Anadolu Efes A.S.Y

Yeni gelen zamlarla beraber geçen bir adet Efes Malt çıtlatayım dedim. Lezzetinin önceki üretimlere göre daha kötü olduğunu sezerken, arka etiketteki “Alman Saflık Yasası” logosunun yerini başka bir referans logosu aldığını farkettim. Eski logoya ya da şu köklü alman yasasına ne olduğunu bilen var mı acaba? Almanlar ile aramızda problem mi çıktı yoksa bizim mi haberimiz yok? Ciddi mevzular mı var? Saygılar…:blush:

1 Like

Logoya çalıştıkları kadar biranın lezzetine çalışsalar keşke…

3 Likes

Bu fiyata bu bira ancak T.S.Y ( Türk Saflık Yasası) ile aciklanabileceginden Almanlar alınmasın diye kaldırmışlardır…

4 Likes

kendi saflık yasalarını kendileri çıkarırlar artık, onlar için çokta onemli değil. Bir de bakarız ‘efes saflık yasası’ yazarlar üzerine :slight_smile:

1 Like

4 farklı malt ne ola ki acep? Pilsner bira bu yahu, maltı ne kadar çeşitlendirebilirsin ki…

1 Like

abi ben, %10 munih %5 carapils ile hep 3 çeşit kullanıyorum pilsnerde. Bunlara ek 4. çeşit olarak viyana kullandıklarını görmüştüm, urquell klonunda.

Evde kullanılır da sonuç efes malt olunca durup düşünüyor insan :slight_smile:

1 Like

Farklı isimlerde arpalar var ya belki ondan 4 tanedir yani malt çeşidinden çok. Aydan hanım gibi ismi olan arpalar…

3 yildizli crystal taste award, kim oldugu ne oldugu belirsiz, buyuk markalardan para koparmak icin olusturuldugu cok belli bir sozde tadim enstitusunun akliniza gelebilecek butun gida kategorilerinde kendilerine 3 yil boyunca 1200 euro odemeniz karsiliginda size verdigi bir “odul”. puanlamada %70’i gecmeniz gerekiyormus, ister konserve sardalya olun, ister pastirma, ister bira…

3 Likes

9 gün bulgaristanda kaldım ve oranın biralarını içtim. Pirinsko, shumensko, zagorka, cska futbol klübüb birası vs. her birinden inanılmaz keyif aldım. sadece bir yerde heineken verdiler, çok kötüydü. büyük firmalar her ne kaar %100 malt desede üretimde enzim, maltodekstrin gibi pek çok kimyasal kullanıyorlar. ticari birada kalite algım aynı şişede 1. yudumun ile şişenin sonlarında içtiğim yudumun tadının aynı olması. bu efes grubunun biralarında yok şu anda.

%100 malt yazıyor ya. ASY yazmasına ne gerek var?

Edit: 50. yıla özel üretim etiketleride logo koymamışlar sadece. Diğerlerinde var…:blush: