Akvaryum&Su Canlıları

Hobi dediğin düşük bütçeli ve/veya para kazandıran cisten olur derken şaka yaptığını düşünüyorum,yalnız şu araba modeli yükselttiren balık kolonisini çok merak ettim doğrusu

1 Beğeni

Discuss diyorlar abi yassı balık. Amazon nehri balığı

Öyle bi koloniyle araba mıdeli yüksektmek mümkün değil yalız,u,Ad Konings’den veya Pierre Brichard’dan bizzat aldığın Discuslardan bile olsa bu koloni,tabi murat 124’ü Serçeye yüksetiyorsa o ayrı😀

1 Beğeni

2004 vectrayi 2008 Astra yaptı :grinning: abi yavruları yaşatırsan para ediyor ya. Mühim olan yaşatmak.

İlk çıktıpında malawi gölü chiclidleri yanılmıyorsam discuslar da bu gruba giriyor,çok pahalılardı,95 li yıllardı,her ne kadar geçen yıllar içinde malawi gölü chiclidleri değerini yitirse de discuslar nispeten değerlerini korudu,2000 li yıllarda Tanganyika gölü chiclidlerinin piyasaya çıkmasıyla değerlerini baya kaybettiler,discıs hala da üst sınıf olsa da bir koloniden sağ kalanlarla 10 milyarlar kazanmak şu an için namümkün,bu göllerin işletmesini alan Ad Köning’in balıkları bile olsalar.Bu da çok enteresan elin Almanı sen git Afrika’daki göll balıklarını kendine bağla

1 Beğeni

Hastasıyız bu forumun düşük bütçeli biradan discus balıklarına ne ara geldik yav

4 Beğeni

Konu akvaryum olunca başlığa bakmadan dalıyorum Akgüncüğüm,beyler taşıyalım akvaryum kısımlarını sohbet muhabbete,ben bilmiyorum valla taşınayı😀

3 Beğeni

Discuss Amazon balığı abi. Üremesi de epey zor.

Amazon chicliti ewet,üretimi amatörler için zor,ama uygun şartları sağlayan herkes üretebilir,bu şartlar,tank büyüklüğü,su kimyası,yani suyun phı ve serliği ve tabiki ısısı gibi şartlar

@Alperen_Dincer, @Durul
Birisi Discus’ mu dedi, yettim gari :smile:

Üretmesi zor değil, yaşatması da aynı şekilde ancak zahmetli ve maliyetli, mantar olmaması için RO cihazı ile hergün % 90 su değiştirmek gerek, bol protein için artemia çıkartmak, un kurdu büyütmek, dana yüreği yem yapmak gerek. Her çifte ayrı akvaryum, boylandırma tankı vb. için yer gerek,
Kısaca gerekte gerek …

1 TL’den biraz daha büyükleri 15-20 tl arası satarlar ama onları büyütmek büyük iş.
En temizi 8-10 cm. arası yerli ırk almak, Malezya orjinli üreticiler vardı Tony Tan kalmış aklımda, ondan ithal çiftleri 2.500, 3.000 TL bandında satıyorlar ama bu işten para kazanmak için yalıtımlı bir oda daha doğrusu üretimhane ayarlamak şart.

Bunlarda benim kuzular :nazar_amulet:

9 Beğeni

Benim arkadaşta dükkanının bodrumunda yapıyor. 10 tane falan boy boy akvaryumu var. Elini veren kolunu kaptırıyor bu hobide :grin:

2 Beğeni

Tabi bu chiclidler enteresan balıklar,bir erkek bir dişi olması bir akvaryumda bunların çift olacağı anlamına gelmiyor,çift olmuş bir erkek-dişyiyle rastgele bir erkek dişi arasında kat kat fiyat farkı olur

1 Beğeni

Diyarbakır’da görev yaparken Batman’da görev yapan bir polis arkadaş bana 30 tane falan yavru demasoni ciklet verdi. Ben bunlara gittim 500 litre akvaryum aldım. Bi kaç tanesini yasatamadim ama koloni kurmayı başardım. Bi kaç disi ağzına yavruları aldı ama nasıl seviniyorum abi. Bir gün nöbetçi amirliğinden eve dönüşte ne göreyim. Benim büyük oğlan (2 yaşındaydı o zaman) bana ozenmis, balıklara yem atayım derken yemleri olduğu gibi boca etmiş akvaryuma. Akvaryum bildiğin bembeyaz. Hepsi telef oldu. Acısı tarif edilemez. O üzüntü ile akvaryumu bile bedava verdim gitti komşuya, gözüm görmesin diye. O gün bugündür cesaret edemiyorum.

2 Beğeni

Chiclidleri öldürebilecek neredeyse tek şwyi yapmış senin ewlat,suda çözünen azot seviyesi sonları olmuş,hemen bitki akvaryumuna çevirip birki üretebilirdin o akvaryumda,o ağızdan sağmak o yavruları ve son yavru çıktıktan sonra çıksn hava kabarcığı,özlemişim,benim akvaryumum gelmiş galiba,ben de Tropheys hastasıyımdır,sağlam yavrular almıştım Tropheus Duboisi Maswa ve Tropheus Kaşser İkolalardan

2 Beğeni

Vay vay forumda balık konusu varmış şimdi gördüm, bende bu işlere orta okulda başladım yaklaşık 4 sene önce bıraktım en son halim de evde orta amerika chiclid üretimi için 7 tank 2 ton şu kapasitesi ile çalışıyordum. Şimdilerde ise evde maya besliyorum :smile:

1 Beğeni

Maşallah.
Yeni gördüm, çok güzellermiş.

1 Beğeni

dışarıdan bakanlar için aman balık işte orada yüzüyor yem atıcan gidecek diye görünen ama çok fazla uğraş gerektiren bir hobi,temizliği dip çekimi, artemiası,su değerleri,kuluçkası vs epey vakit harcatan bir hobi hele ki bir keresinde ne olduysa nasıl olduysa 450 litrelik tank patlamış odanın içi full su dolmuştu Allah’tan akvaryumdaki balıkları diğerine aktarmıştım köklü bir temizlik için suyu dinlendiriyordum içinde de balıklara bir şey olmadı ama eve geldiğimde karşılaştığım manzara hiç güzel değildi.Bende bıraktım 6 yıl kadar önce

2 Beğeni

Benim bırakma sebebim biraz değişik, hayvanları kapalı bir ortamda tutma durumu beni rahatsız etmeye başlayınca oldu o donde 1.5 yıl kadar et te tüketmedim sonrasında az miktarda tüketir oldum. Çok güzel balıklarım oldu nalet discus ta besledim ama benim favorim orta america vieja ailesi oldu birde çok sevdiğim bir baliğim haşmet vardı

4 Beğeni