Akşamdan Kalma Sorunsalı

Merhaba bir çoğumuzun zaman zaman muhattab olduğu ve çoğu zaman dehidrasyon kaynaklı olduğu söylenen akşamdankalmalık durumu için bir başlık açmak, bu dertten muzdarip bizlere belki bir derde deva bulunur umuduyla konuyu açıyorum. Ben akşam yatmadan ve bazen bira içerken biraz olsun su içerek bu durumu hafifletmeye çalışıyorum.
Sabah bu durum oluşursa varsa alkaseltzer yoksa gazını çalkalayarak kaçırdığım bir maden suyu içiyorum. Hiçbiri yoksa koca bir bardak su. Tüm önerileri ve sizin yaptıklarınızı yazarsanız belki bu işin üstesinden geliriz; gelemezsekte yine içeriz :beers::beers:

4 Beğeni

Alka seltzer mide ve bağırsak problemi yaşayan insanlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor diye biliyorum. Yanlış hatırlamıyorsam bagırsakta çözünüyor ve sürekli kullanımı herşeyde olduğu gibi baya zararlı olabiliyor. Ben uzun zamandır kullanmayı bıraktım.

1 Beğeni

Limon, maden suyu ve tuz da iyi geliyor. En önemlisi ama yatmadan bol su içmek.

3 Beğeni

Bol bol su tüketmek, 4-5 biradan fazla içmemek.

2 Beğeni

Alka seltzer ile ilgili kötü şeyleri çok söyleyen oldu bu yuzden bende çekingen yaklaşıyorum kendisine ama bazen gercekten durum vahim olduğunda başvuruyorum. Bu başlığa daha yaratıcı çözümler gelecek mi meraktayım bu sorunsalın su ve mineral kaynaklı olduğu söyleniyor o zaman bunu çözmenin daha radikal yolları olabilir mi acaba :thinking:

Kendimce bu konuda bazı yöntemlerim vardır. Akşamdan kalma olayını tüm gün yaşsmak gerçekten de o günü iptal edebiliyor… Bunu yaşamamak için kendimce bazı yöntemler buldum.
1: biranın yanında mutlaka bir şeyler ye yediğin şeyler zeytinyağlı salata, meyve yoğurt vs
2: içme işi bittikten sonra bol limonlu şekersiz çay büyük bardak
3: çay sevmiyorsan iki şişe sade soda içip yat mümkünse limon sıkıp iç
4: ertesi gün kalkar kalkmaz en az 2-3lt su iç.

Bunlar elbette yeni buluşlar değil bilenen şeyler ancak bende işe yarıyor ve ertesi günüm mahvolmuyor. İlaca vs hiç gerek yok. Ayrıca ertesi günü detox günü yapmanız çok önemli! Bol sarımsaklı çorba bol yeşillik salata zeytinyağı sirkeli vs zerdeçal tüketin bir çay kaşığı. Pancar turşusunu içerken bile ihmal etmeyin güzel mezedir ayrıca. Sade şekersiz gerçek kahve için. Bunlar karaciğeri koruyan besinlerdir. İçen adamın kendisine ve özelikle karaciğerine iyi bakması gerekir.

3 Beğeni

Eğer distile alkol içilmişse kalkar kalkmaz suya abanmak tekrar bir yumruk yemiş etkisi yaratıyor bende.

5 Beğeni

Mesleki duyarlılık bunu gerektirir ki mini bir bilimsel açıklama yapayim. Alkol toksiktir. Vücuttan atılması icin de her zamanki gibi karaciğer görevlendirilmiştir. Atılımı su şekilde olur;
Alkol + alkol dehidrogenaz = aset aldehit
Aset aldehit + aldehit dehidrogenaz = asetik asit
Karaciğerde bulunan alkol ve aldehit dehidrogenazla (enzimler) asit şekline dönüştürülüp böbreklerden atılır.
Akşamdan kalma hissini aset aldehit ortaya çıkarır ki alkolden 10 kat toksiktir. Aldehit dehidrogenaz enziminin çalışması icin 3 etken cok önemlidir
Su
Mineral ve vitamin
Aminoasit
Bol miktarda su tüketmek. Mineralden zengin (maden suyu, muz kuruyemiş vs vs) beslenmek. Kadim geleneklerimizden iyi bir protein kaynağı olarak kelle paça içmek , kırmızı et tavuk balık bakliyat almak.( bir çok kültürde geleneksel olarak yuksek alkol alımından sonra yatmadan once et ürünleri tuketiliyormus)
Alka seltzer mide barsak sorunlari olanlarda ( aspirin ve c vitamini iceriyor) kullanılmamalı. Ama problem çıkarmayan bir ağrı kesici antienflamatuar alınabilir.

19 Beğeni

Charles bukowski akşamdan kalmanın en iyi çözümünün bir bira içmek olduğunu söyler :grimacing: ama bilimsel açıklamasını @Gulendam arkadaşımız yapmış ona güvenin siz.

2 Beğeni

Ya bu bir yere kadar doğru, birkaç yıl önce okumuştum bir makalede, akşamdan kalmalığa geçmeden tekrar çakırkeyife götürüyor diye uyanınca su yerine alkol almanın. Ha, ben denemeye tenezzül etmedim çünkü midem kaldırmaz :grinning:

SUMMARY The “hair of the dog” hangover remedy can temporarily make you feel better by boosting endorphins and slowing the creation of toxic compounds, but the hangover will return when you stop drinking.

hair of the dog bu arada kullanılan terim bu işlem için.

4 Beğeni

Bu durumda sürekli içmek lazım( bukowski’nin yaptığı buydu ondan işe yaramış :grinning: ) yoksa 2 kat akşamdan kalma ile uğraşmak gerekiyor.

Açtım hemen bir maden suyu

3 Beğeni

Ruslar akşamdan kalma olduklarında, su, alka seltzer vs içmezler. Tekrar 2-3 shot vodka ile kendilerine gelirler. Sonra hayata devam.

Ben de vodka içtikten sonra sabah çok zinde kalkarım ama çok susamış halde ve sabah içtiğim yarım litre su beni tekrar sarhoş eder.

3 Beğeni

Ruslar hiç akşamdan kalmıyolar ki,sabah kaldıkları yerden dewam ediyorlar

5 Beğeni

Yağlı birseyler yemek mide-barsakta alkol emilimini geciktiriyor diye biliyorum hatta. Bir efsane vardı, rakı içip içip sarhoş olmadığını söyleyen biri meğer içmeye başlamadan önce bir çay bardağı zeytinyağı içiyormuş.

3 Beğeni

Alkol yağı çözmüyor ama yapısını bozuryor bildiğim kadarıyla. Farklı bir kimyasala dönüşüyor olabilir yağla etkileşime girerek.

Aynen öyle gerçi ben biradan başka bir şey içmem diğer içkiler ile pek aram yoktur. Onun için öyle atraksiyon yapmıyorum ancak kendimce yaptığım yöntemler bana iyi geliyor… Ancak birayı ben bir oturuşta çok içiyorum en az 6 tane içmezsem kendimi bira içmiş saymam. Genelde de daha yukarısı oluyor… İyi bir şey değil de işte seviyorum mereti :slight_smile:

merhaba, geçenlerde bir arkadaşımın yaptığı sauerkrauttan yedim ve 15 dakikada ayağa kaldırdı. Sonra araştırdım Ruslar zaten lahana turşusu yiyormuş bilinçli şekilde.

3 Beğeni

Benim ilacım uyku ve su. Suyu yatmadan içersem daha etkili oluyor. Ama uzun zamandan beri uyku ile problemim var. Çok erken uyanırsam bir ağrı kesici alıp (ihtiyaç varsa) tekrar uyumayı denerim.

Mide olayına gelince, alkolün yanında birşeyler yemek, yağlı yemek, protein yemek, vs hepsinin açıklaması var diye biliyorum. Mide dolu olduğu zaman alkol sindirimi yavaşlar. Özellikle yağlı yemeklerdeki yağlar mide duvarını kapladığından alkol sindirimi daha da yavaşlıyormuş, alkol kana daha yavaş karıştığından karaciğere biraz zaman kazandırmış oluyoruz. Ama akşamdan kalmaya çözüm değil tabi ki.

Mineral ve tuz olayı da, bira içtiğimiz zaman yüksek miktarda sıvı almış oluyoruz, sonuç olarak da kandaki mineral ve tuz oranı azalıyor. O yüzden bira içerken yanında tuzlu birşeyler yeriz, aynı zamanda mineral takviyesi de gerekir. 15 sene kadar önce bir ev arkadaşım vardı, biradan sonra içtiği suya çok az bir tuz atardı.

Gülendam hanım zaten söylemiş. Su, mineral ve protein. (protein kısa süreli çözümden daha çok uzun dönem gerekli diye biliyorum. Yani akşamdan kalmaya yararını pek bilmiyorum.)

1 Beğeni

Eğer iki gün üstüste içeceğim bir durum söz konusuysa 2.gün içmeden önce mutlaka Nexium alırım bir adet,mide yanmasına birebir