Aktarma Sifonu Contası

Arkadaşlar herkese merhabalar. Bu sabah yine aktarma sifonunun azizliğine uğradım ve aktarma sırasında yine yarı yolda bıraktı. Herşey normal devam ederken biranda hava almaya başlıyor ve aktarma yavaşlayıp duruyor. Farkettim ki aktarma sifonunun içindeki conta yavaş yavaş kaçırıyor. Acaba bu contayı daha önce değiştiren oldu mu? Bildiğim kadarıyla yenisi satılmıyor. Bu contanın yerine başka birşeyler uyduran var mı? Ben teflon bantla idare ediyordum fakat onunda ne zaman su koyacağı belli olmuyor.

Ağzınızla hortumun ucundan çekmeyi denediniz mi?

Bu yontem olmaz. Dolduracaginiz hortumun dis yuzeyi de birayla temas edecegi icin agizdaki bakteriler hortuma gecerek kontaminasyona yol acar

Küçük bir boru ya da hava kilidi tıpasıyla çekecek. Birçok kişi tarafından uygulanıyor…:slight_smile:

o zaman bu sifonu kullanmanın mantığı nedir? tam tersine ağzımla hortumun ucundan çekmemek için bu aktarma sifonunu kullanıyorum :blush:

Pompalıyarak gelmiyorsa, kesinti oluyorsa ayrı bir küçük boru vasıtasıyla boruya gelmesini sağlayabilirsiniz…:blush::+1:

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Bulduğum videoda sifonun üstüne su doldurmaktan bahsediyor belki işinize yarar.

1 Beğeni

Eğer işe yarıyorsa harika olur, teşekkürler. Ben contanın etrafına teflon sarıyordum ama yine de ne yapacağı belli olmuyor. Bunu mutlaka deneyeceğim.

Bu yöntem daha işlevsel. Bulabilirsem bu boyutta bir conta ben de deneyeceğim.

1 Beğeni

Sanırım 2. videoda adam 2 farklı conta takıyor 1 üstte 1 de altta. Fakat son aşamada yine baloncuk geliyor. Sorunu tam olarak çözüp çözemediğine emin olamadım. Eğer ilk videoda su doldurarak sorun çözülüyorsa o şekilde bir deneyeyim.

1 Beğeni

Konuyu hortlatayim bugün aynı sorun benimde başıma geldi yarım kova birayı neredeyse telef ettik. Neredeyse diyorum, şişeye girdi ama okside olma ihtimali var sanırım. Aktarırken kovanın yarısında aktarma sifonu su koydu aynen konu başladığında yazdığınız gibi hava alıyor , hatta havali bir şekilde birayı pompaladi bir süre. Sorunu nasıl cozdunuz yada cozdunuz mu ? @kupanta

@BlackRoad hocam ben sorunu şöyle çözdüm;
aktarma çubuğunun içindeki contanın etrafına teflon bant sarıyorum. Bu şekilde sorunsuz aktarıyorum fakat bol köpüklü aktardıklarım da ilginç bir şekilde okside olmadılar ya da ben oksidasyonun tad farkına varamadım. Teflon bant da bazen su koyuyor fakat en azından aktarma yarıda kalmıyor. Teflon bantı bol kullanın ki sıkı olsun kaçırmasın.

1 Beğeni

Teflon bant 2-3 kullanımdan sonra çok inceliyor o zaman değiştiriyorum bende.

2 Beğeni

Peristaltik pompayla hallediyorum abi…:blush::raised_hand:

Acaba yumuşak silikon bulsak, biraz geniş çaplı kesip conta yerine taksak, iş görür sanırım. Dediğiniz gibi şimdilik teflon sarayım, denkgelirse silikondan hafifçe büyük bir conta kestireyim. Bakalım yapabilirsem haber ederim. Okside olmuş birayı bilirsiniz, küf metal gibi agzida ilginç bir tat bırakıyor. Olmamıştır muhtemelen, umarım benim biraya da birşey olmaz. Zira epey ot kullanmıştım üzülürüm.

1 Beğeni

bu dediğinizi yapan yabancı birisinin videosu vardı. hatta yukarıda ekliydi fakat video silinmiş. Videoya bakılırsa iş görüyordu.

1 Beğeni

Merakımdan şişenin birini açtım acaba okside ettikmi birayı diye. İyi haber biramiza hiçbir şey olmamış gayet güzel. Tabii erken açınca tam gazlanmamis ve tadı daha tam oturmamış ama en azından 50 şişe biramizi kurtarmışız, bekleriz 3 hafta daha :beers:

1 Beğeni

Üstadım sevindim. Ben yaklaşık 3 yıldır bilmeden de olsa biranın okside olması için hem soğuk hem sıcak aşamada elimden gelen herşeyi yaptım. Fakat nihai birada oksidasyona dair hiçbirşey yaşamadım. Olumsuz herhangi bir tad, ester, metalik tad vs. Veya damağım oksidasyonu algılayamıyor da olabilir.

2 Beğeni

Artık benim çubukta aynı sıkıntıyı yapmaya başladı.
Hava ve baloncuklarla gelerek akışı baya yavaş yapıyor.

Çok canımı sıkmaya başladı bu aktarma sifonu. Teflonda sarmış olmama rağmen bugün son 12 şişede hava yaptı. Bir şekilde şişeleri doldurdum ayrı koydum bu şişeleri muhtemelen bozulacak yada içine şerbetçiotu kaçtığı için, bol köpürecek. Büyük bir conta bulursam buna göre kesmeyi deneyeceğim son çare olarak. Üzerinden su dokmekte cozum degil, conta gevşek olunca suyu biraya karıştırıyor.

1 Beğeni