3B BlackRoad's Czech Lager

Bayılarak içtiğim ender lagerlerden biridir urquell. Acaba klonu yapılırmı , acaba benzer bir şeyler yakalanirmi epeydir aklımdaydı. Belki yanından geçer, hafiften andıracak bir reçete kaynattim haftasonu. Umarım azıcık da olsa anımsatır urquell i. Lager yapmak meşakkatli ve zor bir uğraş. Bir büyüğümüzün dediği gibi “herkes lager yapmasın abi”. Bu herkesin en başında ben gelirim sanıyorum ama ben bile yaptım. Ne kadar zor olursa olsun evde bira yapan bizler için olmaz diye birsey yok. Merak eden aklından geçiren yapmak isteyenler reçeteyi aşağıya bırakıyorum.

CzPls

Czech Premium Pale Lager

4.5% / 11.7 °P

Recipe by

Bilge Han

All Grain

72% efficiency

Batch Volume: 24 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 18.5 L

Sparge Water: 14.18 L

Total Water: 32.68 L

Boil Volume: 29.04 L

Pre-Boil Gravity: 1.042

Vitals

Original Gravity: 1.047

Final Gravity: 1.013

IBU (Tinseth): 30

BU/GU: 0.62

Color: 5.7 EBC

Mash

Temperature — 55 °C15 min

Temperature — 63 °C45 min

Temperature — 67 °C45 min

Temperature — 75 °C10 min

Malts (5 kg)

5 kg (100%) — Sekado Pilsen Bohemian — Grain — 3.1 EBC

Hops (100 g)

60 g (24 IBU) — Saaz 3.6% — Boil — 60 min

20 g (6 IBU) — Saaz 3.6% — Boil — 30 min

20 g — Saaz 3.6% — Boil — 0 min

Yeast

1 pkg — Wyeast Labs 2278 Czech Pilsner 73%

Fermentation

Primary — 11 °C18 days

Primary — 15 °C3 days

Carbonation: 2.4 CO2-vol

63C 45 dakika mayseleme sonrası 1/3 malt alınıp decoction yapıldı. 67C 45 dakika mayseleme sonrası 1/3 malt alınıp decoction yapıldı. 10C mayalanma başladı.19. Günün sabahı kova ısısı oda sıcaklığına çıkarılıp 2 gün sonunda siselenecek. 0-1 derecede 4 hafta lagering yapılacak (bu aşamayı yapmayabilirim)

Tag: pilsner,lager,saaz,czech,çek,bohemya,urquell

Special thanks @Durul

Mayseleme aşaması :

Decoction aşaması:

Kaynama aşaması:

Ve Nihayet mayalar çalışmaya başladı :grinning_face_with_smiling_eyes:

19 Beğeni

Eline saglik
20C 14 gun derken 20C yazarken elin kaydi herhalde, degil mi?
Bir de @Durul sana kesin Urquell - decoction iliskisini anlatmistir. Usendin mi ne?:smiley:
EDIT: Decoction yapmis zaten
Aksam araya bir mevzu girince okumayi Yarida biraktim. Sonra da sanki hepsini okumusum gibi cevap yazdim anlasilan. Yani usenmemis Karaoglan.:smiley:

3 Beğeni

Reçete varsayilan olarak atamış abi, düzelttim.
Anlatmaz mi hiç? (Anlatanlar eksik olmasınlar) :upside_down_face: Bir daha uyarsam @Durul a kazanın yanına yatak koyacağım.

4 Beğeni

Yapılan decoctiondan anladığım kadarıyla bütün maltlar 63C 45dk bekledikten sonra 1/3 tencereye alındı. Ne kadar süre tencerede decoction yapıldığı yazmıyor ama 15dk kabul edersek kaynama sıcaklığına erişmesi ile birlikte toplamda 20dk kabul edelim. Bu esnada diğer 2/3 maltlar 63Cde beklemeye devam etti. Toplamda 65 dakika 63Cde bekledi. Sonra tenceredeki decoction olan maltlar ana tahıl sepetine eklendi sıcaklık arttı. Teorik olarak 67Cye ulaşması bekleniyor ama ulaşmıyor. Makine yardımıyla 67C ulaşıldı. Yine 45dk beklendi. Decoction işlemi tekrar uygulandı. 2/3 tahıllar 65dk bekledi vs.
Bu mayşeleme ve decoction programı bana çok uzun, zahmetli ve biraz da anlamsız geliyor. 63C 65dk bekleyen mayşede beta amilaz ne var ne yok parçalayacaktır zaten. Bir de buna 53Cden 63Cye çıkılan süre ve 63Cden 67Cye çıkılan süreyi ekleyince yaklaşık 90dk gibi bir süre beta amilaz enzimine maruz kalacak mayşe. Geriye ne kalacak ki 67C de yine yaklaşık 80-90 dakika mayşeleyelim?
Ben olsam
63Cde 25dk mayşeledikten sonra 1/3 malt çekip tencerede decoctiona alırım 15dk. Kaynama sıcaklığına erişilen süre ile birlikte 20dk eder. Bu esnanada tencerede decoction bitmesi ve geride kalan 2/3 malt 45dk mayşeleme süresi aynı anda biter. Tencere ile makineyi birleştiririm. Sıcaklığı hem tencereden gelen sıcak malt hem de az miktar makine yardımı ile 67Cye getiririm. Yine 67Cde 25dk mayşeleme sonrası ikinci decoctiona başlarım. Böylece hem decoctionları yapmış olur hem de süreden çok çok kısmış olurdum.

9 Beğeni

İlk elin günahı olmaz. Hiç decoction yapmayan biri olarak konunun duayenlerinden @Durul yol gösterdi sagolsun. İlk elin günahı olmaz dedik ne dediyse aynısını yaptık. Gununsonunda yapıp içiyor adam bu birayı.

Ha bir daha yaparsam aynen böyle yaparım sanıyorum.

2 Beğeni

Elbette yapılan işlemi günah/hatalı olarak nitelendirmedim sadece çok zahmetli. Benim uyguladığım yöntem yukarda anlattığım gibi.

2 Beğeni

Adamın göbek adı kazanbaşındayataruyumazoğlu ymus. Bilemedik napalim kismet hep bu işler.

4 Beğeni

ama sen yap kardeşim

2 Beğeni

normalde 63-69 dk mayşelemelerini de 60 dk yapıyoruz.burada da 60 dk civarında olmuş zaten beta amilaz açısından bakarsak.45 dk yerine 30 dk bekleyip de yapabiliriz bunu.ama bu ısı artışı hep diyorum mevzu enerjiden kazanmak yüksek tonlu bira yapımlarında,bizim yaklaşımımız bu değil

2 Beğeni