Anadolu Efes A.S.Y

Yeni gelen zamlarla beraber geçen bir adet Efes Malt çıtlatayım dedim. Lezzetinin önceki üretimlere göre daha kötü olduğunu sezerken, arka etiketteki “Alman Saflık Yasası” logosunun yerini başka bir referans logosu aldığını farkettim. Eski logoya ya da şu köklü alman yasasına ne olduğunu bilen var mı acaba? Almanlar ile aramızda problem mi çıktı yoksa bizim mi haberimiz yok? Ciddi mevzular mı var? Saygılar…:blush:

1 Like

Logoya çalıştıkları kadar biranın lezzetine çalışsalar keşke…

3 Likes

Bu fiyata bu bira ancak T.S.Y ( Türk Saflık Yasası) ile aciklanabileceginden Almanlar alınmasın diye kaldırmışlardır…

4 Likes

kendi saflık yasalarını kendileri çıkarırlar artık, onlar için çokta onemli değil. Bir de bakarız ‘efes saflık yasası’ yazarlar üzerine :slight_smile:

1 Like

4 farklı malt ne ola ki acep? Pilsner bira bu yahu, maltı ne kadar çeşitlendirebilirsin ki…

1 Like

abi ben, %10 munih %5 carapils ile hep 3 çeşit kullanıyorum pilsnerde. Bunlara ek 4. çeşit olarak viyana kullandıklarını görmüştüm, urquell klonunda.

Evde kullanılır da sonuç efes malt olunca durup düşünüyor insan :slight_smile:

1 Like

Farklı isimlerde arpalar var ya belki ondan 4 tanedir yani malt çeşidinden çok. Aydan hanım gibi ismi olan arpalar…

3 yildizli crystal taste award, kim oldugu ne oldugu belirsiz, buyuk markalardan para koparmak icin olusturuldugu cok belli bir sozde tadim enstitusunun akliniza gelebilecek butun gida kategorilerinde kendilerine 3 yil boyunca 1200 euro odemeniz karsiliginda size verdigi bir “odul”. puanlamada %70’i gecmeniz gerekiyormus, ister konserve sardalya olun, ister pastirma, ister bira…

4 Likes

9 gün bulgaristanda kaldım ve oranın biralarını içtim. Pirinsko, shumensko, zagorka, cska futbol klübüb birası vs. her birinden inanılmaz keyif aldım. sadece bir yerde heineken verdiler, çok kötüydü. büyük firmalar her ne kaar %100 malt desede üretimde enzim, maltodekstrin gibi pek çok kimyasal kullanıyorlar. ticari birada kalite algım aynı şişede 1. yudumun ile şişenin sonlarında içtiğim yudumun tadının aynı olması. bu efes grubunun biralarında yok şu anda.

%100 malt yazıyor ya. ASY yazmasına ne gerek var?

Edit: 50. yıla özel üretim etiketleride logo koymamışlar sadece. Diğerlerinde var…:blush:

Alman saflık yasası çok eskiden Almanya da buğday birası yapımı için kullanılan ekmeklik buğday fiyatlarının artmasına engel olmak için çıkartılmış yasa.

Ben bu adamlara da bir şey diyemiyorum artık bu kadar ağır vergiler altında ne yapacaklarını şaşırdılar yok ambelaj yok şişe yok zilli sali,varım falan :slight_smile: düşünün burada efes 10-15tl yurt dışında 1 euro veya daha aşağısında satılıyor… onun için artık ülkemiz için yok kalitesi şöyle yok böyle olay bunun dışına çıkalı çok oldu…

1 Like

Yüksek vergileri onlar değil biz ödüyoruz ve bence bu kadar yüksek vergi Efes ve Tuborg gibi pazar payı yüksek şirketlerin çıkarına olan birşey, yeni markaların girmesini zorlaştırıyor. Mikkeller ile yaptığı işbirliği bile bunun içindi. Yoksa koca koca fabrikaları kraft kraft üretim için dönüşüme sokmak gibi planları olduğunu sanmıyorum.

Vergileri vatandaş ödüyor ancak onlarında ürün satış gamı çok düşüyor yani iki tarafta zarar görmüş oluyor bu vergiler yüzünden dolayısıyla genel olarak baktığımızda ülke ekonomisine zarar gelmiş oluyor da işte bunu anlayan kim.

2 Likes

ÖTV yüzünden gerçekten zarar görüyor olsa gider konuşur hükümetle. Gidip de evde bira yapanlar vergi kaçırıyorlar demez. Aynı ÖTV’leri pek çok ürün ve hizmet için ödeyip duruyoruz bir de. Onlar da gidip konuşmuyorlar çünkü onları da alakadar eden birşey değil, biz ödüyoruz. Ama kendi ödeyecekleri vergiler için ortak demeç vermeyi, ‘ricacı’ olmayı biliyorlar. Ülke ekonomisine zarar gelmiş oluyor denilen durumda bile yüksek kar açıklıyorlar bir de. Derdimiz ortak değil. Yüzümüze söylediler ama hala anlamadık.

2 Likes

Kimle neyi konuşacaklar? Saat 22 den sonra alkol satışı yasak bu ülkede, bu yasağı koyanlarla alkoldeki ÖTV yi konuşmak fazla iyimserlik. Evet bir çok üründe ÖTV var lakin hiçbiri alkoldeki kadar yüksek değil. Ve kesinlikle Efes yada Tuborg bu durumdan hiç de memnun değil.

3 Likes

Kesinlikle katılıyorum bende onu anlatmaya çalıştım adamların ürün satış grafiği bakmayın siz çok düştü evde yapımda çoğalınca iyice düşüş oldu. Resmen alım satım üretim tüketim dengesi bozuldu… Bu konu derin ve başka yerlere gidebilecek bir mevzu ama işte her şey ortada açık net ve sadece üzülüyorum sen burada kendi malını 10tl ye al git Almanya ya 1 euro 60 sent e al yazıklar olsun nediyim… Haaa bir de kur kıyaslaması yapan ileri zekalılar var onlara laf anlatılmıyor zaten :slight_smile:

2 Likes

Alkol tüketen ne kadar tanıdığım varsa hepsi alternatif yollardan ucuz alkol temin etme derdindeler. Yani güncel durum bundan ibaret.

Sadece Anadolu grubu değil, tuborg ve May içkinin de bu işte ciddi yatırımları vardır. Hükumete lobi kesin yapıyorlardır.

Diğer taraftan da eski bir sigara içicisi olarak sigara içip o vergileri ödeyenlere hiç acımıyorum. Belki de benim sigaraya bakış açımla bazılarının alkole bakış açısı aynı o yüzden de fiyatlar caydırıcı.