Alaska Pilsner ­čŹ╗

Tuborg Gold tart─▒┼čmas─▒n─▒n tad─▒ olmad─▒ ama:))))

memleket nereydi? istanbul ise zevkle:))

1 Be─čeni

Bira yap─▒m─▒ndaki s├╝reci bir hobi olarak da g├Ârd├╝─č├╝mden kitten bira yapmak da ├žok g├╝zeldi,32 kit yapm─▒┼č─▒m 1 y─▒l i├žinde,her ┼čeyi bir anda t├╝ketmeye gerek olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nerek tam tah─▒la uzun s├╝rede ge├žtimm,okudum,sindirdim ve malzemeleri temin ettim,┼čimdi de tam tah─▒l yap─▒yorum,sky is the limit tam tah─▒lda,istedi─čini yapabilirsin yani ve kit tatlar─▒na g├Âre tatlar daha yuvarlak hatl─▒ kenarlar─▒ k├Â┼čeleri hafif yuvarlat─▒lm─▒┼č gibi,ama bu yorumu yapabilmek i├žin de b┼čr s├╝r├╝ kit biras─▒ yap─▒p i├žmek gerek,aradaki fark ticariler 4,kit 7 tam tah─▒l 10 ┼čeklinde diyebilirim,baz─▒ kitlere brewferm kriek vb gibi ya da port 66 hefeweisen gibi 7.5 dan 8 de veririm tabi­čśë

9 Be─čeni

Ben de 1,5 y─▒l kit ortalama ayda iki kova kurduktan sonra tam tah─▒la ge├žtim.
Bence kit kurulumlar─▒ ┼čeker yerine malt ├Âz├╝ ile yap─▒l─▒rsa tam tah─▒l ile arada ciddi lezzet fark─▒ kalm─▒yor.
Tabi tamam─▒ malt ├Âz├╝ ile kit kurmak maliyeti ├žok artt─▒r─▒yor.
Mesela ├╝├ž tane 0,5 kg kuru malt ├Âz├╝ yada 1,5 lt s─▒v─▒ malt ├Âz├╝ ve 0,5 kg kutu malt ├Âz├╝ koydu─čum kitler oldu.
├çok keyifle hem kendim hem tan─▒d─▒klar─▒m i├žtik ve be─čendik.
Tam tah─▒l i├žin yaz─▒n birka├ž ay ara veriyorum.
├ç├╝nk├╝ kaynama sonras─▒ so─čutmak zor oluyor.
├ľzetle kit de laz─▒m, tam tah─▒l daÔÇŽ :grinning:

6 Be─čeni

Bekleyebildimi 1 ay ┼či┼čede? Bir pilsner kaynatmayi d├╝┼č├╝n├╝yorum ilgili re├žeteye ne koyar ne ├ž─▒kar─▒r─▒z. Oturmu┼č mu tad─▒ 1 ay sonunda?

Valla bira biteli baya bir zaman oldu. Sek i├žimli d├╝s├╝k g├Âvdeli bir birayd─▒. Tekrar yaparaam saaz kullanirim.

2 Be─čeni

hafta sonu ayn─▒ re├žeteyi tekrar kaynataca─č─▒m bu sefer perle yerine saaz kullan─▒cam

HOME BREW RECIPE:
Title: Alaska Pilsner

Brew Method: BIAB
Style Name: German Pilsner (Pils)
Boil Time: 90 min
Batch Size: 20 liters (fermentor volume)
Boil Size: 25 liters
Boil Gravity: 1.038
Efficiency: 73% (brew house)

Hop Utilization Multiplier: 1

STATS:
Original Gravity: 1.047
Final Gravity: 1.009
ABV (standard): 5.05%
IBU (tinseth): 25.15
SRM (morey): 3.29
Mash pH: 5.89

FERMENTABLES:
3600 g - Pilsner (87.8%)
250 g - German - Carapils (6.1%)
250 g - German - Munich Light (6.1%)

HOPS:
30 g - Saaz, Type: Pellet, AA: 3.5, Use: Boil for 75 min, IBU: 15.55
20 g - Saaz, Type: Pellet, AA: 3.5, Use: Boil for 20 min, IBU: 6.01
20 g - Saaz, Type: Pellet, AA: 3.5, Use: Boil for 10 min, IBU: 3.6

MASH GUIDELINES:

1. Infusion, Temp: 64 C, Time: 50 min, Amount: 17 L
  2. Temperature, Temp: 72 C, Time: 10 min
  3. Sparge, Temp: 72 C, Amount: 12 L

YEAST:
Mangrove Jack - Californian Lager M54
Starter: No

6 Be─čeni

┼×u M54├╝ bu sefer ger├žekten lager muamelesi yap─▒p ├žok daha d├╝┼č├╝k ─▒s─▒da m─▒ denesen? Tabi dolap gibi bir imkan varsa.

1 Be─čeni

Dolab─▒m var ama ┼čuan i├ži dolu ba┼čka zamana deneyip burada sonucu a├žiklar─▒m

1 Be─čeni

1047 OG Verimlilik %73

M54 15 derecede uyand─▒r─▒ld─▒. 2 saat i├žinde ├žal─▒┼čt─▒ :grin: bana kimse m54 yava┼č ├žal─▒┼č─▒yor demesin bundan sonra

Fermantasyon s─▒cakl─▒─č─▒ 12 derece @Piizman istedi─čin s─▒cakl─▒─ča d├╝┼č├╝rebildim

2 Be─čeni

Ileride dolab─▒m olursa bu mayay─▒ 4-6 derece aral─▒─č─▒nda denemek istiyorum.

M54 bu aral─▒kta ├žal─▒┼čmaz diye biliyorum sonu├žta hibrit bir maya de─čil mi?

Evet ├Âyleymi┼č, bug├╝n ├Â─črendim.
Ben ├╝zerinde ├Âzellikle lager yaz─▒yor diye ├Âyle biliyordum ama resmi sitelerinde en iyi sonu├ž i├žin 18-20 derece ├Ânerdiklerini g├Ârd├╝m. Halbuki ben @wildtrak 'in de ├Ânerisiyle 14 derecede deneyip ┼čahane sonu├ž alm─▒┼čt─▒m.

2 Be─čeni

9-11 derecede 14 g├╝nde fermantasyonu tamamlad─▒ 1008fg

Maya kokusu hi├ž yok ve saaz buram buram kokuyor

17.11.2019 tarihinde ┼či┼čelemeyi yapt─▒m

7 Be─čeni

Selamlar. Sanirim alaska pilsner tadim─▒n
Favorisi olmu┼č durumda. Gelmesek de uzak diyarlardan kendimiz Copy pastel yapal─▒m dedim. O nedenle bir ka├ž y├╝z milyon sorum olacak m├╝sadenizle.

Tad─▒mdaki alaska pilsner 12 derecede mi fermante oldu?

┼×u m├╝nih Light da neyin nesi? Yerine ne kullanabiliriz?

M54 yerine sizce w34/70 kullansam nas─▒l olur malum pek yok

Sizce saaz m─▒ perle mi daha ├žok yak─▒┼čt─▒?

Babam b├Âyle pasta yapmay─▒ nerden ├Â─črendi? :smile:

1 Be─čeni
  1. Sorunun cevab─▒
  1. Sorunun cevab─▒

Perle ile yap─▒lan─▒ ├žok be─čenmedim saaz harika bu konuda.

34/70 kullanabilirsin tabiki fakat 2pkt kullanman gerekli :grin:

1 Be─čeni

Ben spesial malt sanm─▒┼čt─▒m :thinking:

O halde sonraki tarifim alaska pilsner te┼čekk├╝rler­čĹŹ @wildtrak

1 Be─čeni

Munich light, munich 1 malti oluyor hocam. Ben pilsner tarifimde %10 kullaniyorum. Bu tarifte %6 kullanilmis mesela. Pilsner icin %10ÔÇÖa kadar oranda kullanmanizi tavsiye ederim.

2 Be─čeni

hocam ┼čimdi ana maltlar─▒nda kendilerine has aroma ve tatlar─▒ var tamam ama d├╝┼č├╝k oranda kullan─▒lan ana maltlarda damakta hissedilir bir fark dikkatinizi ├žekti mi ? Yani mesela %10 m├╝nich 1 %90 pils kulland─▒─č─▒n─▒zla %100 pilsner malt kulland─▒─č─▒n─▒z─▒ k─▒yaslama ┼čans─▒n─▒z oldu mu hi├ž ?

1 Be─čeni

Malesef hocam, hic kiyaslama firsatim olmadi. Tek cesit bira yapiyorum. Kendi tarifimde; kullandigim maya w3470, 8-10 derecelerde fermante ediyorum: oranlari 85 pils 10 munich 5 carapils veya muadil maltlari neyse onlari kullaniyorum. Forumda birkac kere paylasmistim,
bir aratin isterseniz bakmak isterseniz.

3 Be─čeni

Ekipman ne ?

Makina ise su ve malt orani de─čisecek tarifte