Adım Adım Makineyle Tam Tahıl

Makineyle tam tahıl yapan arkadaşlarımızın sayısı ve dolayısıyla da ilk kez makine kullananların sayısı arttığı için böyle bir gönderinin faydalı olabileceğine kanaat getirince, dün akşamki The Twin Cats JET A-1 reçetesini kaynatırken bir iki fotoğraf çektim ve dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

19.10 / Vira

Makineyi elektriğe bağladıktan sonra yapılacak ilk iş vananın açık olup olmadığını kontrol etmek. Pek çok kereler o vanayı açık halde unutup hesapta olmayan temizlik faaliyetlerini yürütmek durumunda kaldığım için ilk olarak vanayı kontrol ediyorum ben.

Vana kapalı, o zaman filtremizi yerine yerleştirelim. İlk kullandığımda filtrenin vidasını sıkmakla falan uğraşmıştım ama artık hiç uğraşmıyor ve vidasıyla birlikte yerine takmakla yetiniyorum. Filtreyi hiç kullanmayan arkadaşlarımız da var ancak madem bi filtre var elimizde, kullanmak gerek diye düşündüğüm için takıyorum ben.

Daha önce makinenin içindeki göstergenin doğru olmadığıyla ilgili mesajlar olmuştu. 20 litre su doldurduğumda sonuç şöyle:

1 litrelik bir fark var gibi görünüyor.

19.15 / Teker dönüyor

Reçetem 67 derece / 60 dakika hedeflememi gerektiriyor ama su istediğim sıcaklığa geldiğinde, öncelikle yapmam gereken ve az sonra bahsedeceğim bir iki iş olduğu için 67 derece / 10 dakika şeklinde programlıyorum makineyi.

Şimdi malt kırma zamanı.

19.45 / 67 derece

Makineyi kullanırken, ilk ısıtmada en fazla 2200-2300W kullanıyorum. Kazanda mayşe olduğunda ise benim başvurduğum en yüksek değer 2000W. Hızla ilgili bir sıkıntım olmadığı ve evin elektrik tesisatı da sarhoş bir elektrikçi tarafından yamuk yumuk bir şekilde yapıldığı için işleri zorlamaya hiç gerek yok.

Makinenin 25 litre suyu 20 derecelerden 67 dereceye çıkarması kabaca yarım saat kadar sürüyor.

Kazandaki suyu güvenilir bir termometre ile ölçüyorum ve makinenin gösterdiği değer ve termometrede gördüğüm değer arasında bir fark varsa, makineyi bu farkı kapatacak şekilde programlıyorum. (+ ve - tuşlarına birlikte basarak ölçülen değeri değiştirebilirsiniz.)

Malt sepetini birleştirmeye başlıyorum. Kısa parçayı altta kullanırsanız en yüksek kapasiteyi elde edersiniz. Kullanacağınız malt miktarı az ise, uzun parçayı aşağıda ve tek başına kullanarak daha az kapasiteyle çalışabilirsiniz (bunu kim ister, onu da bilemedim.)

Sepet tabanını birleştirme işi bitti. Kazanın içine koydum ve hep birlikte makineye yerleştirdim.

20.00 / Malt suyla buluşuyor

Bi elimle karıştırarak, maltları suya döktüm ve topaklanmasına hiç fırsat vermedim. Tüm maltı suya karıştırdıktan sonra bir iki tur daha çevirip huzura kavuşmasına izin veriyorum. Sepetin üst kapağını yerine bırakıyorum.

Kapak ve pompanın ucu yerine yerleşiyor ve bir 10 dakika içerisinde rengini almaya başladığına şahitlik ediyorum.

Şu kapağın buğulanmasını engellemek mümkün olsa ne güzel olurdu… Benim için bu makinenin en albenili yanı kapağı. İlk gördüğüm an çok beğenmiştim ve bu beğenim de hiç azalmadan devam ediyor. Neyse…

Mash-out aşamasını son birkaç seferde unutmuş olduğum için bu sefer üç aşamalı bir programlama yaptım. 67 derece 60 dakika ve 76 derecede 10 dakika kalacak, sonra da kaynama sıcaklığına devam edip 60 dakika kaynayacak.

67 derece ve 76 derece aşamaları tamamlandığında ilk ölçümü alıyorum.

20 litre civarı bir mayşe var elimde ve hidrometre ölçümü 40 derece 1032 veriyor ve bu da 1041 demek. Brewer’s Friend Dilution Calculator ile kontrol ediyorum, 30-31 litre olana dek yağmurlama yapabilirim.

21.21 / Tıp tıp tıp

Yağmurlamayı soğuk suyla yapıyorum ben ve 2000W ile çalıştığım zaman, makine mayşeyi kaynama ısısına çıkarmak için çalışırken ben de bir yandan yağmurlama yapabiliyorum acele etmeden.

Normalde başvurduğum bir yöntem değil ve herhangi bir katkısını da henüz göremedim ama şu an ifade etmek istemediğim bir problemi bertaraf edebileceğimi düşünerek biraz vorlauf yapıyorum.

Yağmurlama için kullanacağım son suyu da ekledim, süzülmesi bitti ve maltan kurtulma zamanı geldi. Şu ana kadar bulabildiğim en pratik çözüm sepeti baş aşağı çevirip bir kovaya devirmek. Kovayı hemen mutfaktan çıkarıp kapı önüne koyuyor, ilk fırsatta götürüp kuşların bol bol olduğu bir yere döküyorum.

Mayşenin kaynama sıcaklığına çıkmasını beklerken, artık kullanılmayacak şeyleri yıkayabilirim. El altında hiçbir şey bırakmamayı, işi biten her şeyi hemen yıkayıp yerine kaldırmayı tercih ediyorum ben.

22.35 / Sıcak kırılma

Sıcak kırılmanın gerçekleşmesiyle birlikte şerbetçioyu eklemelerim başlayacak. 60 dakika otlarımı hazırlıyorum hemen.

Ve otlar mayşeyle buluşuyor. Çok şiddetli bir kaynama istemediğim için 1900W ayarlamıştım ve her şey yolunda. 20 dakika ve 8 dakika kala iki kez daha şerbetçiotu ekleyeceğim.Kaynama esnasında pompayı çalıştırmıyor, kapağı kapatmıyoruz.

Maya çoğaltma çalışmalarında kullanılmak üzere iki kavanoz mayşeyi ayırıp dolaba alıyorum.

23.42

Kaynama bitti ve son 15 dakika serpantini de kazana yerleştirerek dezenfekte olmasını sağladım. Artık soğutmaya başlayabilirim.

IKEA musluktan ancak iptidai yöntemlerle su alabiliyorum.

Serpantinden geçen suyu PET damacanalarına alıyor ve bu suyu da temizlik ve çiçekleri sulamak için kullanıyorum.

Makineyi açıp bir kez manual tuşuna basarsanız ekran aydınlanır ve o an kaç derecede olduğunuzu göebilirsiniz.

Soğutma şöyle gitti:

23.42 / 85 derece
23.53 / 70 derece
00.00 / 60 derece
00.08 / 50 derece
00.20 / 40 derece
00.34 / 30 derece

Daha fazla soğutmaya gerek görmüyorum çünkü ısının düşme hızı bir yerden sonra çok azalıyor ve daha fazla su harcayasım yok ama korkarım biraz daha soğuması ve en azından 25 dereceye inmesi lazım.

Güzelce Startsanladığım kovaya alıyorum.

Zaman bulaşık zamanı…

01.15 / Paydos

Böylece saat 19.15’te başlayan macera 01.15’te, 6 saat sonra ve toplam 31 litre mayşenin kovaya girmesiyle sona eriyor.

Söylenecek tek bir şey kaldı… “Şimdi bir bira zamanı.” (alıntıdır)

29 Beğeni

Emeğine sağlık abi müthiş bir anlatım.
Makinenin kullanma kılavuzunu okuyor gibi hissettim kendimi :grin:

1 Beğeni

Yine 10 numara bir paylaşım @BoBo

30 dereceye kadar soğutup kovaya almışsın abi, mayayı ne şekilde ekledin ?
Sabaha kadar soğumasını mı bekliyorsun ?

1 Beğeni

Öncelikle çok teşekkürler güzel sözleriniz için.

Evet, bekliyorum. Kovalarımın durduğu oda 19-20 derecelerde seyrediyor ve kovaya aldıktan sonra mayalamak için 10 saat civarı bir süre bekliyorum. Bu partiyi pazar günü 13.30 gibi mayaladım mesela.

2 Beğeni

BoBo bu makineyi nereden bulabiliriz yada kendin mi yaptın. 15 lt tencere var çok meşakkatli oluyor.

Ellerine sağlık Bobo hocam ilk örnekteki mayşenin berraklığı beni benden aldı :slight_smile: Bu arada o 1 litrelik kayıp belkide zeminin terazide olmamasından kaynaklanıyor olabilir.Mesela öne doğru eğim varsa zeminde ve işaretler arka taraftaysa su hafifçe öne doğru eğileceği için arka tarafta daha alçak ön tarafta daha yüksek olabilir. Bu arada senin gönderinde düzenle seçeneği çıkıyor bende nedense bu senin kasıtlı yaptığın bir şey mi yoksa bir yanlışlık mı var bilmiyorum ama bilgin olsun isterim

Piyasada çeşitli alternatifler var, biraz araştırırsanız bulursunuz.
Ben kullandığım makineyi tanıtmaktan ziyade yöntemi göstermek istediğim için hazırladım bu başlığı, dolayısıyla marka vermek istemedim anlayışınıza sığınarak.

Çok teşekkürler hocam.

O berraklık ilk seferinde beni de çok sevindirmişti ama son ürün tencerede yapılandan farklı olmuyor. Daha doğrusu, ben bu berraklık meselesine takılmadığım için olabildiğince berrak bir mayşe elde edebilmek için özel bir çaba göstermiyorum.

Hmm, eğim meselesi hiç gelmemişti aklıma. Mutfak zemininin fayans işini yapan ustayı her zaman saygıyla anıyor olmasam da o kadar eğim yok hocam. Zaten başka arkadaşlar da bu farktan bahsetmiş ve makinenin kullanma kılavuzunda da yazdığını belirtmişlerdi.

Düzenleme imkânına nasıl sahip olduğunuz konusunda en ufak bir fikrim yok. :slight_smile:

@BoBo ellerinize sağlık güzel bir bilgilendirme olmuş. Aynı makineden ben de aldım ve ilk tam tahılımı makinede yaptım. Kazan göstergesi ile dökülen su miktarının tutmaması musluk altı ölü yerin hesaba katılması ile ilgili bir durum. Kullanma kılavuzunda da belirtiliyor zaten.

Ben yağmurlama yaptıktan sonra malt sepetini kaynama yaklaşıncaya dek kazandan ayırmayıp son damlaya kadar süzülmesini sağlamaya çalışmıştım.

Bir de havalandırması zayıf bir yerde çalışıyorsanız. Makinenin panel kısmını buhara karşı korumak için çok sıkı olmayacak şekilde havlu sarabilirsiniz. Havlu oluşan nemi soğurduğu için panel kısmı buhardan etkilenmemiş olur.

2 Beğeni

sevgili @BoBo, @Aykut doğru söylüyor, hatta ben düzenleme bile yaptım :slight_smile:

Eline sağlık hocam…
Sanırım başlık “Viki” kategorisinde ve bu yüzden hepimiz düzeltme yapabiliyoruz.
Gözden kaçanların düzelmesi açısından iyi bir şey tabii ki. :slight_smile:

Ama “vana” değil “vanayı” olmalı orası. :slight_smile:

1 Beğeni

tamam da bu değerli bilgileri bir başka kişi yanlışlıkla silebilir, o yüzden değiştirsen daha iyi olabilir.

2 Beğeni

Bu dediğini nasıl yapacağımı bir bilsem, bi saniye durmayacağım… :slight_smile:

Edit: Buldum nasıl yapılacağını ama bir iki gün bırakayım, gözden kaçan bir şeyler varsa düzelir diye ellemedim. :slight_smile:

2 Beğeni

Sonunda otomatik bir makinaya kavuşmuşsunuz sevindim :slight_smile: Serpentin ile soğutma hakkında böyle değerler paylaşan hiç görmemiştim, 3 tane bidon görünüyor 20 litrelik sanırım o kadar sürede 60 litre su ile mi soğuttunuz?

1 Beğeni

Bidon demişim, yanlış olmuş. Hemen düzeltiyorum damacana olarak. :slight_smile:
Evet, 3 damacana su gidiyor soğutma için. 3 x 19 litre.
Teşekkürler.

@BoBo abi hazır 30 C seviyesine indirmişken şunu 27 C altına düşürüp öyle serbest düşüşe alsak, hiç değilse cold break de aradan çıkmış olsa…

1 Beğeni

İdeal şartlarda çok isterdim bu dediğini ama bir damacana daha su gider en azından. O da en iyi ihtimalle ve kışın. Yazın daha zor olacaktır gibi geliyor bana.

Bi dahakine dener, ne oluyormuş bakarım ama… söz sana.

1 Beğeni

Üstad merhaba, Aynı makinadan bende geçen hafta sipariş ettim. Dün hanımla bir heves yapalım dedik ama sonuç facia oldu:( Yagmurlama vs yaptıktan sonra kaynatmaya geçtiğimde kaynayan şerbetimde inanılmaz bir şekilde malt kabukları oldugunu gördüm. oysa sepetleri gayet düzgün bir şekilde takmıstık. Tabi bu şekilde kaynattığımız için şerbetimiz acıdı ve çöp oldu. Şimdi 2. kurulum için korkuyoruz. Acaba makinenin içine tülbent vs bezle mi demleme yapsak diye? Malum beni o sepetler korkutuyor:(

1 Beğeni

Hocam ne olursa olsun çöp olmaz, bir daha yapmayın böyle… :slight_smile:
Sepetten malt parçaları şerbete karıştı anladığım kadarıyla… Borunun tepesi açıkta mıydı? Şerbet seviyesi yükselip oradan aşağı kaçırmış olabilir mi acaba?

Yukarıda yazmıştım, paylaşmak istemediğim bir şey yaptım diye ama anlatmanın tam zamanı. Ben dün maltı dökmeye başladığımda sepeti koymayı unutmuştum ve çok miktarda olmasa da bir miktar malt direk suya gitti. Bir süzgeçle toplarladım elimden geldiğince ve herhangi bir sorun olmadı.

Sizin maltın nereden kaçtığını bulabilirsek sorunu çözeriz.

Aynen dediğiniz gibi. Sepetten alta şerbete baya bir malt parçaları inmiş. Bunu malesef kaynatma esnasında gördük. Dökmek istemezdik ama şerbette ciddi yanık ve acı bir koku oluşturdu. 2 yerden kaçmış olabilir.
Borunun tepesi açıktı. Şerbet yükselip kaçsa dahi bu derece malt parçasının kaçması imkansız gibi. Sanki sepetin alt kısmındaki süzgeç yeteri kadar sızdırmazlık görevi görmüyor gibi… Neden derseniz; mayşeleme bitip kovayı yukarı kaldırdığımda, hemen süzülme oldu. Oysa sizin resimlerden gördüğüm kadarıyla süzülme yavaş yavaş oluyor… Bendeki sorun sepetin alt kısmında sanırım.