Alternatif ve/veya daha hızlı şişe doldurma yöntemleriniz

Merhabalar. Her aşamasında ayrı zahmet isteyen bu işin en meşakkatli kısımlarından biri de şişeleme aşaması. Şerbetin miktarına göre onlarca şişenin, incecik bir çubuğun ucundaki sübaptan dolmasını beklemek işin nihayetinde yorucu olabiliyor. Kendi yöntemleriniz, buluşlarınız, kullandığınız pratik aparatlar vb. varsa paylaşabilir misiniz. Ben doldurma çubuğu olarak şu altta paylaştığım çubuğu aldım. İç çapı daha geniş ve paslanmaz çelik olduğu ayrıca kırılan esneyen veya sünen parçaları olmadığı için. Ama doldurma hızı olarak farkı yok diyebilirim.

Yanlış düşünüyor olabilirim ama dipten doldurma yapmayan her aparat bence oksidasyon için davetiyedir.
Bu bağlamda da tek çözüm şişe ağız çapına daha yakın bir çubuk olabilir. Onda da şişeye daha az bira gireceğinden hava boşluğu daha fazla olacaktır.

1 Like

Okside olabileceğini hesaba katarak iki farklı denemede çubuk ucundaki sübabı çıkararak doğrudan musluğu açarak doldurduğum biralarım oldu. Bunlarda sorun yaşamadım ama evet bu kesinlikle risk olmadığı anlamına gelmiyor. Bu denemelerde de dolum sırasında köpürme oldu. Şekeri önce attım sonra attım farketmedi. Bir diğer olumsuzluk da kilit olmadığı için çubuğu şişeden çıkardığımda çubuğun içindeki şerbetin akmaya devam etmesi oldu.

1 Like

Gıda uyumlu hortumu şişeleme çubuğuyla musluk arasına takınca işler inanılmaz kolaylaşıyor. Hatta dün gece şişeleme yaparken ben çok zevk aldım. Tavsiye ederim

2 Likes

Evet kovada bekleyen sıradaki biramı bu şekilde doldurmayı düşünüyordum ben de. Henüz denemedim

Şu ana kadar denediklerim:

1. Standart şişeleme çubuğu ile: sinir bozucu yavaş olabiliyor bazen. Çubuğun alt tarafında yay ve durdurucu kısmının olduğu beyaz plastiği biraz dışa doğru çektim ve yayı biraz gevşettim ve sıvı akışı hızlandı ama yine de çok hızlı değil.

2. Yumuşak akvaryum hortumu: sifonlama başlatılır, hortum şişenin dibine sokulur, dolunca da hortum kıvrılarak akış durdurulur. Çubuğa göre debi daha yüksek. Bunu sadece bir kere şarap yaparken kullandım, hortumun gıda ile uyumlu bir hortum olduğundan emin değilim o yüzden tekrar kullanmadım.

3. Bira ekipmanı satanların sattığı hortum ile: bu hortum daha sert olduğundan hortumu kırma yöntemi olmadı. Musluğa takıp musluğu kapatmayı denedim ama çok akıttım, sanırım ben beceremedim. Bu hortuma çubuk takarak da denedim ama dolumu sehpa üzerinden yaptığım için uzatma hortumuna ihtiyacım yok.

Ben genelde lager yaptığım için kovayı, fermantasyonun son 3 gününde strafor kutudan çıkarıp masanın üstüne alıyorum. Böylece ısı yükselerek diasetil rest işlemini yapmış oluyorum. Aynı zamanda kovanın hareket etmesinden kaynaklı tortu hareketi bu süreçte tekrar dibe çökmüş oluyor. Şişeleme zamanı gelince yere bir leğen koyup 20 tane şişeyi dizip şekerleri atıyorum. Geriye dolum kalıyor. Onu da hortum yardımıyla hiç zorlanmadan yapıyorum. Diğer türlü şişeyi yukarı doğru bastırınca epey sırt ağrısı yapıyordu. Şimdi işler yolunda.

1 Like

Merhaba. Siz 2.maddedeki yönteminizden bahsedince bakın aklıma ne geldi benim. Serum mantığı

Serumun akış hızını ayarlayan şöyle bir aparatla bunu deneyebiliriz. Akışı durduradabiliriz. Yeni bir pencere açtınız bende çok yaşayın:)

1 Like

Şu aparattan ve de pompanın devirdimi için kullandığımız hortumu kazanın kenarına sabitleyecek bir aparat, 3d yazıcı sahibi bir formu arkadaşımız tarafından basılsa şahane olurdu

Aparat hortum kıskacı diye geçiyor ama satış yapan bir site bulamadım ben. Medikalcilerden bakmak lazım. Olmadı serum seti olarak bakılabilir hortumuyla. Heralde ondan sağlıklı bir malzeme bulunamaz :smile: Ama kazanın kenarına hortumu sabitlemek için türlü türlü yöntemler bulunabilir. Evrak mandalı bile iş görür.

Ben bir yıldan uzun süredir hırdavatçıdan aldığım silikon hortumu kullanıyorum. Bir ucu kova musluğuna bir ucu doldurma çubuğuna takarak. Starsanlayıp kullanıyorum büyük kolaylık sağlıyor

Ben orjinalciyimmm :sunglasses::joy:

Hızlı dolum için kabın içi basınçlandırılmadan ne kullanırsanız kullanın sonuç aynı olacaktır.
Veya daha büyük çapta bir akış kanalı yapacaksınız, o da foşur foşur dolmadan sebebiyetle köpürerek dolumu zorlaştıracaktır.

1 Like

Benim gibi az bira yapın doldururken sıkılmayın :slight_smile:

2 Likes