :slight_smile: @BoBo @Djindemir

1 Like

@CavcavAli vermisti cok beklettim gerci. içimi cok rahat ama tatlilik cok azalmis sanirim fazla bekletmeye gelmiyor

1 Like

Müthiş bir haber bu:)

1 Like

Bende bekleyince daha güzel oldu.

Rezervasyonu aldım, @Djindemir @magunay.
Scoby de göndereyim mi, @Djindemir?
:stuck_out_tongue:

1 Like

Bu sabah Kombuçay içerken aklıma geldiniz, nasıl gidiyor? Can familyasının durumu nasıl? :grinning:

En son 5 litrelik şişeye geçtim… ailemiz iyi ama ne yazık ki kimin cebi kimin elinde karıştı biraz.
Son partiden 3-4 farklı gazlandırma denemesi yaptım ama sevdim mi, sevdiysem hangisini sevdim emin değilim.
Kahveyle deneme aşamasındayım. :slight_smile:

1 Like

Ooo kahveli :coffee:️, sonuçları mutlaka paylaşın :grinning:

1 Like

Dün pazarda uygun fiyatlı elma görünce epeydir aklımda olan Cider için 10 kg elma aldım. Geniş bir legen içinde yıkayıp toz topraktan arındırdım. Elmaları dörde bölüp çekirdekli kısımları temizleyip katı meyve sıkacağında sularını çıkardım. Çıkan suyun duru kısmından mezüre alıp yoğunluğunu ölçtüm 1064 çıktı. Katı meyve sıkacağından çıkan üründe biraz köpüklü kısımda vardı hepsini fermentere aldım. Köpük kısmı yüzünden hacimini tam anlamasamda tahminen 6 lt kadar elma suyu çıktı. Elimde olan bira mayasıyla mayaladım. Sabah fermentasyon gayet güçlü başlamış. Altta 5 litre kadar berrak elma suyu üstte 2 lt kadar köpüklü kısım vardı. Fermentasyon boyunca köpük parçalanıp suya karışır sanırım. Kırmızı ve golden türü elmalardan karışık sıktığımdam ürün rengi güzel çıktı. Bakalım aynı renk devam edecek mi sonunda?

3 Likes

Böyle olmuyor ama abi, arpayı maltla, kavur, cesitlendir, elmayı sık suyunu cider yap. Olmuyor hani canımız çekiyor yahu!
Tebrikler üstad tek kelimeyle mükemmel iş :beers:

2 Likes

Yalnız cider güzel olursa bu konuya daha fazla eğilirim bira yapmaktan kolay sonuçta. Arpanın kilosu 1,8 tl dün bu elmayı 1 tl’ye aldım. Birde arpa hemen fermentere giren birşey değil. Önce malt yap, kurut-fırınla, öğüt, haşla, şerbetçi otu ile kaynat, soğut ve mayala. Ne çok işi varmış bu arada yazarken yoruldum :smile:

1 Like