Adım Adım Tam Tahıl

Teşekkür ederim arkadaşlar. Biab yöntemiyle başlamayı düşünüyorum. En temel eksik tencere şu an. Maltı kırılmış alabiliyoruz sonuçta. Olmadı valide hanım aşure kaynatır. Gözü karartma vakti geldi o zaman.

1 Beğeni

Olur olur, gayet güzel olur. Biz yinede aşure den isteruk.

Aşureyi her türlü çözeriz:) butikten aldığım saplı termometre işimi görür sanırım başlangıç için?

İlgili ürünü bilmiyorum, 0-100 c arası doğru ölçüm yapıyorsa olur.

şu ürün hocam

Ben o tencereyi kullaniyorum 20 lt mayşe alıyorum

Teşekkür ederim yarın alayım artık

Tencereyi almadan önce mutlaka ölçüleri kendiniz alıp hacmi hesaplayın. Satıcıya pek güvenmeyin bu konuda. Benim bu model tencerenin 15 litreliğini kullanmışlığım var, 12 litre gibi alıyordum kovaya, tortu kaybı falan 11 litre net bira oluyordu. Siz de 22-23 litre alırsınız.

1 Beğeni

Tencere araştırması sırasında gülşan marka 40*25 tencere bende rastlamıştım fiyat 215 nakite 200 lira idi hacim ölçüsü 31 litreye denk geliyordu ama alttaki hafif yuvarlak kısımdan daralma olduğundan 30 litre civarı olacaktir

Bu termometreden iki tane var bende ve mayşeleme aşamasında ikisi ile yaptığım ölçümlerde de derece birden fırlayıp sonra geri dönüyor. Bazen yavaş yavaş artıyor, bazen birden hızlanıyor. Mayşeden buharlaşan su mu acaba çalışmasını etkiliyor diye düşünüyorum. İçindeki pil hafiften oksitlenmiş oluyor açıp baktığımda.
Şu tip birşey mi sallandırmalı kazana acaba?

https://www.hepsiburada.com/dokunmatik-elektronik-alarmli-firin-ve-yemek-termometre-thr185-p-HBV000003EMN0

Termometre konusunda pek çok ürün denedim, alkollü termometre üzerine tanımıyorum. Farklı farklı çeşitleri ve fiyatları var ama en verimli ve en hızlı sonucu bu veriyor.

https://urun.n11.com/medikal-malzemeler/termometre-cam-kirmizi-alkollu-10-150-c-x-1-adet-P289965111

2 Beğeni

Önerilerinizi dikkate alıp tencereyi almadan ölçücem. Alkollü termometrede çok mantıklı geldi en kısa sürede edinmek lazım

Bu termometrenin tepki süresi çok uzun (alkollüye kıyasla) ve 125 C civarında plastik aksamı sıcaktan yamuldu.
Ben de @BoBo nun bahsettiği alkollü termometreyi öneriyorum, mümkünse de 150 C 'ye kadar ölçüm yapabilsin.

1 Beğeni

Tencereyi aldım bugün. 40*25 ölçü. Sıfır kullanılmamış. 200 tl ödedim. Alkollü termometreyi hırdavatçılardan bulabilirmiyim?

2 Beğeni

Laboratuvar veya medikalcilerde vardır, ya da N11 gibi yerlerde

Benim de cesaretlendirilmeye ihtiyacım var:) Telkinlerinizi bekliyorum.

Dün akşam bira bira kaynattım 4 kilo malt 16 litre su ve 8 litre yağmurlama ve kaynatma sonunda 17 litre 1050 og mayşe kovaya girdi, og yi yüksek bulduğum için biraz şu ekleyerek arttırmak istedim 2 litre daha şu ekledim 19 litre nin og sini ölçmedim brewfriends teki calculator ü kullanıp 2 litre su ne kadar etki ederi beceremedim bu işin formülünü bilen var mı excel e girip yapmak daha rahat oluyor.

o hesaplayıcının 2 seçeneği var.
1 (yani üstteki), hedef OG’ye göre ne kadar su eklemeniz gerektiğini verir.
2 (alttaki), hedef mayşe miktarına göre OG’nin ne olacağını verir.

Sizin durumda ikincisine bakarsak, 17 litre 1.050 mayşemiz var., bunu 19 litreye tamamladık. Hesapla deyince bize verdiği değer 1.045.

1 Beğeni

Bir sorum var:

1. Elimde bir tarif var ve bu tarifte 200 gr. Carared (20L) kullanmam gerekiyor ama elimde Carared yok ve Carahell (10L) var. 200 gr. Carared yerine 400 gr. Carahell kullanmam doğru olur mu?

2- Elimdeki tarifte 100 gr. CaraAroma (120L) kullanmam gerekiyor. Elimde Carahell (10L) var ve CaraAroma yerine 1200 gr. Carahell kullanmam doğrumudur?

Kısacası: Bir Karamel maltın yerine başka bir karamel malt kullanmak istersek neyi baz almalıyız? Sonuçta hepsi arpadan yapılıyor ve tam kurutmadan fırınlanıyor. Kimisi daha kısa, kimisi daha uzun fırınlanarak içindeki şeker karamelize ediliyor.

Yukarıdaki iki örnekte verdiğim gibi renklerinden bir oranlama yapabilirmiyiz? Veya elimizdeki karamel maltı hangi oranda kullanacağımızı nasıl buluruz ?

Ayni tadi vermeyecektir miktarla oynayarak rengi tuttursaniz bile. Karamel maltlarin tadi hafif acik karamelden baslayip cikolataya koyu meyvelere kadar gittigi icin birinin yerine birini kullaninca tat farki oluyo.

2 Beğeni