10A Phoenixx's Weihenstephaner Clone

Yarın Weihenstephaner klonu kaynatmayı düşünüyorum aşağıdaki reçeteyle,

Bulduğum tariften çok ufak değişiklik yaptım.
Sormak istediğim bir soru var; reçetede mash BIAB full body görünüyor ve tüm suyu en başta koyup sonra yağmurlama yapmadan işin sonunda sıcaklığı 76 dereceye çıkartarak yapılmış. Ben jet30 ile kaynatacağım bu birayı ve burada okuduğum reçetelerde, gördüğüm yapımlarda hep yağmurlama yapılıyordu, burada yağmurlama yapılmasa tahılın içindeki şekerden dolayı verim kaybı olacağı kesin ama weihenstephaner’in tadını yakalayabilmek için mi özellikle yapılmıyor olabilir?

Başka gördüğüm weihenstephaner reçetelerinde de decoction vardı ama onu daha yapmak için tam tahılda yeterince deneyim kazandığımı düşünmüyorum.

Hem reçete konusunda hem de yapım metodu konusunda görüşlerinizi alabilirsem çok sevinirim.

Kademeli mayşeleme yok galiba bu reçetede, buğdayda kademeliyi uygulamak lazım, eh jet 30 da olduğuna göre zor olmasa gerek…
Decoction olsa çok iyi olur ama olmadan da güzel buğdaylar çıkıyor, gerçi gözünü korkutmasın çok da zor birşey değil, bir ara üzerinde konuşmuştuk forumda…

2 Beğeni

Reçeteyi şu hale getirdim; biraz forum içindeki buğday reçetelerindeki kademe sıcaklığı biraz silly sir’in weihenstephaner yapma denemesinde kullandığı 44 derece sıcaklık kademesinden.

Mayşeleme süresi bayağı uzadı ama bir deneyeyim. Yaptıktan sonra da @BoBo ve @Brewmetheus ve Ankara’da olan “gönüllülere” tadım için ikram ederim:)

Decoction için yazdıklarınızı, deneyimlerinizi okumuştum da, benim gözümü korkutan tam detayını kavrayamamış olmam. Kafamda sorular var ama onların cevaplarını bulacak kadar okuyamadım. Zaten yazılı olan şeyleri de bencillik yapıp tekrar tekrar sormak forumun kirlenmesinden başka bir şey değil. O yüzden ben okuyayım :slight_smile:

4 Beğeni

Merhaba @phoenixx,
Silly sir yaptığı weihenstaphaner gezisinde brewmaster’ın evde yapacaklar için %40’lık pilsener maltı %20 pilsener %20 munich olarak ayarlamalarını tavsiye etmiş. Diğer konu da IBU’yu 15 yapmak için 25gr 60dk otu 30gr mı yapsan?
Mayşe kademelerin çok iyi. Fermentasyon için 16-17C sıcaklıkta underpitch olarak maya ekleyip, fermentasyon başladıktan sonra yavaş yavaş 22C derecelere çıkabilirsin.
Wyeast 3068 mayasına iyi bak kova tortusundan isteyen çıkabilir :wink:

3 Beğeni

Reçetede bahsettiğin değişiklikleri yaptım ve öyle kaynattım bugün, son hali aşağıdaki gibi oldu:

Beersmith’te 75% verimle 24,5litre 1052 OG ile kovaya girecek şeklinde hesap yapmıştım ama 26,5litre ve yine 1052 ile kovaya girdi. Eğer yanlış hesap yapmıyorsam verim 84% civarında görünüyor (weyermann maltları hepsi)

Bu arada buğday maltı mayşelemek harbiden zormuş, hem jet30 malt filtresi tıkandı daha hazneyi yukarı kaldırır kaldırmaz. 1 saatte ancak süzüldü, zorla karıştıra karıştıra. Kovaya almaya kalktığımda daha da zor oldu, bazuka filtre 10. saniyede tıkandı. Onu da kova karıştırma çubuğuyla bazuka filtrenin üstünü temizleyerek çözdüm, kovaya dolması 1 saat sürdü.

Mayayı da tahminen 2 milyar/ml olan slurry’den 90 ml koyarak dediğin gibi underpitch yapmaya çalıştım, 16 derece dolaba aldım. (Brewersfriendde hesapladığım maya hesaplayıcıda gereken 256 milyar, benim koyduğum ise 180 milyar hücre gibi, umarım slurry’de gerçekten 2milyar/ml vardır, fazlaysa underpitch olmaz az ise çok zorlanabilir ya da hiç çalışmaz :frowning: )

Ayrıca Wyeast 3068’i kova tortusundan da seve seve paylaşabilirim :slight_smile:

5 Beğeni

Ya ben bugün kaynatacağını bilmiyordum %60 buğday fena tıkanır diyecektim. Çeltik kavuzu ( pirinç kabuğu) bulmak zor. Arpa maltlarını fırın tepsisine koyup sprey fısfıs ile her yerini nemlendir ki değirmende kabuklar kırılmasın bir bütün olarak kalsın süzmeye yardımcı olsun diyecektim. Neyse kısmet :slight_smile:

1 Beğeni

4 Şubatta w3068 ile mayaladığım Weihenstephaner’i önce 3 gün 16 derece sonra 6 gün 20 derece ve sonrasında oda sıcaklığında 22-23 derecelere çıkabilecek şekilde fermente ettim.

Fermentasyon sırasında kovadan o muz kokusunu zaman zaman aldım, hatta 4.5. günde aldığım örnekte direkt tadı da birada vardı. 5.günde FG 1012’yi gösterince hedefe çok çabuk vardım diye düşündüm ama dün şişelerken aldığım örnekte hedefin çok ötesinde 1005 ile şişeledim. Birada muz tadı yoktu yalnız hortum+pet şişe ile kullandığım hava kilidinin içindeki suyu kokladığımda buram buram muz kokuyordu.

Korkularımın aksine 55% buğday olmasına rağmen hiçbir taşma fışkırma olmadı, hatta kovayı açtığımda krausenin bile çok fazla yukarı çıkmadığını gördüm. Tabi ilk hafta çok şaşkınlık yaratacak şekilde kovanın kapağı balon gibi şişti, hava çıkışında hiçbir engel ya da direnç olmamasına rağmen. Öyle bir şişkinlik ki, kapağın kenarındaki çıkıntılar ters dönmeye varacak kadar. Ben de kova kapağına hafif bastırarak havanın hava kilidi vasıtasıyla dışarı çıkmasını sağladım 3-4 saatte bir.

Adını yapım sürecinde araya giren şeylerin bölünmelere sebep olmasından dolayı “Disturbed Weihenstephaner” koydum.

11 Beğeni

Elinize sağlık herhangi bir çökeltici kullandınız mı

Teşekkür ederim. Hayır çökeltici kullanmadım. Weihenstephaner’in orjinali buğulu görünümlü olduğundan kullandığım reçete de yoktu.