10A The Twin Cats / DecoWeißbier v4

Öncelikle şunu ifade etmeliyim bu çok hoş reçete sevgili @Msk’ya ait aslında.

Msk’nın o buram buram kokan buğday birasını tükettikten sonra âdeta hayata bakışım değişti ve ben de aynı reçeteyi her versiyoında bir şeyleri değiştirerek uygulamaya başladım.

Msk laktik asit eklemesi açısından hatalı olduğunu ifade etmişti bana ama ev biracıları olarak ufak tefek hatalar yapma fırsatımız olmasını da çok seviyorum ben ve sonucu gördükten sonra aynı hataları bizzat tekrar etmeye karar verdim.

Bu yoldan sapasım da pek yok aslına bakarsanız.

İlk yaptığım çok güzel oldu. İkinci denemede stilin sınırları dışına çıkan alkol oranını 5,8’den 5,1’e indirdim. Bunu yaparken daha rahat içimli bir ürün elde etme planım vardı ama sonuç ilki kadar iyi değildi.

Reçete ve sonucu üzerinde @Msk ve @FAtE ile kafa yorarken, azalttığım alkol oranının ilkinden aldığımız keyfin daha yüksek olmasıyla alakalı olabileceği geldi aklımıza ve bu versiyonda alkolü biraz daha yükseltmeye karar verdim ve 5,5 seviyesine çıkardım.

İstediğim sonucu bu partide de alamazsam yine 5,8 civarına çıkmayı planlıyorum ama mayanın birinci nesil ya da ikinci nesil olması da bu farkın ortaya çıkmasına yol açmış olabilir tabii ki.

Zaten hep konuşuyoruz ya, aynı birayı iki sefer yapmak çok zor, hatta neredeyse imkânsız.

Bakalım işte… Kısmet.

11 Beğeni