10B Pierre_riviere's DunkelWeizen

Characteristic Ingredients: By German brewing tradition,
at least 50% of the grist must be malted wheat, although some
versions use up to 70%; the remainder is usually Munich,
Vienna, or dark or caramel wheat malts, or Pilsner malt with
color malt. A decoction mash is traditional, but infrequently
used today. Weizen ale yeasts produce the typical spicy and
fruity character, although extreme fermentation temperatures
can affect the balance and produce off-flavors.

İlk kez tam anlamıyla “kendi başıma” hazırladığım bir reçete olacak. Stilin genel özelliklerinden olabildiğince sapmamaya çalışsam da erdinger dunkel’da aldığım kuru erik aromasının tabir-i caizse saplantı haline gelmesi nedeniyle -ve elbette Akgün abinin paylaştığı bilgi sayesinde- special w’yi olabildiğince yüksek düzeye kullanacağım. Hoş, buğday dışında kalan kısımda gelende viyana ve münih gibi fırınlanmış maltlar kullanılmakta. Bu nedenle special w de bunlara alternatif bir malt olarak kabul edilebilir sanki. Tabii geleneksel Alman biracılığının buğdayda olmazsa olmazlarından olan decoction beni aşar. Bu nedenle de melanoidin eklemesi yapmak istedim. Mayşeleme kademelerini Engin abinin önerdiği ve forumda Akgün abinin “Schneider Aventinus (Tap 6) Weizenbock” başlığında paylaştığı şekilde düzenledim. Maya olarak da yine Akgün abinin göndermiş olduğu 3068’i deneyeceğim ki ilk kez deneyeceğim bir maya olacak. Bakalım yoğun muz aromasını alamayacak kadar hissiz bir burnum var mıymış.

Stile göre ortaya çıkan tablo şu şekilde:
3

BJCP’nin 2020 güncellemesi ile fg ve srm değerlerinde ufak değişiklikler yapılmış. Bu nedenle ben de brewfather’a stili güncel haliyle ekledim.

7 Beğeni

Choclate maltı %1-1.5’a indirseniz mi acaba, süreye bağlı olarak değerlendirilmeli bence. Ayrıca special w weyerman 300 ebc - 150 srm civarı olmalı.

3 Beğeni

Dikkat etmemiştim 152 srm’ye denk geliyormuş. Aslında chocolate wheat’i rengi daha koyu hale getirmek için o oranda koymuştum. Special w için doğru srm değerini girince gerek kalmadı. Chocolate wheat’i çıkarıp koyu buğday- açık buğday gramajları ile biraz oynadım. Daha iyi oldu gibi. Teşekkür ediyorum.

Şöyle bir şey ortaya çıktı.

3 Beğeni

Güzel reçete bence. Tek zorluk tüm maltların sadece %33’ü kavuz içeren maltlardan oluşuyor. Onun da %15’i special W ne derece parçalanmaz bilmiyorum. Tıkanmaya ve devirdaime çözüm bulman gerekli gibi… Şimdiden kolay gelsin.

2 Beğeni

Pirinç kabuğu kullanırım mutlaka ama ne derece faydası olur bilemiyorum, deneyip görmek lazım ya. İlk başarısızlık olmayacak sıkıntı çıksa bile :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Sami 600 gr pilsner ekleyip açık-koyu buğday maltlarini 300’er gr düşürdüğümde toplam buğday oranini yüzde 50 seviyesine çekebiliyorum ama kurtarır mı durumu bilemiyorum. Söyle bir şey mi daha iyi olur bir önceki hali mi ne dersin?

1 Beğeni

Bence buğday yüzdelerinin yüksek olduğu ilk versiyonu. Dediğim gibi tıkanmanın çaresine bak bira süper olacak🍻

2 Beğeni