3. İstanbul Ev Birası Tadım Günü

Tadım 14 Aralık Cumartesi gün olacak.

Toplanma saat 13.00, Tadımımız 13:30’da başlayacaktır. Bu saatlere uymanızı önemle rica ediyoruz.

Tadım Tubikok’un Maslak’ta bulunan kulüp evinde yapılacak.

Tadımın başında “Tadımı nasıl yapmalıyız?” konulu kısa bir bilgilendirmemiz olacak.

Tadıma bira getireceklerin, herkesin birasını tadabilmesi için her çeşitten en az 4 şişe getirmesini bekliyoruz.

Değiş-tokuş, takas için istediğiniz kadar bira getirebilirsiniz.

Biralarınız için size dolap imkanı verilecektir ama vakit kaybetmemek adına daha önceden soğutup, biralarınızı öyle getirmeniz daha iyi olacaktır.

Bira getiren için 40 TL, Birasız katılım için 70 TL alacağız. Listeye adınızı yazmanız önemli, kapasitemizi aşarsak maalesef sadece ismi listede olanlar ile tadım yapabileceğiz.

Ben de börek yaptım, çörek yaptım, getirdim diyenlere asla hayır demeyeceğiz:)

Tubikok kulüp evi;
Maslak Mahallesi, Ahi Evran Cd. D:No: 3, 34450 Sarıyer/İstanbul

Katılımcıların aşağıdaki e-tablo’yu doldurmaları tadım sıralama planlaması için önemle rica olunur.

9 Beğeni

Kötü bir tarih değil mi, AÖF sınavı var o gün :frowning:

Mekanın tek uygun tarihi bu tarih malesef

Tablo sadece görüntülenebilir şekilde sanırım, yazmaya izin vermiyor. Kontrol edermisin @wildtrak

Ayarlari tekrar yaptim tekrar deneyebilirmisin

Arkadaşlar merhaba, daha önceden hiç tadım gününe katılmadığım için soruyorum. Biralı veya birasız katılım olduğu takdirde sistem nasıl işliyor :slight_smile: Yani herkes kendi içinde takas yapıp öyle mi biralarını içiyor. Forum haricinde katılmak isteyen bir kaç arkadaşım da var. Böyle bir durumda biralı veya birasız katılımda kim ne kadar bira içecek :smiley:

Tekrar kusura bakmayın sistemi çözmeye çalışıyorum :slight_smile:

Öncelikle içim değil tadım şeklinde ilerliyor. Giriş esnasında tadım bardakları forum yönetimi tarafından veriliyor. Bira stillerine göre bir sıra belirleniyor. Sırası gelen katılımcı sunum yaparken, getirmiş olduğu biralar herkese yetecek şekilde elden ele pay ediliyor. Ardından varsa sorularınız ve görüşleriniz alınarak bir sonraki katılımcıya geçiliyor.

4 Beğeni

Öyle mutlu oldum ki bu yazıdan bu haftamın morali oldu. Çok teşekkür ederim sevgili @Rid.
Değerli arkadaşlar,
Foruma yeni katılan , tadıma daha önce katılmayan arkadaşlarımız için kısaca bir özet yapayım.
Öncelikle ilk ve en önemli kuralımız " Biz oraya içmeye değil, tadım yapmaya gidiyoruz"
Biralı ve birasız katılım diye iki ayrı grubumuz var. Biralı gelenler yapmış oldukları biraları tattırmak isteyenler. Ayrıca eşleri ile gelenler de eşleri de biralı katılmış gibi olacak. Çünkü eşlerimizin desteği olmadan (ve izni :wink:) olmadan bu işi asla yapamazdık.
Bira getir(e)meyenler gelip biraları tadıyor. Özellikle hiç bira yapmamış arkadaşlar bu tadımlardan sonra bu işe giriyor. Beraber malzeme düzdüğümüz, ilk birasın beraber yaptığımız çok kişi var.
Tadıma gelmek için biranızın olmasına gerek yok, tadıma katılarak ev biracılığı dünyasına ilk adımınızı atın. Amacımız zaten tam olarak da bu…Yeter ki gelmeden adınızı listeye yazın, ya da bize DM’den ulaşın.
Her gelene tadım boyunca biraları tadacakları bardaklar dağıtılıyor, masaya ağzımızın tadını düzeltmek için atıştırmalıklar konuyor, bardaklarımızı yıkamak, içmek için sular masalara yerleştiriliyor.
Biraların tarzına göre açık renkten koyuya, düşük alkolden yükseğe göre sıralama yapılıyor.
Önce tadımı nasıl yapmalıyız diye kısa bir bilgilendirme yapıyoruz. Bira tadarken nelere dikkat etmemiz gerekir, olması ve olmaması gereken tadlar vb gibi konularda konuşuyoruz.
Sırası gelen sahneye çıkıyor, kendinden, biracılık hayatından ve birasından bahsediyor. içinde neler var, fermantasyon koşulları, yaptığı biranın tarihçesi, belki bilindik ticari karşılıklarından bahsediyor.
Hemen herkesin bir "nick name"i var. Onun hikayesini anlatıyor,ki en sevdiğim bölümlerden biri.
Yine büyük çoğunluk birasına el emeği göz nuru etiketler yapıyor, ortalık bayram yeri gibi oluyor. Düzenli olarak takip ettiğimiz, bu sefer ne yapacak dediğimiz arkadaşlarımız var. Mesela @biravatar 'ın etiketlerini
dünyaca ünlü bir moda desinatörü yapıyor :slight_smile: Okuldan arta kalan zamanlarda yaptığı etiketleri merakla bekliyoruz…:):smiling_face_with_three_hearts:
Birayı içenler yorum yapıyor. burada şu çok önemli, biz biramızı beğendirmek için değil tattırıp yorum almak için gidiyoruz. Burada herkes özgürce fikirlerini beyan ediyor, biz de bunlardan ders alarak daha iyisine ulaşmaya çalışıyoruz. Beğenmediğimiz biraları söylüyor, sebeblerini anlatıyoruz. Kimse bundan gocunmuyor, aksine kendini geliştirme fırsatı için mutlu oluyor.
Biralar hakkında sorular, fikir alışverişleri oluyor.
Tadım bitikten sonra da kalmak isteyenlerle bir “afterparty” oluyor.
İşte orada zuladan ne biralar çıkıyor, sürpriz doğumgünü partileri düzenleniyor, enstrüman çalan varsa, yanındaysa hep beraber çalınıp söyleniyor, yakında bulunan ciğercinin tezgahında ne kadar ciğer varsa sipariş ediliyor.
Biz bu forumu bir kaç arkadaş kurduk, uzun süre cebimizden msarafları karşıladık. Özgürlüğümüzü koruyabilmek için de kimseden, hiçbir kuruluştan yardım, destek, reklam almadık. Bu şekilde özgür gücümüzü koruyoruz. Toplanan paralarla forumun masraflarını, tadımdaki sarf malzemelerini, yemekleri, atıştırmalıkları, kullandığımız mekanın masraflarını ve bunun gibi şeyleri çıkarıyoruz…
Günün sonunda da yeni insanlarla tanışmış, kalieti zaman geçirmiş, gerçekten çok mutlu ,(tadım sonrası , afterparty yüzünden!!!) hafif çakırkeyif ayrılıyoruz.
Fırsatı olan herkesi davet ediyoruz. Ne kadar çok insanla tanışırsak o kadar mutlu oluyoruz ve ailemiz o kadar genişliyor.
Tadımda görüşmek üzere…

Şurada tadımla ilgili görüntüler var

10 Beğeni

:grinning: ilk tam tahıl denememizle geleceğiz, etiket daha tasarım aşamasında, biz de merakla bekliyoruz :beers:

8 Beğeni

ben de ilk tt biramız ile katılacağım, etiket konusunda sizin kadar şanslı değiliz tabi :slight_smile:

6 Beğeni

Aksilik olmazsa oradayım, olursa biraları yollarım. :beers:

4 Beğeni

Benim o gün sınavım var öğleden önce olur, öğleden sonraya sınav verilmez ise katılmayı düşünüyorum.
Ama muhtemelen benim sınav saatleri netleşene kadar da kontenjan dolar.

Aynı sıkıntı bende de var maalesef

Kontenjan işini düşünmeyin öncelik forum üyelerine nezaman isterseniz gelebilirsiniz

3 Beğeni

Birasız katılım sayımız dolmuştur. Biralı katılım yapacak arkadaşlar adınızı listeye yazmayı unutmayın :grin:

1 Beğeni

Üşenmeyip de 23 kasım tarihine kadar şişeleme yaparsam 3-4 şişe Bostanlı Adi Birası (Bostanlı Common) yollarım.
BJCP henüz "Bostanlı"yı stilden kabul etmiyor ama olsundu :stuck_out_tongue:

Düzenleme:

Şişeledim bugün :slight_smile:

3 Beğeni

Gönderecekmisin abi ?

Listeye adını yazacağım ona göre

1 Beğeni

4 şişe yeter mi?
Bir de alıcı adresi lazım. Yurtiçi ile yollarım gazlanınca.

1 Beğeni

unutmadık değil mi yarınki buluşmayı :grinning:

2 Beğeni

Öğleden sonraya da sınav yazmışlar katılamayacağım, inş. başka sefere.

1 Beğeni