15A. - Ali Ç.'s Irish Red Ale / Jet Red Heart

Daha önceki Jet Black Heart klonunu kaynatma esnasında carafaları cold stepping ile eklemiştim. Carafa dışındaki mevcut maltların kaynama esnasında borudan geçen renklerine bayılmıştım. Bundan güzel bir bira olabilir diyerek irish red ale reçetesini bir kenara not ettim. Tabi reçeteden sadece carafaları çıkarınca bile SRM değerleri epey yüksek çıkıyor. Uygun SRM, OG, ABV değerlerini dengeleyince de yukarıdaki gibi bir reçete ortaya çıktı.

• Brown malt yerine carared kullanmak daha makul gibi geldi. Yamulmuyorumdur sanırım :slight_smile:

#red ale #irish red ale #challenger #willamette #goldings

3 Beğeni

Karamel maltların toplamı %17,8 etmiş. Sanki irish red ale daha sek bitişli bira olması gerekiyor, o yüzden genelde roasted barley kullanılıyor. Bira güzel olduktan sonra isminin ne önemi var ha irish ha english derseniz bu haliyle bile güzel bira olacaktır.

2 Beğeni

Ali, ben olsam Irish için 65° mayşelerdim. Karamel Maltta %8-9 aralığında kalır special w maksimum 100 gr kullanırdım. Ama olmaz diye bir şey yok :beers:

1 Beğeni

Birayı daha tatlı bitişli sevdiğim için karamel maltları çok fazla kırpmak istemedim, hoş kırpılmış hali bile bu aslında :slight_smile: İsim ya da tür konusuna takılmadan çıktım biraz yola, Kilkenny ile Jet Black Heart’ı kombine etmek istedim. Bakalım sonuçta ne çıkacak :slight_smile:

Abi o kısmı olduğu gibi bıraktmıştım, 65 olarak düzenlerim hemen. Karamel maltlar konusunda da ben böyle bi deneyeyim bakalım dicem yine :slight_smile: hatta senin koliye bunu da ekleyecem zaten, biriktikçe birikiyor :slight_smile:

2 Beğeni

Evet evet ekle kesinlikle yok demem. Sen ekle ama nasıl alacağım tam bir muamma oldu :pensive: haberleşelim, sana bir tane reçete yolluyorum onada bakarsın.

Benim aklıma bir yol geldi de çıkınca konusuruz. Gönderdiğin reçeteye de bi bakayım.

1 Beğeni