Alaska Mango IPA

Tüm biraseverlere merhaba, bugün paylaşacağım tarif, ev yapımı bira serilerimde özel bir yere sahip. Deneyimlerim sonucu, farklı tatlar yakalamak için kendi modifiye biralarımı yapmaya karar verdim.

İlk maceram sanırım Türkiye’de ilk oldu :slight_smile: Mango aromalı ipa’nın, gerek araştırmalarım, gerekse karşıma çıkmamış olması sebebiyle böyle bir ihtimalin yüksek olduğunu düşünüyorum :slight_smile:

Karşınızda ilk mangolu craft bira olan, Alaska Mango Ipa ! Bakalım bu macerada neler yapmışım, hangi kit çeşidi ve aşamalardan geçmiş ? bira yapımında anlık kaydettiğim notlarımı sizlerle paylaşıyorum.

14.08.2017 craft biracılığın sanırım en güzel yanı sınırsız bir şekilde bira modifiye edebilmeniz. Ben de neden bir meyveli India Pale Ale yapmıyorum ? diye düşünerek citra ve simcoe şerbetçi otlarından gelen tropikal aromalara ek olarak gerçek meyve ile modifiye etmeye karar verdim. İlk başta bu işe uygun bir kit seçimi arayışına girdim ve daha önce kurmuş olduğumdan Young’s American IPA kitini düşündüm. Fakat türkiyede stoğu olan bir firma bulamadım. Ben de buna yakın olarak gördüğüm Mangrove Jack’s American Pale Ale kitini seçtim.

Alaska Mango Ipa

TARİF
10lt Mangrove Jack’s American Pale Ale

1000gr Konserve Mango

15gr Citra şerbetçi otu

15gr Simcoe şerbetçi otu
05.08.2017 tarihinde kurmuş olduğum Mangrove Jack’s American Pale Ale kitinin fermentasyonu bittikten sonra 10 lt Mango IPA için ayırdım ve 1kg konserve mangoyu fermentere ekledim .

Sipariş vermiş olduğum Mango konserveleri geldiğinde üzerinde yazan 425gr ın aslında içerisindeki sıvı ile toplam ağırlığı olduğunu farkettim, mango parçalarının süzme ağırlığı toplam 250 gr a geldi, buna dikkat edilmesi gerekli.

17.08.2017 tarihinde 15gr Simcoe ve 15gr Citra şerbetçi otlarını dryhop yaparak fermentere ekledim.

21.08.2017 Kovayı açtığımda şerbetçi otu ve mango kokusuyla başım döndü çok güzeldi. İlk İzlenimlerim koku ve renk gayet normal, hiç bir enfeksiyon belirtisi yok. Musluklu kovaya aktarma çubuğuyla aktarım yaptım ve 10 lt için 65gr dekstroz şişeleme şekeri kullandım. Başlangıç yoğunluğu 1058OG Son yoğunluk 1008 FG %6.5ABV.

Şişede tam 26 gün beklettikten sonra ödülümüzü aldık. Harika bir mango aroması ve bitişte şerbetçi otlarından gelen acılıkla sonuç = mükemmel.

9 Beğeni
1 Beğeni

ver 3.0 için önerileri almak isterim

ver 1.0 MJ Apa İle yapılmıştı ve harika olmuştu fakat aklımın bir ucunda yaw bu bira ipa değil diye beni üzüyordu :smiley:

ver2.0 ile bu açığı kapatarak Youngs AİPA kitini kullandım bu seferde çok acı oldu :smiley:

Ver 3.0 için kit önerileri yada TAm tahıl bir reçete önerisi bekliyorum.

2 versiyon bence acı değildi bu arada…:yum:

1 Beğeni

Abi acılık mango tadını bastiryor biraz ondan şikayetciyim aslinda

Bunu port 66 ipa ile deneyeyim ben

1 Beğeni

Mango tadını tam almak istiyorsanız, tek malt ve baskın olmayan şotlu bir reçete deneyin bence. Bu şekilde biranın aroması, acısı baskılamadan meyveyi alırsınız

3 Beğeni

Özlem hanım çok haklı. APA zaten ot aroması abartılmış pale ale ve eğer koyduğun meyvenin de katkı vermesini istiyorsan son nokta orası. IPA temel alırsan, türe göre iki seçenek var: Ya fazla acı olacak; ya ot aroması meyveyi ezip geçecek. Mango tadı için yenidünya otları ya da amarillo, mosaic vs değil, meyvenin kendini kullanıyorsan otu abartmanın gereği yok.

2 Beğeni

Mosaic bulamadigim icin simcoe ve citra kullanmistim.

Ozaman acılığı 40-50 ibu arası olan coopers ipa ile deneyeyim bu sefer

1 Beğeni

Brewferm Ipa da olabilir, hem lt olarak da az

3 Beğeni

22 litre için 20 gr Magnum 60 Dk, 10 gr Cascade 20 dakika, 10 gr Cascade 7 dakika yapıp, ikinci fermantantasyon yapıp, mangoyu eklesen nasıl olur? %95 pale ale, %5 caramel malt?

1 Beğeni

Abi suan tt icin yerim yok ileride tamtahil olarak deney3cegim :sleepy:

Ya arkadaşlar, denemek her zaman çok güzel tabii ama doğrusunu isterseniz ben lambic yapılmadığı sürece vişne, ahududu, böğürtlen; eğer böyle bir istek oluşursa ayva, armut, ne bileyim adaçayı, ıhlamur, kısacası şerbetçiotlarının belirleyici aromaları dışında kalan meyveler hariç diğerlerini biraya katma sürecinin gerekliliğini sorgulamalı diye düşünüyorum. “Popsicle” yapmak isteniyorsa, tamam, bas mangoyu gitsin, ama, haydi kolay bulunamadıkları için yeni dünya otlarını geçelim, ama rahatça ulaşabildiğimiz amarillo, el dorado gibi otlar dururken, acayip bir para vermenin yanında bir de enfeksiyon riski alıp biraya tropik meyve koymak ne kadar anlamlı bilemedim. Aynı olmuyor diyebilirsiniz tabii ama amarilloyu cömertçe kullanırsanız, mangoyu mangoluğundan utandırabilir, üstelik bunu fazladan hoş eklemeler de yaparak becerir.
Tam olgunlaşmasa da wheat session ipa v2’yi içerken geldi bunlar aklıma. Siz ne dersiniz v2’yi tadanlar, ses verin. Hoppy red ve sahtiyi nasıl bulduğunuzu da söyleyin, şunu şöyle yap öneriniz varsa bildirin, yapın birşeyler. @magunay @BoBo :grin:

7 Beğeni

Hoppy red’e sıra gelmedi daha ama wheat session ipa’dan baya tropikal ve şeftali kokuları geliyordu. Sahti zaten nev’i şahsına münhasır, ilk içtiğimde hatırlarsan hangi ot var diye sormuştum, meğer şerbetçiotu yokmuş… Çok özel bir bira…
Dengeli olduğu sürece her otu atabilirim, son yaptığım saison’da murt yaprağı, biberiye ve limon kabuğu var… İşin sırrı bence kaynama sonunda aroma amaçlı kullanım. Mango ipa’dan içmedim, yorum yapamam ama şerbetçiotu denilen mucize doğru kullanıldığında biraya çok fark katıyor, bu konuda @ers abiye katılmamak mümkün değil.
Bir de session wheat ipa v2 tarifini alabilir miyiz?

3 Beğeni

Ya şimdi farkettim yanlış anlaşılmaması için bir düzeltme yapmam gerek. @wildtrak’ın mango ipa’ini ben çok beğendim. Zaten temel olarak kit kullanılacaksa, muhtemelen en mantıklı yol bu. Benim sözüm tam tahıl ehline.

5 Beğeni

Abicim sahti çok güzel olmuştu ve büyük bir keyifle içtim.
İlk başta tattığımızda beğenip beğenmediğime o kadar da emin değildim ama tüm şişeyi içerken çok sevdiğime karar verdim.
Ama şurası da kesin ki bilindik tatlar bekleyenler için değil. Bildiğimiz bira gibi değil yani. İçerken çok özel bir şey içtiğini hissediyor insan… Eline sağlık.

3 Beğeni

Abi haklısın sanırım ilk mango tarifimde apa kiti kullanmistim ve 23 lt birayi ikiye ayirip ikisinede citra ve simcoe dry hop yaptim sadece tekina mango ekledim. Fakat apa icen insanlar bu mango ipami diye soylediklerinde farkettim simcoe ve citra bile baya tropik aromalar katmıs biraya

3 Beğeni

Yüksek mayşe sıcaklığı nedeniyle ABV’nin aslında 3; verimliliğin 60 olduğunu sanıyorum.
maya kritik değil, bunu buğday mayası olmasa da olur anlamında söylüyorum. Muz ve karanfil gibi bir önceliğimiz yok. V1’de wb06 kullanmıştım. Bunda US05. Daha yüksek gövde istenirse sindirimi daha düşük bir ingiliz suşu (S04 gibi) kullanılabilir.
Mosaic bulmak kolay değil ve doğrusu o gerçekten adı üstünde mozayik gibi bir ot. Bir ara tek ot bir ipa yapacağım onunla. İkamesi yok ama herhalde en iyi combo yine citra ve simcoe olur.

3 Beğeni

Abi sahti gerçekten çok değişik ve özel bir içecek olmuş,beğenmek-beğenmemek diye yorumlayamıyorum,ama değişik tatları dennemek hep hoşuma gitmiştir,arduç kullanmııştın sanırsam şotu yerine,bi tık az olabilşrdi sanki benim damak tadıma göre,hoppy red ale ise Zühre’de ben de çok beğendik,harbiden adının hakkını vermişti

2 Beğeni