24A Kronenbourg 1664 Blanc Clone

1. derece buğday üstadı -buğdaycılar arasında Liege Şövalyesi olarak da geçer- @BlackRoad’dan aldığım feyz ve “hanımcılığın” getirdiği zaruriyetler nedeniyle bir aksilik olmadığı takdirde hafta sonu yapacağım Blanc klonu. Beğenilmiş bir tarif olması hasebiyle brewfather’da yer alan orijinal tarifi olabildiğince değiştirmemeye çalıştım. Yine de orijinal tarifte yer alan crystal şerbetçiotu yerine mittelfrüh kullanıp, portakal kabuğu ve kayısı püresi miktarlarını hatırı sayılır oranda arttıracağımı belirtmek isterim.

Anahtar sözcükler: wit, kişniş, portakal, cascade, mosaic

16 Beğeni

…benim de sıraya aldığım reçetelerden biriydi. kayısı püresi olarak hangisini kullanacaksınız acaba?

3 Beğeni

Linora marka bir kayısı konservesi buldum, net kayısı ağırlığı 2.2 kg olarak görünüyor. Onu purè haline getirip jullanacagim.

3 Beğeni

Bu reçetenin benzerini kit olarak kurmak istesem öneri kitiniz var mı?
Kişniş,portakalı ve kayısıyı ne zaman ekleyebilirim.

Ben kişniş ve portakalı kaynamanin son 15 dakikası, kayisiyi ise püre haline getirip fermentasyonun ilk haftası bittikten sonra eklemiştim. Ha, 1.1kg kayısınin herhangi bir aroma etkisi oldu mu diye soracak olursanız üzülerek hiç olmadı derim.

4 Beğeni

Anladım peki kit kuracağım için kaynatma aşamam yok ne zaman ekleyebilirim

Açıkçası kıt üzerinden nasıl uygulanabilecegini düşünmedim ancak belki kite kullanılacak suyun bir kısmını 15 dakika kadar portakal kabuğu ve kişniş ile kaynatip suzdukten kite ekleyebilirsiniz. Hem bu şekilde kitin daha rahat çözünmesi de sağlanmış olur diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Konuyu tekrar dile getirdim ama Blanc artık rüyalarıma girmeye başladı kit birayla başladığım bu serüvende edindiğim bilgiler ışığında tam tahıl olmadan bu klonu yapamayacağımı anladım.
Evde tam tahıl için yeterli ekipman olmadığı için kırılmış malt alıp 5L lik evdeki tencerede yapmaya karar verdim fotoğraftaki kalsiyum klorid veya laktik asidi kullandınız mı?
Son olarak hem ilk defa yapacak olmam hem de bu klon hakkında yeterince bilgi bulamadım bir tavsiyeniz var mı ?

1 Beğeni

Reçetede yer alan kalsiyum klorid, kalsiyum sulfat ve laktik asiti paylaştığım ölçüde kullandım. Tavsiyeye gelecek olursam, ust kısımda kalan bir post’ta kayısı aromasınin hiç hissedilmedigini belirtmiştim, bu nedenle kayısı aroması konusunda beklentiye girmeyin derim. Zira benim yaptığım bira oldukça düz bir wit oldu.

2 Beğeni

Evet orayı okuyarak kayısı miktarını arttırmayı düşünüyorum.
alsiyum klorid, kalsiyum sulfat ve laktik asiti hiç kullanmasam ne gibi değişim olur sizce ?