10A Umit-G's Weissbier

Bugün ilk defa jet 30 u kurdum, çalıştırdım. Su kaynattım, serpantini denedim. Dezenfekte edip kenara koydum. İstedim ki yarın maltları kırdıktan sonra deneme yanılma olmasın.

Elimdeki tüm kitler bitti nihayet. Yarın ilk tam tahıl biramı yapacağım. Üstteki gibi bir kontrol listesi/tarif yapayım dedim.
Kovaya 20 litre alma hedefim var. Biermacht programı ile buğdayın değerlerine uygun gözüküyordu. Programı da ilk defa deniyorum. Maalesef maya olarak elimde sadece K 97 var.

Kademeli mayşeleme de dahil, şot ve malt seçimi, su, şo, malt miktarları vb. her türlü öneriye açığım.

2 Beğeni

İlk tam tahıl için buğday çok riskli. Elinizde başka maltlar varsa alternatif oluşturalım. Buğday kırım aralığı, kademeli mayşeleme, tıkanmadan dolayı vorlouf ve sparge zorluğu…

2 Beğeni

Kaynamanın son 7-8 dakikasında da aroma için şot eklerseniz iyi olur bence.

1 Beğeni

Buğday harici, Pale, pilsner yanısıra, carafa, melanoidin, cara münih vb. 4-5 kalem yan maltlardan da var. Değirmen ve sentil de var elimde, farklı kırım aralığı ayarlayabilirim. Malzeme var pratik yok kısaca :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Reçetenin malt ve şot tabanı güzel ama tıkanırsa sizi zorlayabilir ilk reçete için. Bence Smash bi bira yapmak çok daha rahat olacaktır ilk kaynatma için

1 Beğeni

Smash aklımdan geçmiyor değil aslında, bu arada buğday için kırım aralığı tavsiyeniz nedir ?

Öncelikle kolay gelsin.
Kademeli mayşeleme yaparsanız veriminiz artar.
Jet 30 başlığında pek çok bilgi var, zaten bakmışsınızdır. Aklıma gelen bir iki şeyi yazayım hemen.

• Bence tıkanma olmaz bu reçetede ama buğdayı biraz azaltıp diğer maltı artırırsanız daha kolay olur.
  • İlk başta 71 derece yazmışsınız ya, 71 dereceye maltı koyduğunuzda o kadar düşmeyecektir ısı. Yani bende öyle olmuyor en azından. Siz kaç derecede mayşeleme yapmayı planladıysanız o dereceye ayarlayın makineyi, çok fark olmuyor. Özellikle dikkat etmek istiyorsanız mayşemele süresini bi 5 dakika uzatırsınız olur biter.
  • Mayşelemeye başlamadan önce bir termometre ile ısı ölçüp makinenin gösterdiği değerle karşılaştırabilirsiniz. Arada fark varsa makineyi ikisinin aynı olacağı hale göre ayarlamak mümkün.
  • OG ne planladınız bilmiyorum ama bu reçeteyle kovaya 20 litreden fazla mayşe alırsınız.
  • Biraz daha uzun sürecektir ama yanma yapışmaların önüne geçmek için 2000 watt kullanmanızı öneririm.

Kolay gelsin şimdiden.

1 Beğeni

Abi selam, katkın için teşekkürler.

Bugün baktım serpantini denerken çin malı saplama termometre ile. Jet 30 ekranda gözüken ile termometre arasında yaklaşık 4 derece vardı. Termometre daha yüksek gösteriyor. Sen de bu kadar fark oldu mu ?

Bu arada program değerleri bunlar

Termometrelerin hangisi doğru meselesi çok kafa karıştırıyor ve kullandığım pek çok termometre arasında en doğru değeri tutarlı bir şekilde veren alkollü laboratuvar termometresi.

Çin mali termometre ile Jet’in termometresi arasında 4 derece fark varsa, ben Jet’in termometresine güvenirdim çünkü bendeki makine alkollü termometre ile çok yakın sonuçlar veriyor. Kazanın ortasından bakıyorum maltı eklemeden önce, genellikle aaynı ya da 1 derece farklı oluyor.

2 Beğeni

Sizin değerleri Beersmith’e girdim, 20 litre olacak şekilde.
Şöyle bir sonuç verdi…

image

Hiç karıştırmayın kafanızı, planladığınız gibi devam edin bence. :slight_smile:

1 Beğeni

Şu şekilde bişeylere giriştim an itibari ile, brewersfriend başlangıç olarak 15 lt. su verdi öyle başladım ama malt içinde hareket edemeyecek kadar sıkı olunca 5 litre daha ekledim. Yağmurlama suyunu 17 den 12 litreye düşürdüm

HOME BREW RECIPE:
Title: Buğday deneme

Brew Method: All Grain
Style Name: Weissbier
Boil Time: 60 min
Batch Size: 20 liters (fermentor volume)
Boil Size: 30 liters
Boil Gravity: 1.034
Efficiency: 70% (brew house)

Hop Utilization Multiplier: 1

STATS:
Original Gravity: 1.052
Final Gravity: 1.009
ABV (standard): 5.62%
IBU (tinseth): 15.71
SRM (morey): 3.75
Mash pH: 0

FERMENTABLES:
2 kg - Wheat Malt (42.6%)
2.5 kg - Pilsner (53.2%)
0.2 kg - Munich Light (4.3%)

HOPS:
20 g - Hallertau Mittelfruh, Type: Pellet, AA: 3.75, Use: Boil for 60 min, IBU: 10.95
10 g - Hallertau Mittelfruh, Type: Pellet, AA: 3.75, Use: Boil for 30 min, IBU: 4.21
5 g - Hallertau Mittelfruh, Type: Pellet, AA: 3.75, Use: Boil for 5 min, IBU: 0.55

MASH GUIDELINES:

1. Infusion, Temp: 35 C, Time: 10 min, Amount: 20 L
  2. Temperature, Temp: 45 C, Time: 10 min
  3. Temperature, Temp: 50 C, Time: 10 min
  4. Temperature, Temp: 64 C, Time: 40 min
  5. Temperature, Temp: 75 C, Time: 10 min
  6. Sparge, Temp: 20 C, Amount: 12 L
    Starting Mash Thickness: 3.14 L/kg

YEAST:
Fermentis / Safale - German Ale Yeast K-97
Starter: No
Form: Dry
Attenuation (avg): 81%
Flocculation: High
Optimum Temp: 12.22 - 25 C
Pitch Rate: 0.35 (M cells / ml / deg P)

PRIMING:
Method: sucrose
Amount: 254.3 g
CO2 Level: 4.04 Volumes

TARGET WATER PROFILE:
Profile Name: Balanced Profile
Ca2: 0
Mg2: 0
Na: 0
Cl: 0
SO4: 0
HCO3: 0
Water Notes:

This recipe has been published online at:

Generated by Brewer’s Friend - https://www.brewersfriend.com/
Date: 2020-04-24 10:24 UTC
Recipe Last Updated: 2020-04-24 10:24 UTC

2 Beğeni

Ben göremiyorum, malumat.
Merak etmeyin ama… Başka şeyleri görebiliyorum…
:stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Abi çok hızlısın, anca düzelttim

1 Beğeni

Jet30da tahıl sepeti ile kazan tabanı arasındaki hacim 7lt. Mayşeleme suyunu hesap ederken bu 7lt’yi göz önünde bulundurmak lazım. Reçeteye kademeler de eklenmiş güzel olmuş.

1 Beğeni

Kaynatmaya başladık :smiley:

4 Beğeni