21B Pierre_riviere's Juicy Neipa

Clawhammer’ın Juicy NeIPA tarifi. Sadece dry hop’ta lemondrop yerine el dorado ekleyecek şekilde değişiklik yaptım. Benim için oldukça iddialı bir reçete olsa da (IPA’ları oldukça acı bulan biri olarak) bir kez olsun denemek adına giriştiğim bir tarif oldu. Genel olarak %70 malt verimliliği aldığım için brewfather’a veriyi bu şekilde girdim ve 1060 og hedefi aldım. Ancak malt değirmenini 1.35 mm aralığına ayarlamam sonucu olacak, 1070 og’ye ulaştım. 21 litre hedefini de biraz aştık ve kovaya 21.5 litre mayşe girdi. Bundan sonrası m44 ve ftss’e kalmış.

10 Beğeni

21 litrede 280 gr ot :clap::clap:
Program acılığı 27ibu hesaplamış acılığı hiç hissetmezsin o kadar otun arasında.

2 Beğeni

Gavurlar otu tarladan topladığı için sıvıyorlar. Bu kadar ot kullanılan bir biranın da kötü olma şansı elbette yok denecek kadar az. Mozaik ben olsam bu reçeteye koymazdim. El dorado , citra uyumu fena değil. Lakin 50 Gr dryhoptaki citra düşündürücü tüm otlari siler gibi geliyor bana. Ayrıca ibusuz bir bira olmuş, 10 dk yada 20 dk bir 20gr 10+ asitli uyumlu bir ot kaynatsaniz çok daha güzel olurdu…27 ibu IPA mi olur diyesim geldi.

2 Beğeni

Abi önceki mesajda da belirttiğim gibi herhangi bir ipa tecrübem yok. En azından “Bi kere yaptim bana göre değil bu” demiş olurum diye yaptım. Gene tecrübesizlik nedeniyle birebir reçeteyi uygulamak istedim o nedenle otlarda da değişiklik yapmadım. Hoş yapayım desem neyin yanına ne yakışır sorusuna verecek bir cevabım yok.

@BlackRoad @Msk Bu arada 27 ibu tahminimce gerçekçi değil zira 82.2 derecede 20 dakika hop stand daha yüksek acilik veriyor diye okumuştum. Clawhammer tarifine de ibu 55 görünuyordu diye kalmış aklımda. Haliyle ortaya çıkabilecek acilik beni hala korkutuyor.

Ficiya giriş ve ilk tadim sonrası “ben Akgün abiden aldığım tüyolarla buğdaya devam edeyim” derim gibi geliyor ama hayırlısı.

5 Beğeni

Forumda tam bunun için var. Neyse yapılanın kötüsü olmaz. İcilemeyen tüm ipalara talibim. Reçetede ibu değeri yanlış hesaplanmış olabilir evet ama doğrusu da 50 etmez keşke edeydi.

3 Beğeni

Nümerik olarak IBU’nun bi anlamı yok zaten. Pilsen birada 30-35 IBU gayet hissedilirken stout birada 50-60 IBU banamısın demez.
Senin reçetede 27 IBU’ya ek olarak “hop burn” de gelecek ve aromayı dengeleyecek tahminimce.

2 Beğeni

50 IBU ney abi insan içecek bunu.

50+ güzel oluyor. Akşam içip sabah damakta kalması harika , tavsiye ederim. Düz 50-60 bira zevk vermez, bol otlu olunca iş değişiyor.

İçemeyecek gibi hissedersen ben gelip alabilirim hepsini.
Rezervasyon yapmak istiyorum dememe gerek yok diye düşünüyoum.

3 Beğeni

Sıraya lütfen arkadaşlar.

2 Beğeni

Ortaya içilebilecek bir şey çıkar da ben içemezsem seve seve gönderirim abi. Bilgehan abi senden önce talepte bulundu ama bir şekilde ulestiririm artık :grin:

3 Beğeni

Sen gelmeyecek misin Zonguldak’a bu sene?

1 Beğeni

Abi çok kolay değil o ya.:frowning: Corona sıkıntısı malum, üstüne herkes İstanbul’dan kaçtığı için işlerde de saçmasapan bir yoğunluk var. Belki Ankara buluşmasına gelebilirim izin falan uydurabilirsem tabii o da ne zaman olacak belli değil gibi henüz.

1 Beğeni

Ben daha yakınım gelip yardım da ederim eğer çıkan ürünü beğenmezsen yanımda alıp seni bu dertten kurtarırım😂

3 Beğeni

Alıyorum listeye​:grin: hayır talep o kadar çok ki kimseyi kırmayayım diye beğensem de beğenmedim diyeceğim bu gidişle :smile:

4 Beğeni

Hayrat çeşmesi, tasını alan koşuyo :rofl:

3 Beğeni

Clawhammer 3. Günde fermantasyon en yüksek seviyedeyken - ya da ona yakinken- ilk dry hop’u oneriyordu. (o sakallı herifin yalancısıyim) cumartesi itibariyle ilk dry hop’u yapmaya niyetliyken fermantasyonun istenilen noktada olduğunu söyleyebilirim.

@BlackRoad @bobo @Apo_Cinar istediğiniz farklı Bi sot var mıdır? Ben beğenmezsem en azından ise yarayacak bisey ortaya çıkaralım :smile:

4 Beğeni

Hocam sen istediğin gibi devam et… İlla ki güzel bir şey olacak.

3 Beğeni

Citra var diye hatırlıyorum, o varsa sorun yok. Yanındaki otları bazen yok sayıyor ama yine de güzelleştirmeyi ihmal etmiyor birayı. Citra kullanırken yanındaki otlarla iyi oranlamak lazım. Çılgın bir ot kendisi hep ben , hep ben tarzında takılır. Ayrıca nefis bir ottur. Kaynattiginiz reçetenin kötü olma şansı yok, o konuda rahat olun, tarzı stili size uymaz orasını bilemem, bu ihtimal için yüksek sesle " İcilemeyen tüm IPA lara talip olduğumu söylemişmiydim ?

2 Beğeni

Abi reçetede en emin olamadığım ot citra zira sanırım bira.house’dan almıştım ve hasat tarihi olarak 2016 görünüyor ki kullanım süresinin 3 yıl olduğunu düşünecek olursak ciddi manada aroma kaybı yaşanmış olabilir diye düşünüyorum. O nedenle ikinci eklemede lemondrop yerine el dorado’dan ekliyim diye düşündüm biraz da. Belki biraz daha belli eder kendini diye. Abi bu arada bana hitap etmezse paylaşmak sıkıntı değil de Allahın Sivasindan 20 litre birayı ulestirip göndermek sıkıntı :smile:

5 Beğeni