1 Şubat Türkiye Ev Biracılıarı Günü

EV BİRACILARI GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN !!!

12 Beğeni

Bu hafta kutlamalari bu baslik altinda paylasalım.

1 Beğeni

#yaşasınevbirası :beers:

1 Beğeni

#yaşasınevbirası

7 Beğeni

Yaşasın özgürlük :beers: yaşasın tam bağımsız bira :beer:

2 Beğeni

gunumuz istanbul’da maslak’taki kulup odasinda kutlaniyor, gelebilen herkesi bu aksam biralariyla birlikte bekleriz. :beers:

7 Beğeni

Güzel bir akşam olacak, alın biranızı gelin…

3 Beğeni

Yaw benim kafa çıkmamış, kazaktan ve göbekten tanıdım kendimi :joy::joy::joy:

5 Beğeni

Marlo Morgan der ki; " Erdem menfaatlerin çarpıştığı yerde ortaya çıkar." O yüzden 1 Şubat 2018’i unutma, unutturma !

3 Beğeni

bilmeyenler için de bir açıklama var mı bu konuda?

Bu haberin ardından dolayı boykot başlatıldı ve Tuncay bey geri adım attı.

Ve 1 şubat ev biracilari gunu doğdu

1 Beğeni

Ben bugün bulunduğumuz durumda da parmakları olduğunu düşünüyorum. Yani bugün bırakalım kitleri, maya bile bulamıyorsak bunun basit gümrük problemlerinden değil de; birilerinin iteklemesiyle başka birilerinin aldığı bir karardan kaynaklandığını düşünüyorum.
Birlikte güzel, brewstival vs. bunların hepsi güzel ama daha çok gazımızı almaya yönelik hareketlerdi. Bu adamların gittikçe büyüyen ev biracılığına karşı yaptırım uygulatmamaları zaten mucizeydi. Ama bir ev biracısı olarak yine ilk dalgada olduğu gibi bundan da zararlı çıkacaklarını düşünüyorum.

3 Beğeni

ABD dışında bu kadar komplo teorisi üretebilen tek ülke Türkiye.

Hocam kutunun üzerinde “beer kit” yazıyor. Recep bile o kadar ingilizce biliyordur.

Yarın başımıza cehape zihniyeti geçse bu en kolay vergiden vazgeçmeyecektir.

1 Beğeni

Kıymetli arkadaşlar; sizden 3-4 dakikanızı ayırıp aşağıdaki yazımı okumanızı istiyorum. Yazdıklarımla ilgili her türlü eleştiriye açığım.

1 Şubat 2018 yılında; ticari bir sektör fimasının ev biracıları için itham, suçlama ve değersizleştirme içeren sözleri o dönem için büyük bir tepki ve protesto ile karşılaşmıştı. İşte böyle başlamıştı evbiracılarının farkındalık hikayesi…Aslında bizler, zaten uzun süredir kendi halimizde bu hobiyi yapan ama fazla da gündemde olmayan insanlardık. O gün için değişen tek şey, ortak duygu ve düşünce içerisinde ilk defa tek ses olmuştuk. “Bizi küçümsemeyin” demiştik. Artan tepkiler üzerine firmanın sahibi sözlerinin yanlış anlaşıldığını ev biracılarını kastetmediğini vs. söyleyerek kısmen de olsa geri adım atmıştı.O gün için boykotlarımızla zafer kazandığımızı düşünen bizler, geçen zaman içinde günden güne eridiğimizin farkında mıyız acaba?

Kit birası yapanların durumu çok vahim. Piyasada kit yok. Sektör açığını kapatmak ve hobicilere biraz olsun nefes aldırmak isteyen alternatif girişimler ise -meyve veren ağaca yapıldığı gibi- taşlanıyor yargısız infaza maruz bırakılıyor (işin ticari kısmına özellikle girmiyorum.benim için arz-talep meselesinden öte bir anlamı yok en azından 3 tane base kiti letgo’da 650 liraya satanlar kadar fırsatçı değiller.)

Tam tahıl biracıların durumuna gelirsek;
Maya: karaborsa, Şerbetçiotu: karaborsa (mevcut olanlar da aşırı pahalandı) Sanitasyon ve diğer ekipmanlar : karaborsa…Maltta şimdilik pek bir sıkıntı yok. Bu hobinin bütün zorluklarını sırtlayabilen bir kısım ev biracısı; bira hammaddeleri için alternatif çözümler üretebiliyor. Ama buna maliyet ve zaman ayıramayanlar için durum, kit biracılarından farklı değil. Hal böyle olunca ev biracılarının hobilerine olan tutku ve heveslerinde de azalma mevcut. Kendi halinde kit yapıp mütevazi bir hobiye sahip olanların birçoğu şimdilerde -kötü komşu evsahibi yapar misali- Tam tahıl bira yapmayı öğrenmenin telaşı içindeler. Bazıları sağlam temeller atarak bira yapmanın inceliklerini öğrenirken bazıları ise emeklemeden koşmanın derdinde. Bu hızlı geçiş forumda konuşulan konulara da yansımış durumda. Çoğu üye forum içinde aratma yapmadan kendi sorununa ayrı bir başlık açıp acele cevap bulma peşinde. Ama forum yöneticileri duruma zamanında müdahale ederek kimseyi kırmadan incitmeden sığ tartışmaların önünü kesmekte ve forum kalitesini korumaktadır. Craft Bira Forum’ u diğer benzerlerinden üstün kılan yönü de budur. Burada kimse bilgi seviyesinden dolayı yargılanmaz. Kimse -hakaret etme, reklam yapma, siyasi tartışma, haksız eleştiri , yanlış bilgi verme boyutlarına gelmedikçe - söylemlerinden dolayı uyarılmaz.

Bunca sıkıntı ve yokluk varken; Ev biracılığı hobisini temsil eden birçok topluluk, sebebini hala çözemediğim bir didişmenin içindeler. Biri diğerini koleksiyoner olmakla itham eder. Diğeri tadım organizasyonlarından maddi çıkar elde etmekle, bir diğeri ise ticari bir markanın uydusu olmakla eleştirilir. Ya toplasanız kaç kişiyiz ki şu hobiyi yapan? Neyi paylaşamıyoruz? Birgün bu hobiyi yapamayacak kadar acze düştüğümüzde bu tartışmaların hiçbir fayda getirmediği görülecek ama o zaman herşey için çok geç olacak. Bu noktada Craft Bira Forum mevcut tartışmalara kulaklarını kapamış, polemiklerle değil hobiyle ilgilenmiş ve tüm topluluklarla eşit seviyede ve mesafede kalmayı başarmıştır.

Topluluklar böyle, peki bireyler ne durumda?
Bir burjuvazi kesim var; sektörü sadece kendi popülaritesi için kullanmaktalar. Sosyal medyadaki yüksek orandaki takipçi sayıları onlara yol-su-elektrik olarak geri dönüyor elbette.İronik olan ise burjuvaların çoğu hayatında bira bile yapmamış. Festivallerde etkinliklerde bütün yük ev biracılarındadır ama onlar süper-egolarıyla yıldızlarını parlatırlar. Kimse etkinliklerdeki ev biracılarını hatırlamaz bile…Ayrıntılara girmek istemiyorum. Ama bilmeliler ki ev biracılığı biterse kendilerinin de popülaritesi bitecek. Çünkü onlarla ilgilenen hayran kitlesi bulamayacaklar. Bu hobinin gelişmesi onların da lehine bu nedenle sosyal medya hesaplarında salt ticari bira firmalarını desteklemek örtülü reklamlarını yapmak yerine;ev biracılığını destekleyici paylaşımlar da yapmalılar bence.

Bir serf kesim var; Maalesef bir çoğu farkında olmadan evbiracılığına zarar veriyor. Bu işin sağdan soldan kulaktan dolma bilgiler ile yapılacak kadar kolay bir hobi olduğunu zannediyorlar ve yakın çevrelerine de bunu dikte ediyorlar. Kendileri araştırma yapmıyor, başkaları ne derse o yöne doğru sürükleniyorlar. Konu ile ilgili özgün hiçbir şey düşünmüyorlar. İçlerinden bazıları; bu kulaktan dolma bilgileri içselleştirip inanılmaz bir özgüven ile yılların bira ustası olarak çıkıveriyorlar karşımıza. Ben 3.5 yıldır bu hobiyle uğraşmama rağmen kendimi denizde bir kum gibi hissederken…gerisini siz düşünün. Çoğunun zararı sadece kendine olmakla birlikte; aralarından çıkan bu “bazılar” hobiye en çok zarar veren kesim oluyorlar. Forumda bu insanların akla zarar tavsiyeleri ile karşılaştığımda kendi bildiklerimden şüphe eder bir hale geliyorum. Bilgisizlikte ısrar ile gelen cehalet, hakedilmemiş özgüvenden gelen cesaretle birleşince; cahil cesareti dediğimiz çok tehlikeli bir hale dönüyor. Allahtan forumdaki diğer üyeleri zehirleyemeden, bu insanlara müdahale eden üstadlar var forumda.
Bir de proletaryan kesim var; hobinin bütün yükü sırtında olan bu kesim; hobisine gerçekten önem ve değer veren, doğru şeyler yapabilmek ve doğru bilgileri öğrenmek için doğru kaynaklara başvuran, araştıran, şüphe duyan,soru soran, hata yaptığında -ısrar etmek yerine- düzeltmek için çaba sarfeden, şu anda bu satırları okuyan forumun müdavimleri sizler…Günden güne eriyen ev biracılığının hayatta kalması sizlerin sayesinde olacak
1 Şubat’ta güzel bir tadım gerçekleştireceğimize eminim. Craft Bira Forum, varoldukça böyle tadımlarla organizasyonlarla bizleri birleştirmeye devam edecek. Ama kabul etmeliyiz ki artık yalnızız. 1 Şubat 2018’de arkamızda saf tutmuş çoğunluk şimdilerde farklı rüzgarların etkisine kapılmış durumda. Bu hobide devrimi gerçekleştirecek olanlar yalnızca bizleriz. Biz proleterlere çok iş düşüyor. Bir taraftan burjuvaları egodan arındırıp diğer taraftan da serfleri eğiterek toplumu evbiracılarının gerçek dünyası ile tanıştırmalıyız.İşte o zaman hobinin gayesine ulaşabiliriz.
O sebepledir ki; 1 Şubat Ev Biracılığı Günü’müzü unutmayın unutturmayın @taxym

18 Beğeni

19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 10 Kasım, 30 Ağustos, ve benim için 9 Eylül.
Bunlar dışındaki günler benimle çok alkalı değil.

3 Beğeni

Brewist Manifesto - Taxym Marx .İçinizi döktüğünüz bir yazı olmuş hocam :slight_smile:

2 Beğeni

Ev Biracısı Manifestosu yazmışlığım da var. Forumda bulabilirsiniz😄 Bazen böyle isyan patlamaları yaşıyorum.Yazınca rahatlıyorum😄

3 Beğeni

Gayet iyi yapıyorsun :clap:

1 Beğeni