Alternatif Şıra Soğutma Yöntemleri

Merhabalar, serpantin ve ters akım soğutucusu, chiller vb. ekipmanlar kullanmadan, fermentere almadan şıramı soğutmak için yöntem ariyorum (bekleme dışında) bunun için plastik buz kalıpları aklıma geldi danışmak istedim.

Bunu sıcak şerbete atmayı düşünmüyoruz değil mi ?
Yani eğer öyle bir düşünceniz varsa hemen vazgeçin.

2 Beğeni

Hala oyle bi dusunceniz varsa 1-2 litrelik mayseyi bile sogutmak dakikalar alacaktir, buyuk bi parti saatler surebilir

Henüz serpantinim olmadığı için dün kullandığım yöntem. 15-16 tane falan buz aküsü 30-40 dakikada anca 28 derecelere soğuttu. Her birini sanite et içine at beklet derken hiç efektif değil.Tavsiyem serpantin edinmeniz ben counterflow mu yapsa immersion mu noktasında karar veremedim henüz ona göre vaktimi de ayarlayıp onuda çözeceğim.

2 adet bakır serpantin yaptırın. Biri büyük olsun ve kazana girsin, diğeri küçük olup onu bir leğene koyun. İki serpantini silikon plastik boru ile bağlayın. Leğene buz koyun. Musluktan gelen su buzlu sudan geçip soğuyup kazandaki mayşeyi daha da soğutacaktır. Bu şekilde yazın da bira yapabilirsiniz.

Ama öncelikle mayşeyi buzsuz olarak sadece musluk suyu sıcaklığı ile 40 C derece sıcaklıklara düşürdükten sonra buzlu kısmı da kullanmanız daha uygun olur.

2 Beğeni

Hocam serpantin yapın rahat edin, nasıl olsa bir şekilde serpantinle soğutmaya geçeceksiniz, geciktirmeyin. Bu tip alternatif denemeler zaman ve emek kaybı olacak sizin için…

4 Beğeni

Bu ne idiğü belirsiz plastikleri kaynar kazana atmak ne kadar doğru olabilir ki?

https://craftbiratr.com/uploads/default/original/2X/2/250541a74ac96aad1f23120695c26a72903c461f.jpeg

1 Beğeni

arkadaşlar, kendi adıma konuşmak gerekirse bira yaparken en gerildiğim anlar, soğuturken, fermanyasyonun hemen başlangıcı, bir de şişelerken…
Soğutma işi aynı zamanda riskli de bir iş. Şekerli, 100 derecede kaynayan bir sıvıyı hele yerinden oynatarak soğutmaya çalışmak bana çok korkunç geliyor.
Bu işte en önemli şeylerden biri de her zaman güvenliği öncelite tutmak bence…
Soğutma için dünyada kabul görmüş yöntemler var, eğer tam tahıl yapacaksanız bunlardan birini tercih edin.
Hem biranızın hem de sizin sağlığınız için en doğrusu bu olacaktır bence…

3 Beğeni

Ilk biramda serpantinin hortumlari yetmedi diye ocaktan tezgaha tasiyip orda sogutmam gerekti doktugum terin haddi hesabi yok :smiley:

3 Beğeni

Bu plastiklerin gıdaya uygunluğu soru işareti, sıcakla tepkime sonrası olacaklar soru işareti, kimsal olarak mayşeye geçecek şeyler soru işareti… Kısaca soru işareti olmayan bir şeyi hangi akla, mantığa, izana göre yaptınız meraklar içerisindeyim. Bu hobiyle uğraşan milyonlarca insan ahmak ve bunu akıl edemedi, denemedi ve parlak bir fikir olarak siz düşündünüz.

Vallahi bravo. Bira nasıl yapılmazın anatomisi çizilmiş. Bilmiyor olabilirsiniz, klasik türk olup okumayıda sevmiyor olabilirsiniz, hele öğrenmeye hiç niyetiniz ve çabanız yoktur onu da anlarım.

Ama insan kendine sorar, lan bunca insan bu zamana kadar bunu niyr yapmadı acaba?

Vardır bir hikmeti der, tevekkül halinde alternatif soğutma yöntemi arar.

Yazım biraz sert oldu ama sizin yaptığınız da kendi emeğinize karşı benim yazdıkşarımdan daha izansız.

Lütfen bilimi bu kadar küçümsemeyin…

3 Beğeni

adam demiş ki "serpantin vs den farklı bir soğutma yöntemi kullanabilir miyiz?Mesela buz atabilir miyiz bu konuda bilgim yok,bilgili insanların burada olduğunu düşündüğüm için burada “danışmak istedim” "

sizin de bir sövmediğiniz kalmış forumların amacı bilgi paylaşımıdır sorulan sorulara küfür yemiş gibi tepki vermeniz doğru değil.Uslubunuzu tasvip etmiyorum

11 Beğeni

Ben cidden merakımdan soruyorum. Soğutma işi için serpantin ve türevlerinin elzem olmasının asıl sebebi zaman kazandırması mı? Ki bu kazanılan süredeki amaç mayşenin oksidasyona maruz kalmasını önlemek mi? Çünkü 3kafadarbira’nın youtube kanalında izlediğim bir videoda mayşeyi soğumaya bırakabilirsiniz diye duymuştum. Ben geçen yaptığım ilk kaynatma denemesinde tencereyi buzlu su dolu leğende soğutmuştum.

Asıl amaç organizma - spor- mantar vb yabancı organizmalar çoğalmadan bira mayası çalışma değeri olan sıcaklığa indirebilmek. Bira mayası çoğaldıltan sonra mekanın sahibi geldi modumda diğerleri ile başedebilir. 30-70 derece aralığı kontaminasyona en açık ısı değer aralığı. Ne yeterince sıcak, ne yeterince soğuk. Bu sebepten biran önce soğutma öneriliyor.

1 Beğeni

Emeğe küfür etmekten bir farkı yok maalesef yapılan hareketin. Üstelik kendi emeği.

Zaten tasvip etmeniz amacıyla değil, hatanın gözler önüne serilmesi için bu şekilde yazdım :wink:

Bu arada benim cevabım lyna için. Soruyu soran arkadaş için değil :blush:

2 Beğeni

Teşekkür ederim bilgiler için.

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler. Denk geleniniz var mi bilmiyorum fakat daha once de Kibris’ta yasadigimi, ekipman bulmak icin sikinti cektigimi soylemistim ve aktardan alinma serbetciotunun uygun olup olmadigini sormustum. Bu konu da ayni sikintidan oturu alternatiflere yonelmeme yol acti. Neyse ki @Aykut arkadasim duygularima tercuman olmus. Ustune soz soylemeye gerek yok.

Kıbrısta askerlik yapmıştım Girne dışındaki şehirlerde herhalde şehir başına 1 nalbur falan var oralarda.Kaldı ki nalbur sayısı bile az iken silindir press falan bulunabilir mi bilmiyorum hiç.Ama Türkiyedeki küçük esnafta işçilik fiyatlarını epey arttırmış durumda adamlar malzeme hariç sırf silindirden geçirmek için 150 ile 200 arasında para istiyorlar e zaten metal fiyatları son 4 yılda 3 katına çıktı.Netten bakıyorum hazır kıvrılmış paslanmaz serpantinler daha uyguna geliyor.Bu yüzden acaba görüşsen diyorum bu hazır satan arkadaşlarla muhtemelen kargoyla gönderebilirler kıbrısa.Reklam falan yapmıyorum ama yerli olarak satan zafer doğan diye bir arkadaş var birde ficibira sitesi var istersen bir görüş fiyat al kargoyla kıbrısa gönderirler diye düşünüyorum çünkü askerdeyken bana ptt kargo ile eşya göndermişlerdi birazcık daha uzun sürer ama gönderebilirler.

Ek olarak fiyatı daha uygun bakır boru tercih edebilirsin bakır yumuşak malzeme olduğu için elinle kendin kıvırabilirsin.Kıbrıs’ın insani şartları üzerindeki yazlarını düşününce klimacı boldur oralarda bu klimacılardan bakır boru elde edebilirsin diye düşünüyorum.Fiyatı daha uygun olur tabi bakır borunun temizliğine biraz özen göstermek gerekiyor çünkü bakır oksitlenebilen bir metal

2 Beğeni

Bu konuda kabul görmüş yöntemler sadece iki tane.
1- Serpantin, ters akım soğutucu, veya plakalı soğutucu (eşanjör) ile hızlıca soğutmak (mümkünse 30 dakika gibi).
2- Avustralya yöntemi olan “no-chill” (forumda var).

İlk yöntemde eğer suyu boşa akıtıyorsanız çevreye zararlı ama biranız için en sağlıklısı. Önemli olan, mayşenin bir an önce maya ile buluşması. Böylece @Pobeda’nın da dediği gibi, mekanın sahibi gelip oluşabilecek diğer mikro organizmalar ile baş edebilsin.
İkinci yöntem çok büyük su tasarrufu sağlamakla birlikte belli kurallara uyulmazsa son derece riskli. Kurallara uysanız dahi risk taşıyor ama en azından ölümcül riski en aza indiriyorsunuz. Yanlış okumadınız, çok yavaş üreyen botilinum bakterisinin oluşturduğu zehir (botox) gerçekten ölümcül. Gerçi, kayıtlara geçmiş bira botoxundan dolayı ölüm gözükmüyor ama adı üstünde “kayda geçmiş” işte.

Neyse, bu iki yöntem dışındakiler bana göre Amerika’yı yeniden keşfetme çabasından başka bir şey değil.

9 Beğeni

Alternatif şıra soğutma yöntemi olarak en kesin çözüm, mayşe kazanını sıvı azot kazanına daldırıp çıkartmaktır :slight_smile:

3 Beğeni