A Midsummer Imperial Stout Dream

Bu, tadan dostların pek bir sevdiği Imperial Stout reçetem. Arpayı kendim kavurdum, arpa ezmesini yemcilerden aldım.
8 aylık oldu şişede, dikkat edilecek bir iki püf noktasıyla daha da güzel bir hal alabilir. Şişe şekerini 2,7 gr koymuştum ama en fazla 2 gram koyulmalı. Çok yoğun bir bira olduğundan fazla şeker şişe şelalelerine yol açabiliyor. Eğer soğuk demleme yapılmadıysa deneme için 4 ay, içmeye başlamak için 6 beklenmeli. Önce açılmış şişeler ziyandır… Eğer varsa 33 cc veya daha küçük şişelere koyulmalı, kendi adıma tek başıma 50’lik şişe fazla geliyor bu canavara…

Kolay gelsin…
,

9 Beğeni

Nerede bunun bol köpüklü fotosu. İçeriği eksik olan konular yönetim tarafından siliniyormuş, hemen tamamla hocam…:blush:

1 Beğeni

Hayranlıkla izliyorum…

Burada anlatmak istediğin şeyi kavrayamıyorum ben. Kapasitemin çok ötesinde.
Rekorum 3 ay ama o 3 aylık biranın son şişesi de son 1,5 ayı tek başına beklemek zorunda kalmıştı.

Eline sağlık yani.

2 Beğeni

Romano peynir için de 5-6 ay gibi bekleme süreleri tarifte geçince bana hitap etmediğini anladım. Bizim kapasitenin üzerinde bekleme süreleri bunlar. Bu kadar bekleme için birilerinin bizi dövüp elimizden zorla alması ve saklaması gerek diğer türlü olmaz…

2 Beğeni

Son hali budur…

6 Beğeni

Biralara kıymayın efendiler :slight_smile:

3 Beğeni

Bir ilave daha yapayım, mayşelemede verimlilik artışı için 1/3 oranının altına düşmemek gerekli…

2 Beğeni

En sevdigiiim… en bayildigimm… su kisacik tam tahil gecmisimde 3 defa kaynattigim…actigim her siseden sonra once actiklarima soylendigim. Canim Russian imperial stout.
Kesinlikle haklisiniz @magunay
Elinize saglik.

3 Beğeni

3 yıldır imperial stout kaynatmadığımı fark edince zamanı gelmiş diye düşünerek şöyle bir reçete yaptım.
Bir kaç gün içinde kazana girecek.
Önceki versiyonda gazlanma şekerini çok koyduğumdan ve şişelerken iyi süzemediğimden bolca şelale durumları yaşamıştım.
Umarım bu da güzel bir bira olur…

8 Beğeni

Aaa süper. Ben de dün bu reçeteden esinlenip bir reçete oluşturmuştum ki güncelleme geldi. Başka şeyler de geçireyim en iyisi aklımdan :slight_smile:

@magunay bir kaç sorum olacak. 60 dk meyan kökü eklemesi yapmışsınız. Meyan kökünün vereceği etkiyi tarifleyebilir misiniz? Meyan kökünü çubuk olarak mı lif olarak mı kullanıyorsunuz?
Reçetede su miktarlarınız gözükmüyor. Kendi setime upscale ettiğimde +20 EBC değeri alıyorum. Oldukça koyu birada çok ayırt edilmez diye düşünüyorum. Bu durum için yorumunuz ne olur?
Sanırım siz de aroma otunu bitirmeye çalışıyorsunuz. :slight_smile:

3 Beğeni

Bu aroma otunu neden sevemediniz anlamadım ben bir çok reçetede kullandım ve güzel sonuçlar da aldım açıkçası. Hatta aklımda kaldığı kadarıyla @magunay da seviyor bu otu, yoksa o kadar emek verip bekleyeceği biraya kullanamaz diye düşünüyorum. Hep bunlar Konyalı (@BlackRoad) çetesinin işleri :slight_smile:

2 Beğeni

Selamlar,
Meyan kökü birayı biraz tatlı yapıyor, eskiden (1800’lerde) porter’larda kullanılan bir katkı, ben de eksik kalmayayım dedim. İlk defa kullanacağım bakalım.
Bendeki formu şu şekilde, aktardan almıştım.

Okuduğum kaynaklarda 20 litreye 7-8 gram atılıyor, ona göre oranladım ben de.
Su miktarları programın verdiği 11,5 mash, 6,5 sparge ama 5 kilo tahıla bu başlangıç suyu az diye düşündüğümden biraz artıracağım ki torbada rahatça şekerlerini bıraksınlar. Program grainfather’ın kendi uygulaması, benim reçete açık, oradan da kendinize göre programa ölçülendirebilirsiniz.
Aromayı seviyorum ben ama yer probleminden biraz azaltmaya çalışıyorum, onun için ingiliz otlarını buraya harcamayayım dedim. :slight_smile:
İlk versiyonda target vardı 60 dk acılık için sadece.
Malt oranları istenilen seviyede olduğu sürece renge çok takılmıyorum, zaten yeterince katran gibi bir şey oluyor :slight_smile:
Şimdiden kolay gelsin :slight_smile:
@menegin Konya’da ot vardı da biz mi içtik? Naapsın adam şimdi ona da hak vermek lazım

6 Beğeni

Kırmızı çizgilerim vardır bu işte,
Buğday birası yapmam, aroma otunu mecbur kalmazsam kullanmam. Kabaktan fırında kabak tatlısı yaparım.

2 Beğeni

Benim çizgim yok, biraya dair içimde birşey kalmasın diye denemelere devam, belki yakında beytili bira yaparım, beytinger :wink:

1 Beğeni

KemePils daha iyi bira olacaktır, şüphesiz.

1 Beğeni

Kemepils kemerle mi yapılıyor?

1 Beğeni

Bir çeşit trüf mantarı, bazı yerlerde dolaman ve domalan da denir. Antep’te ismi Keme’ dir. Çok lezzetlidir, Antep’te mevsiminde keme kebabı da yapılır, denk gelirseniz mutlaka yiyin. Mart-Nisan aylarında bulunur.

6 Beğeni

Kilosu 120 tl idi bu sene, hadi onu da boşver bir kere yiyelim dedik ama onu da bulamadık. Eskisi kadar bulunmuyor. Halep ten çok geliyordu, şimdi ele geçmiyor. Bulsam ekecektim. Yine de bana göre patlıcan kebabının yerini tutmaz!

1 Beğeni

Göbelek derler bizim oralarda buna. Çok kıymetlidir. Bahar yağmurlarından hamen sonra çıkar bozkırda. Yerel ismini duyduğumda hep komik gelmiştir.

1 Beğeni

O ekilmiyor maalesef. Çevremde en az yüz kişi denemiştir. Hatta bir tanesi de çok büyük kültür mantarı tesisi sahibi. Maalesef yetiştirilemiyor, doğada bazı şartlar bir araya gelince oluşuyor. Dediğin gibi her yıl da olmuyor, bol yağışlı Şubat ve Mart ayı olmasında etkili. Ve evet Araplar çok sever bu mantarı. Ama kumda olanlar yani Halep, İran gibi kumlu topraklarda olanlar daha az lezzetli, onun birde kırmızı toprakta olanı var Anadolu da o çok daha farklı ve 10 patlıcan kebabı gücünde lezetli.

2 Beğeni