2. BJCP Ev Bi̇rası Yarışması (5 Hazi̇ran 2021)

İzmir Ev Biracıları Kulübü koordinesinde; ilk olarak 22 Mayıs 2021’de yapılacağı duyurulan ancak pandemi kısıtlamaları nedeniyle 2 kez ertelenmek zorunda kalınan; BJCP onaylı Türkiye’nin 2. Ev Birası Yarışması’nın normalleşme kararları kapsamında 05 Haziran 2021 tarihinde düzenleneceği duyuruldu. Yarışmaya 53 ev biracısı, 112 adet bira ile kayıt olmuş. 31 Mayıs itibariyle de 94 adet bira yarışma organizatörlerine teslim edilmiş. Ülkemizde ev biracılığının gelişimi için önemli adımlardan biri olarak gördüğüm bu yarışmaya kimler hangi tür biraları ile katılıyor? Hadi döksün herkes eteğindeki taşları :slight_smile:

Benim yarışmacılarım;

1. Dunkles Bock (BJCP: 6C)
  2. Keptinis (BJCP 34C)
  3. New England IPA (BJCP 21B) (ertelemeler nedeniyle muhtemelen okside olmuştur)
  4. White Stout (BJCP 34C) (*)

(*) Yarışmada her türden sadece 1 bira olmak üzere toplamda maksimum 5 adet bira ile katılım sağlayabiliyorsunuz. Neticede benim amacım yarışmada birşeyler kazanmak değil; biralarımın deneyimli BJCP hakemleri tarafından deneyimlenip yorumlanması. Ayrıca ne kadar çok katılım olursa o kadar iyi. Bu nedenle emekle hazırladığım diğer experimental biramın heba olmasını istemedim ve bir arkadaşımın adına kaydettirdim. Gizlim saklım yok. Kazanırsa arkadaşım kazanmış olacak ki ben de biram hakkında alacağım değerli jüri yorumları ile bir fikir edinmiş olacağım.

21 Beğeni

Evet dediğin gibi yarışmada benim için de önemli olan gönderdiğim biralara yorum alabilmek.

Benim biralar

1. Belgian Dark Strong Ale (26D)
  2. New England IPA (21B7) - Kesin okside olmuştur bu zamana kadar :sweat_smile:
  3. Czech Premium Pale Lager (03B)
  4. Vienna Lager (07A)
  5. American Pale Ale (18B)
16 Beğeni

Ben öncelikle ev biracılığının gelişmesini desteklemek adına daha sonra da yaptığım biraları hakem yorumuyla değerlendirmek adına beş çeşit bira gönderdim;

11C ESB
21B Speciality İpa-Sour İpa-
07A Vienna Lager
05B Kölsch
20C Pastry İmperial stout

Çok bir iddiam yok çekişme, yarışma anlamında. Kölsch ve Vienna lager güzel biralar içlerinden.

21 Beğeni

Grepa (greyfurt kabuğu ile kaynattığım APA) ile Sweet Stout gönderecektim ama sonradan Grepa’dan istediğim sonucu alamayınca sadece Sweet Stout gönderdim. Sonradan pişman oldum tabi. Keşke gönderip yorumları alsaydım dedim ama seneye artık :slight_smile:

1. Sweet Stout - Jet Black Heart klonu (16A)
16 Beğeni

@taxym ve @Msk ile aynı düşüncede olduğumdan bende aşağıdaki üç çeşit ile katıldım.

25A Belgian Blond Ale,
6A Mârzen,
21A American IPA

13 Beğeni

Trappist single, imp stout ve session IPA gönderecektim ancak trappist singleda maya kaynaklı bir problem yaşadım. Stout da baktık ki dolapta 4 tane kalmış, eşim yapıldığı 1 yıldan beri hala içemediği için, kıyamadı üç şişe göndermeye☺️ Tek bir kategoriden giriyorum yarışmaya

21B - speciality IPA - session IPA

Yarışma anlamında hiç bir iddiam yok, sadece başkalarından dönüt olması için gönderdim.

11 Beğeni

Ben deneme amaçlı yaptığım SMaSh bitmek üzere olduğundan bilinçli olarak yaptığım ilk tam tahıl olan buğdayı gönderdim. Tek amacım olmuş mu onu görebilmek :relaxed:
10A- Weissbier

13 Beğeni

Tüm forumdaşlarıma başarılar… Çok güzel sonuçlar alınacağına eminim…

8 Beğeni

Ben hazır kitleri yolladım bakalım, bakalım bjcp ye uymuşlar mı anlarız :crazy_face:

7 Beğeni

Kitlerinin biri Yaz Aşkı’ymış :slight_smile:

3 Beğeni

Biri mi? Hepsi hepsi. :slight_smile:

1 Beğeni

Sırf yarışmaya destek için Kölsch yollamak istemiştim ama bjcp tanımına göre çok fazla hoppy olunca yollamaktan vazgeçtim.
Zaten @Msk varken hiçbir şansımız yokmuş. :grinning:

3 Beğeni

Grepa için tarifiniz ve yorumunuz var mi apa için merak uyandırdı bende de :slight_smile:

1 Beğeni

Gerçekten bu gibi etkinliklerde jüriden yorumlar alabilmek bence de çok değerli.
Ben de çok iddialı olmadan hatta elde kalan son biraları göndererek 4 kategoride katılım sağladım :smiley:

05B: Kolsch
18B: American Pale Ale
21A: American IPA
21B3: Brown IPA

herkese bol şans :beers:

12 Beğeni

Eisbock
Winter ale
Bierre de Garde
Roggenbock
English Porter
Ben de destek için ve de feedback için gönderdim, bir festival edasında olmasını tercih ederdim elbet ama ne yapalım, şartlar…

13 Beğeni

@taxym Onur Hocam, tebrik ederim. Başka kim var bilemiyorum ama öğrenmek isterim kendi adıma.

2 Beğeni

Deneysel kategori 1.si White Stout

10 Beğeni

Valla çok derece var forumda.:wink:
@Durul @menegin @Msk @Gulendam @Baltazar @bobo @Tokio @Sehirkackini @rocky @koska aklıma gelenler…12 birinciliğin 8 i forum üyesi

19 Beğeni

Sevgili Boğaç abi @BoBo belgian ale kategorisinde birinci yanlış hatırlamıyorsam ve @Sehirkackini da Türkiye’nin en iyi ikinci ev biracısı seçilmiş, hepinizi teprik ediyorum, bizi gururlandırdınız :clap::clap::clap:

10 Beğeni

Çok teşekkür ederim ama birinci değilim ne yazık ki. Üçüncü olmuşum.

Derece alan almayan herkes bu ülkedeki bira kültürünün gelişimine katkı sağladı. Tüm katılımcıları tebrik etmek lazım.

17 Beğeni