5D Piizman's Pils&APA

Madem yeni yıla girerken 4 gün kilitliyiz, nasıl girersek öyle gitsin umuduyla peşpeşe 2 parti kuralım bakalım.

W-34-70 ile lagerimsi, ikramlık typical pilsen;

Vermont ale ile ev halkına özel citrusumsu ipa;

4 Beğeni

Sen bu reçeteleri bi gözden geçir derim ben Gökay

Öneri varsa dinlerim

İpadaki otlar american veya yeni dünta otlarından olursa, yani willamente ve bacaria oradan çıksın

Olsa dükkan senin :slight_smile:
Mevcut stoktakileri bitirmeyi planlıyorum.

Tmm ama simcoe cascade yeter

2 Beğeni

Aynen @Piizman , simcoe Cascade süper, gayet yeterli bence de
Willamette ve mandarina bavaria ile de güzel bitter olur.

2 Beğeni

Diğer öneri de benden gelsin. 1008 FG’ye 36 ibu çok olabilir. Damak tadı neticede ama şöyle 26-28 ibu daha iyi gider gibi.

Ama ipa olacaksa düşük kalır?

1 Beğeni

Yok ben pilsener reçetesi için dedim. İki reçete var yukarıda. İpa’dan pek anlamam ona yorum yok.

1 Beğeni

25-45 arası ibu kabul edilebilir aralık sayılıyor diye ortasını bulayım dedim.

Eğer 05D German Pils ise 22-40 arası. Şöyle diyeyim piyasadaki iki meşhur pilsen biralar bence 25ibu civarı. Sen olmadı 28-30 ibu planla istersen ya da bu haliyle bırak.

Bir diğer konu da 67 derecede mayşeleme ile gravitenin 1008FG’ye düşmesine çok şaşırdım.

2 Beğeni

Son düzeltme

20 gr. simcoe - 60 dk.
15 gr. simcoe - 30 dk.
15 gr. simcoe + 10 gr. cascade - 10 dk.
30 gr. cascade - 5 dk. whirlpool (burada reçetelerin kralı @magunay tarafından ısıyı 80-85e düşürüp 15 dakika içinde bırak önerisi de mevcut)

2 Beğeni

Akıbeti hakkında bilgi paylaşmak isterim.

Puslu bir sarı. Yoğun ve sona kadar kaybolmayan bir köpük. Mayanın gazabına uğradığım bir deneyim. Adını kükürt ipa koydum. Kibrit kokusu hakim.

Sıvı mayayı 36 saat döndürüp kullandım, meğer çift çevrim yapmam lazımmış, miktar az geldi. 3 günde uyandı, çok ağır çalıştı. 1059 og, 3 haftada anca 1017’ye inebildi ve orada kaldı. O şekilde de şişelendi. Maya sindirimi düşük, bu sebeple görüntüde puslu. Bende hücre yetersizliği sebebiyle kendisinden beklenen esterlerin hiçbirini oluşturamamış. Tam bir neipa mayası.

Aynı kurulumda us05 veya s04 kullansam canavar gibi bir bira olurdu.

4 Beğeni

Bu arkadaşın akıbeti de tam olarak @Msk teşhisi

Kaybolmayan köpük, leziz malt tabanı vs. fakat gel gelelim ibu gerçekten tarza fazla. Şot acısı seveni rahatsız etmez ama tekrar yaparsam genele hitabı için ibu düşürme ayarı çekerim.

9 Beğeni