17C Noa's Wee Heavy

Bu reçeteyi yaklaşık 1,5 ay önce kaynattım. Forumda daha önce paylaşılmayan bir stil olduğu için sizlerle de paylaşmak istedim. Şişeleme sırasında tabii ki tattım. Koşullanma sürecinin ardından çok severek tüketeceğimi düşünüyorum. Daha önce yaptığım Barley wine ile çok benzeşse de daha kolay içim ve karamel notalarıyla tatlı çörek yiyormuş hissi uyandırdı. Stuck fermentasyonu maya ekleyerek aşmaya çalışsam da fg beklediğimin üzerinde 1030 da kaldı. Ama ben seviyorum büyük biralarda tatlı bitişi, benim için sorun değil. Ama yapmayı düşünen olursa Notthingham Ale mayasını 18 C in altına pek indirmeyin derim.
Adını da NOA^S DON’T WORRY WEE HEAVY koydum

Brew Method: All Grain
Style Name: Wee Heavy
Boil Time: 100 min
Batch Size: 20 liters (fermentor volume)
Boil Size: 28 liters
Boil Gravity: 1.073
Efficiency: 72% (brew house)
STATS:
Original Gravity: 1.096
Final Gravity: 1.026 ( 1.030)
ABV (standard): 9.17% ( %8.65)
IBU (tinseth): 26.43
SRM (morey): 20.96
Mash pH: 0
FERMENTABLES:
6.5 kg - Maris Otter Pale (76.9%)
1 kg - Munich Type II (Dark) (11.8%)
0.4 kg - CaraRed (4.7%)
0.35 kg - CaraMunich II (4.1%)
0.1 kg - Roasted Barley (1.2%)
0.1 kg - Special W (1.2%)
HOPS:
40 g - Fuggles, Type: Pellet, AA: 4.5, Use: Boil for 60 min, IBU: 18.56
15 g - Fuggles, Type: Pellet, AA: 4.5, Use: Boil for 30 min, IBU: 5.35
15 g - Fuggles, Type: Pellet, AA: 4.5, Use: Boil for 10 min, IBU: 2.52
MASH GUIDELINES:

1. Temperature, Temp: 69 C, Time: 60 min
  2. Temperature, Temp: 75 C, Time: 10 min
    YEAST:
    Lallemand - LALBREW® NOTTINGHAM HIGH PERFORMANCE ALE YEAST
16 Beğeni

Olsada içsek :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

100 dakika kaynatmanın özel bi nedeni var mı?

2 Beğeni

Daha uzun kaynatma ile malt aromalarını ( özellikle bisküvi) ve karamel notalarini biraz güçlendirebilirim gelistirebilirim diye tercih ettim. Geleneksel olarak maysenin 1/5 ini surup kıvamına gelecek şekilde kaynatip tekrar ekliyorlarmis . Ama bu yol bana biraz riskli ve zor göründü. Kesin cok pekmez gibi olur diye düşündüm.

2 Beğeni

Ellerine sağlık. Ben de merakla bekliyorum sonucu. Benim neçetenin renk değerini koyu bulduğunu söylemiştin ama senin reçetenin renk değeri daha koyu değil mi :slight_smile: Tahmin ettiğim gibi ben ebc kullandığım için sen onu srm olarak algıladın sanırım ilk bakışta. Ben daha kaynatamadım. Bu arada hala yorum bekliyorum :slight_smile:

Irish Red Ale kurulumunda Nottingham ile ben de stuck yaşadım. 1017 de tıkılıp kaldı. Kapağı açıp mayayı hafifçe havalandırıp geri kapattım. Bu işlem sonrası fermantasyon devam ederek beklenen fg ye indi. Ben 18 derecenin altına inmedim ama mayşeleme aşamasında kullandığım Sodyum Metabisülfit’ten şüpheleniyorum. Oksijen bakımından fakir kalmış olabilir diye.

2 Beğeni

Evet aynen srm ebc karıştirdigim için öyle yazmıştım. Biraz daha kizila kaçsın tercih ederdim tabi. Bence senin renk daha iyi… yorumu senden de alabiliriz @Sessar :face_with_hand_over_mouth: kendine siselemeden size verdim valla…
Fermentasyon sıcaklığının düşük olması gerekiyor bu stilde ester yüksek olmasin diye… bence mayanin sucu yok stuckda. . Nedenini çözemedim henuz

3 Beğeni

Verdiğin şişeyi unutayım diye kaldırdım gözümün önünden :slight_smile: NEIPA ve Heavy arasında gidip geliyorum sıradaki tarifte. Otlar stoğa girmezse Heavy’ i öne alabilirim.

2 Beğeni

Heavy yap yılbaşına hazir olsun. Neipa yapip beklemeden iceceksin nasilsa…kendi konumu kirletmiş olacağım ama neipada hangi otları düşünüyorsun?

3 Beğeni

100 er gram Citra, Mosaic ve Sabro düşünüyordum. Üzerine bir miktar Cashmere ve Waimea da eklenecek sanırım @Msk sayesinde.

3 Beğeni

Citra, mosaic, cashmere kullanılan ticari pale ale ve ipalar varmış. Waimeya da columbus benzeri diyorlar yakışacak gibi hepsi. Tecrübeyi mutlaka aktarın ama. Gerçi şimdi basınç altında fermente edip basınç altında fıçılarsınız bir işimize yaramaz :joy:

2 Beğeni

Ama neipayi basınç altında yapmayacak da neyi yapacak…

1 Beğeni

E fıçısıź olmaz diyorladı kimse basınç altında olmaz dememişti. Kandırıldık mı yine?

1 Beğeni

Kandırılmak demeyelim de adım adım diyelim😁

3 Beğeni

Sen çok fenasın var ya :grin:

1 Beğeni

Evet fıçı ve kapalı transfer gerekiyor. Yalnız basınç altında olmalı mı olmamalı mı tam emin olamadım ben de. Çünkü basınçlı fermantasyon konusunda yabancı kaynakları araştırırken deneme yapan birisinin yazısını okumuştum. Aynı neipa’yı aynı anda hem basınçlı hem basınçsız olarak fermente etmiş. Basınçsız olarak fermente ettiğinin daha aromatik olduğunu yazmış. Sebebini de fazla basıncın ottaki esansiyel yağların yayılımını da baskı altına aldığına yoruyordu. Özellikle dryhop sonrası fazla basınç kullanılmamasını önermiş. Ot aromasının fermenter dışına kaçmaması amacıyla basınç yardımı ile fermentere hapsetmek temel mantık. Ancak ters tepip aromayı da ot posasında hapsediyor olabilir mi? Düşünceler düşünceler… Basınçlı yapılacaksa özellikle dryhop sonrası basınç abartılmamalı sanırım.

Bu arada konu neipa’ya döndü. Herkesten özür dilerim.

2 Beğeni

Çakma decoction yapmışlar, bu iskoçlar az değil valla :slight_smile:

8 Beğeni