10A Racii1's Weissbier

İyi akşamlar, önümüzdeki haftasonu ilk defa buğday kaynatacağım. Forumdaki buğday birası reçetelerine bakıp şu şekilde bir tarif hazırladım.
Maya olarak m21 girdim reçeteye ancak elimde m20 ve wb-06 da mevcut. Acaba üstatlardan bi öneri gelir mi :blush:

3 Beğeni

Biri Raci’yi durdursun. Bizim Sami’nin 7 günde 8 kaynatma rekorunu kıracak gibi gözüküyor.

6 Beğeni

Bilgehan abi bi türlü oturtamadım sistemimi temizlikler falan 6 buçuk saatin altına düşemedim, sanırım biraz fazla sakarlık yapıyorum :blush: henüz o rekordan uzağım ama şu an çok güzel bir ufuk açtın bende, denenir :see_no_evil::blush:

6 Beğeni

Abartmayalım 26 saatte 3 kaynatma idi sanırsam. Gecikmenin sebebi de arada uyuyayım demiştim.

2 Beğeni

Ben yaklaşamam bile :blush:

Yok aslında düşünüldüğünden kolay oluyor. Birisi mayşelenirken diğerinin maltlarını tartıyorsun, kaynama esnasında diğer maltları kırıyorsun suyu ayarlıyorsun vs.

2 Beğeni

Kaizen yapmış :grin:, birada kaizen, msk’ın işi!

3 Beğeni

Kaizen, 6S, 5S bizim işimiz :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 Beğeni

Elindeki mayaları denemek, tatmak istersin tabi ama 3068 veya Schneider varken onları kullansan daha iyi olur.

Pirinç kabuğu da 3,35 kg buğday için, 1/10 oran desen 300-350 gr yeterli olur herhalde.

1 Beğeni

teşekkür ederim oranı değiştiriyorum hemen, yazdığım şerbetçiotlarını da ilk defa kullanacağım acaba uygun mudur?

1 Beğeni

Pirinç kabuğu çok hafif olduğu için çok yer kaplıyor. Bana 3.5 kg buğday, 1 kg çavdar için 250 gram pirinç kabuğu yetmişti.

3 Beğeni

Pirinç kavuzunda oran 5 kg maltta 250 gram, @Racii1 ve de kesinlikle sıcak suda 15-30 dk bekletmek lazım, çekeceği suyu çekmiş olarak kullanılmalı, aksi halde strike water dengesi bozulur

4 Beğeni

@Durul abi suda bekletme olayı aklıma gelmişti soracaktım, öyle yaparım. Bir de 100-150 gr kadar yulaf ezmesi koysam nasıl olur acaba

Elzem değil, buğday var zaten

1 Beğeni

Anladım, teşekkür ederim abi :pray::pray:

1 Beğeni